Sayın dolandırıcının gönüllü hambalı

Sayın dolandırıcının gönüllü hambalı

21.06.2016

Hırsız kapıda, hırsız cebinizde, hırsız evinizde. Yasalarla halkını soyduran bir devlet yoktur dünyada Türkiye’den başka. Nasıl mı? TC kimlik numarasız hiç bir yerde işinizi yaptıramazsınız, tuvalete dahi TC numarasıyla girilecek bundan sonra diye bir yasa çıkarırsa sayın büyüklerimiz hiç şaşmayın. Son bir hafta içinde Kırşehir’de bayağı bir para çarpan dolandırıcılar ilk seansı kârla kapattılar. Polis […]

Hırsız kapıda, hırsız cebinizde, hırsız evinizde.
Yasalarla halkını soyduran bir devlet yoktur dünyada Türkiye’den başka.
Nasıl mı?
TC kimlik numarasız hiç bir yerde işinizi yaptıramazsınız, tuvalete dahi TC numarasıyla girilecek bundan sonra diye bir yasa çıkarırsa sayın büyüklerimiz hiç şaşmayın.
Son bir hafta içinde Kırşehir’de bayağı bir para çarpan dolandırıcılar ilk seansı kârla kapattılar. Polis yakalamış, ne çıkar ki çarpılan para yok. Bu işin cezası da yokmuş, yakalanan sayın dolandırıcı tam tekmil hâkim karşısına çıkıyor ve daha sonra yargılanacak diye serbest bırakılıyor. Tabi daha sonra bulabilirsen!
Sayın dolandırıcı açıyor telefonu, senin künyeni a-dan z-ye okuyor. Adeta hipnoz ettiği kimseden istediğini alıyor. Ev mi satacaksın, adamlar devlet adına size olmadık kolaylığı gösteriyor. Bankadan para mı çekeceksin veya kredimi alacaksın, anında halloluyor.
Normal vatandaş olarak gidin bir bankaya, sana kırk dereden su getirtirler, ama sayın dolandırıcı oturduğu yerden sizin için her şeyi hallediyor. Fakat geverin ağzını kendi maşalasına yönlendirdiği, için dolanan vatandaş olayı biraz geç algılıyor. Olsun sayın vatandaşım yine de dolanıyor.
Hiç duymadığımız gün olmuyor ki birileri her hangi bir şekilde dolandırılmamış. Dolanmak isteyen böyle bir toplum var iken, dolandırmak isteyen elbette olacaktır.
Daha Üzücü olan ise gayet normalmiş gibi algılamaya başladık. Halkın dolanmaktan başı dönmüş, kendisini nasıl koruyacağını bilemiyor. Çarşıya çıkıyor esnaf dolandırıyor. Pazara çıkıyor pazarcı dolandırıyor. Telefon ayrı bir dolandırıyor.
Elektrik ayrı bir dolandırıyor.(artık yasaya bağlandı mecbur dolanacaksın, sakın karşı geleyim falan demeyin) Gaz dolandırıcılığı kışın başlayacak, onların da herhalde yeni taktikleri vardır.
Devlet ayrı bir dolandırıyor, velhasıl kelam toplumca tam bir dolambaç olduk. Esasında katmerli soygun ve dolandırıcılık, ileriki günlerde başlayacak. Hele şu bütün kimlik bilgilerimizin tek kart üzerinde toplansın o zaman görün nasıl dolandırılıyoruz. Eksenimizde kırk döneceğiz Allah’ın izni ve sayın soyguncunun yardımıyla. Peki devlet ne yapıyor, devlette kendisini dolandırıyor, zannetmesinler yalanla dolanla halkı kandırıyoruz diye.
Maymunun gözü açıldı, cambaza bak taktiği artık fazla işe yaramıyor. Ne demek sayın baylar, başkasının açtığı zararı hiç suçu olmayan ve o olay yerinden dahi geçmeyen kimseye ödetmek. Adam kaçak elektrik kullanıyor ve hatta bazı yerlerde kullandığını dahi saklamıyor alenen hatlarda kaçak kullanılan kablolar salkım salkım sallanıyor fakat bir işlem yapamıyorsun ve onun kullandığı elektriğin parasını oraya bin kilometre uzakta oturandan tahsil ediyorsun, el insaf be ayıp denen bir terim vardır, sizin oralarda yok mudur böyle bir hitabı kelime.
Tamam, anlaşıldı, Müslüman malı ortak ve olan olmayandan geçinecek, dünya yalan(yalnız Ankara’da yalan değil). Birde turizm meselesi var, neymiş adam zarar ediyormuş. Etme kardeşim bilmediğin işi yapma ki zarar etme. Sonra sen turistleri soyup soğana çevirirken çarptığın paradan bana pay verdin mi ki şimdi fakirin cebinden alınan vergilerle kendi hatandan dolayı uğradığın zararını kapatmak istiyorsun. Sonra sayın büyüklerimiz cebine girecek paraya bakıyorlar, turizm hiçbir şey bırakmaz pisliğinden başka. Turist bina ve şatafata gelmiyor, turist tıkınmaya gelmiyor, turist doğal yaşamayı özlediği için özüne dönük dinlenecek doğal mekân arıyor. Adamlar lüksten usanmışlar. Bir zamanlar İspanya’da sahilleri yüksek ve şatafatlı otellerle doldurmuşlardı, adamlar şimdi o cicili binaları yıkıp sahilleri ve plajları eski doğal haline getiriyorlar. Dünya açlıkla savaşmanın, toprağa daha iyi bakmakla ve onun insanlığa sunduğu nimetleri korumakla kazanılacağını anlamış. Dallarında narenciyeyle ağaçları kesip, yerine turist gelecek diye beton yığmak akıl kârı değildir. Bir gün gelir o turist gelmez ama kesilen ağaçlarda hiç gelmez, kestiğin ağaçları dikecek yerde bulamazsın.
Not: Turistin ayağını çekiş sebeplerinde ve çok önemli bir uygulama var. Bunun açıklanması kesin delillere bağlı. Fakat Antalya sahillerine sıralanan lüks otellerin kimler tarafından işletildiğini görürseniz olayı biraz çözersiniz. Evet kaos ortamı turizm sektörünü zora soktu fakat daha önemli sebepler var. Bunlardan bir tanesi de işletme yetersizliği. Öyle olmamış olsaydı, yabancı işletmeciler sahillere demir atmazdı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .