Seçim ittifakı siyasi partilerle değil halkla yapılmalıdır

Seçim ittifakı siyasi partilerle değil halkla yapılmalıdır

01.11.2018

AKP ile MHP’nin genel seçimlerin ardından yerel seçimlerde de koalisyon yapacağı konuşulurken MHP liderinin ani çıkışı ile şimdilik buzdolabına kaldırılmış vaziyette. Liderlerinin deyimiyle herkes kendi yoluna gidecek gibi görünüyor. Aslında her ikisi de genel seçimlerde olduğu gibi yerel seçimlerde de ortak hareket etmekten başka çıkış yollarının olmadığını biliyorlar. Zira AKP, 24 Haziran’da yapılan genel seçimlerde […]

AKP ile MHP’nin genel seçimlerin ardından yerel seçimlerde de koalisyon yapacağı konuşulurken MHP liderinin ani çıkışı ile şimdilik buzdolabına kaldırılmış vaziyette.
Liderlerinin deyimiyle herkes kendi yoluna gidecek gibi görünüyor. Aslında her ikisi de genel seçimlerde olduğu gibi yerel seçimlerde de ortak hareket etmekten başka çıkış yollarının olmadığını biliyorlar.
Zira AKP, 24 Haziran’da yapılan genel seçimlerde 71 ilde oy kaybetti ve sonuç olarak da Meclis’te salt çoğunluğun altında kaldı. 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan mahalli seçimlerde oy kaybının devam edeceği de kesin, öyleyse MHP’nin desteğini almadan AKP’nin tek başına başarı elde etmesi zor.
24 Haziran 2018 seçimlerinde, hem AKP’nin, hem de MHP’nin oy kaybı yaşadığı illerden biri de Kırşehir.
Şimdi CHP’nin yerel seçim aday adaylarının isimleri açıklandıkça diğer siyasi partilerde panik yaşanmaya başladı bu da kaybetme korkusunun emareleri olsa gerek.
Hani tarih tekerrürden ibaret denir ya, 26 Mart 1989 tarihinde yapılan seçimler öncesinde iktidar partisi ANAP’ın yerel seçimlerde başarılı olmasına kesin gözüyle bakılırken, başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere birçok ilde seçimi kaybetmesiyle çöküşü başlamıştı. Bu kez de siyasi ve ekonomik nedenlerden dolayı iktidar partisinin oy kaybının devam ettiğini araştırma şirketleri bir bir açıklıyorlar.
Ülke genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de yükselen yıldız CHP belirleyeceği yöntemle doğru adayını belirleyerek hedefi gerçekleştirmek için izlenecek yolu belirlemesi doğru yaklaşım olur.
Görünen o ki, CHP’nin Genel Merkezi belirleyeceği yöntemi ve adayın kim olacağı konusunda karar verme aşamasında olduğu açıklamaları yapılıyor. Ancak gündem de sanki ne delege, ne de üyeye dayalı ön seçim yapılmayacak, adayları Genel Merkez belirleyecek gibi.
Yerel seçimlerde Belediye Başkanı adayı, meclis üyeleri adayları ve il genel meclisi üyeleri adayları çok önemlidir. Seçmen yerelde yöneticileri tercih ederken her zaman ulaşabileceğine, bilgi ve becerinin olup olmadığına, vizyon sahibi olmasına bakar.
31 Mart 2019 yerel seçimlerinden çıkacak sonuç sadece yerel yöneticileri değil ülke yönetiminde söz sahibi olacak iradeyi de belirleyecektir.
Kırşehir’de yerel seçimlere her siyasi parti kendi adayı ile gidecek gibi bir görüntü mevcut. Burada siyasi partiler ve adayları her kesimden kadın, kız, genç, yaşlı, çalışan, çalışmayan, emekli, ev kadını, memur, işçi, meslek örgütleri ile tabanda Kırşehir halkı ile yapılan ittifakla seçimin sonucu belirlenecektir.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .