Seçim yarışı

Seçim yarışı

28.05.2015

Siyasi partiler Kırşehir mitinglerini ardı ardına Cacabey meydanında yaptılar. Önce iktidar partisi AKP, ardından HDP, 22 Mayıs günü CHP ve bir gün sonra da MHP Kırşehir seçmeniyle aynı meydanda buluştular. Her siyasi partinin mitingini alanda izleme olanağı buldum. İsterseniz partilerin miting sırasına göre ayrı ayrı irdeleyelim. İktidar partisi AKP 7 Haziran seçiminin startı verilmeden öncesine […]

Siyasi partiler Kırşehir mitinglerini ardı ardına Cacabey meydanında yaptılar. Önce iktidar partisi AKP, ardından HDP, 22 Mayıs günü CHP ve bir gün sonra da MHP Kırşehir seçmeniyle aynı meydanda buluştular.
Her siyasi partinin mitingini alanda izleme olanağı buldum. İsterseniz partilerin miting sırasına göre ayrı ayrı irdeleyelim.
İktidar partisi AKP 7 Haziran seçiminin startı verilmeden öncesine kadar, ülke gündemini belirliyor, CHP, MHP hatta HDP de o gündemin peşinden gidiyordu.
12 yıldır görmeye alışık olduğumuz bu tablonun tersine döndüğünü, rollerin değiştiğini ve AKP’nin artık eski belirleyici gücünün kalmadığını Cacabey meydanında tüm Kırşehir seçmeni gördü. Kalabalık sanki derleme, toplama bir kalabalık alana zoraki geliyormuş gibi izlenim yarattı. Coşku ve heyecandan yoksun bir AKP izledik. Zaten AKP lideri ne Kırşehir’e, ne de ülkeye gelecekte yapacağı bir vaat veremedi. Sadece her gittiği yerde olduğu gibi konuşmak için konuştu. Bu haliyle AKP’nin başarılı olması ve Kırşehir’den vekil çıkarması zor gibi…
HDP’de Kırşehir Cacabey meydanında seçim mitingi yaptı. Beklenenin çok üzerinde katılım oldu. Mitingde heyecan vardı, coşku zirve yaptı. Ancak biraz tedirginlik yerini taşkınlığa bıraktı ama bu hali ile HDP’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminden fazla oy alacağı ve ülke geleceğinde söz sahibi olacağı görünümünde…
22 Mayıs günü Cacabey Meydanını bu kez CHP doldurdu. CHP mitinginde heyecan vardı, coşkuluydu alana adeta insan seli akıyordu. Seçim bildirgesinin beklenmedik ölçüde etkili ve kendi içinde tutarlı olduğu toplumun her kesiminin ilgi odağına yerleştiği görüldü. CHP lideri seçim bildirgesindeki vaatlerini bir bir sıraladı.
CHP ne yaptığını ve yapacağını çok iyi bilen, iktidar olmaya hazır ve AKP’nin bozduklarını düzeltmek konusunda hayli ikna edici bir dil kullanarak Kırşehir halkının gönlünde taht kurdu.
CHP lideri Kırşehir’in bir tarım kenti olduğundan bahsetti,
Bir türlü yapılamayan çevre yolunun CHP iktidarında yapılacağını söyledi,
Emeklinin yaşam kalitesini yükselteceğini,
Atanamayan öğretmenlerin sorunlarının çözüleceğini,
Çiftçinin mazotu 1500 liraya alacağını,
Esnafın sorunları ile ilgileneceğini söyledi.
Kısaca her kesimden insanın yaşamını doğrudan etkileyen tüm hususlara değindi. Zaten toplumun duymak istedikleri de bunlardı.
Hatta şu anki AKP’li iki vekilin meclis kürsüsünde Kırşehir’i temsil edemediğini bile söyledi.
Bu hali ile CHP’nin Kırşehir’de bir vekil çıkaracağı kesin gibi…
Kırşehir Cacabey Meydanının son konuğu MHP oldu, hafta sonu olması nedeniyle de kalabalık alanı doldurmuştu. Öyle derleme toplama kalabalık değildi, ancak eski heyecanından yoksun bir MHP seçmeni gördük. Mitingde sağdan, soldan olmak üzere her kesimden insan vardı. Burada AKP tabanının MHP’ye yöneldiği artık görülüyor gibiydi. MHP bir vekil çıkarmaya yakın görüntü yansıttı.
Öyleyse Kırşehir’de ne olur? AKP, CHP ve MHP arasında geçer. Ama kim kazanacak sorusunu da halk sandıkta verecek.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .