Satışı yapılan Kırşehir Şeker Fabrikası’ndaki şekerler tahliye edilecek!

Satışı yapılan Kırşehir Şeker Fabrikası’ndaki şekerler tahliye edilecek!

16.04.2018

Satışı yapılan Kırşehir Şeker Fabrikası’ndaki şekerler tahliye edilecek! Geçtiğimiz günlerde Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca satışı yapılan Kırşehir Şeker Fabrikası’nın satışı henüz onaylanmazken, Türkiye Şeker Fabrikaları “şeker ambarı tahliye hizmeti” alım ihalesinin duyurusu Resmi Gazete’de yayımlandı. Şeker-İş Sendikası fabrikaların özelleştirilmesinin iptali için Danıştay’a dava açarken, Türkiye Şeker Fabrikası AŞ’ye ait 14 şeker fabrikasından Bor, Çorum, Kırşehir […]

Satışı yapılan Kırşehir
Şeker Fabrikası’ndaki
şekerler tahliye edilecek!

Geçtiğimiz günlerde Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca satışı yapılan Kırşehir Şeker Fabrikası’nın satışı henüz onaylanmazken, Türkiye Şeker Fabrikaları “şeker ambarı tahliye hizmeti” alım ihalesinin duyurusu Resmi Gazete’de yayımlandı.
Şeker-İş Sendikası fabrikaların özelleştirilmesinin iptali için Danıştay’a dava açarken, Türkiye Şeker Fabrikası AŞ’ye ait 14 şeker fabrikasından Bor, Çorum, Kırşehir ve Yozgat fabrikalarının satışı 3 Nisan’da tamamlanırken, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu ve Turhal fabrikaları için 11 Nisan’a, Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş fabrikaları için 18 Nisan’a kadar teklif verilebilecek.
Türkiye’nin en kârlı fabrikalarından olan Kırşehir Şeker Fabrikası’nın satış kararına Kırşehirlilerin tepkisi devam ederken, Türkiye Şeker Fabrikaları “şeker ambarı tahliye hizmeti” alım için ihale açtı. Buna göre ihalesi 6 Nisan Cuma günü yapılan ancak henüz kesin satışı onaylanmayan Kırşehir Şeker Fabrikası’nın 1 ve 2 nolu şeker ambarları ile fabrika dışında kiralanan depolarda bulunan yaklaşık 90 bin ton kristal şeker başka depolara taşınacak.
Taşıma işinin ihalesi 25 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilecek. İhaleyi kazanan firma stoklarda tutulan 90 bin ton şekeri en geç 6 ay içerisinde fabrikadan başka depolara taşıyıp fabrikayı boşaltacak.
Özelleştirme İdaresinin geçen hafta yaptığı ihalede Kırşehir fabrikasına en yüksek teklifi 330 milyon lirayla ismi daha önce hiç kimsenin bilmediği ve tanımadığı Tutgu gıda firması vermişti.
Özelleştirme yasasına göre, özelleştirme ihalesinin yapılmış olması nihai satış için yeterli olmuyor. Satışın yasal olarak tamamlanabilmesi için ihale kararının mutlaka Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) tarafından da onaylanması gerekiyor. Başkanlığını Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı ÖYK Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Enerji Bakanı Berat Albayrak Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’dan oluşuyor. Kurul üyeleri satışı onaylayabileceği gibi dilerse iptal de edebiliyor. Henüz Kurul kararı çıkmadan fabrikanın depolarındaki şekerin alelacele taşınmasına anlam verilemedi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .