Sarımsağın yanına yaklaşılmıyor!

Sarımsağın yanına yaklaşılmıyor!

07.10.2019

Kırşehirliler turşu kuracak, ama… Sarımsağın yanına yaklaşılmıyor! Olumsuz hava koşulları nedeniyle üretimi azalan sarımsağın kilosunun Kırşehir’de 35 liraya satılması turşu kuran aileleri zora soktu. Kilosu 35-40 TL’yi bulan sarımsak artık gram gram satılırken pazarda alışveriş yapan vatandaşlar fiyatının bu kadar artması karşısında adeta şaşkına dönüyorlar. Mayıs ayında Kırşehir’de kilosu 5-6 liradan satılan sarımsağın fiyatının bu […]

Kırşehirliler turşu kuracak, ama…

Sarımsağın yanına yaklaşılmıyor!

Olumsuz hava koşulları nedeniyle üretimi azalan sarımsağın kilosunun Kırşehir’de 35 liraya satılması turşu kuran aileleri zora soktu.
Kilosu 35-40 TL’yi bulan sarımsak artık gram gram satılırken pazarda alışveriş yapan vatandaşlar fiyatının bu kadar artması karşısında adeta şaşkına dönüyorlar.
Mayıs ayında Kırşehir’de kilosu 5-6 liradan satılan sarımsağın fiyatının bu kadar artmasına anlam veremediklerini belirten vatandaşlar, üretim merkezi olan Kastamonu’nda yaşanan sel felaketi nedeniyle ekili alanların büyük zarar görmesine bağlanmasını da doğru bulmadıklarını, Kırşehir’de üretilen sarımsağın da 30 liradan satıldığını ifade ettiler.
Kırşehir’de turşu kurmaya başlayan vatandaşları, turşunun olmazsa olmazı olan sarımsak almaya gidince şok oluyorlar. Kuru sarımsağın kilogram fiyatı iki-üç ay önce 10 lirayken yüzde 300-400 oranında zamlanarak 35-40 liraya yükselmesini değerlendiren vatandaşlar, “Sarımsağın kilosu 10 liraydı, şimdi 35-40 lira oldu. Mutfağın olmazsa olmazı sarımsak neredeyse her yemekte kullanılıyor. Şimdi turşu kuracağız almakta zorlanıyoruz. Bu kadar pahalanmasına anlam veremiyoruz. Geçen yıl patates ve soğan fiyatını arttıran fırsatçılar, bu yıl da sarımsak fiyatları üzerinde oyun oynuyorlar. Turşu kurmak için en az 1-2 kilo sarımsak gerekiyor. Mecburen alacağız. Ancak kışın tüketeceğimiz sarımsağı ise tek tek almak zorunda kalacağız. Bu konuda yetkililerin gerekli çalışmaları yapmalarını ve fiyatını aşağıya çekmelerini bekliyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
FİYATLAR GİTTİKÇE ARTACAK
Kırşehirli pazarcılar ise, sarımsak fiyatlarının bu kadar artmasının ana nedeninin üretimin düşmesinden kaynaklandığını, sarımsak bulmakta sıkıntı yaşadıklarını belirterek, “Sarımsağın en çok üretildiği Kastamonu’da bile tezgâhta kilosu 35-40 liradan satılıyor. Tüketimin yoğun olduğu büyük kentlerde ise kilosu 50 lira ile 70 lira arasında değişiyor. Yılbaşına kadar 100 liraya çıkabileceği konuşuluyor. Sarımsağın fiyatının bu kadar artması karşısında biz de çok şaşırıyoruz. Bu çok anormal bir durum. Fiyatı arz ve talep belirler ama bunun da ötesinde anlayamadığımız bir durum bu. Biz Kırşehir’de sarımsağı şu anda kilosu 35-40 liradan satıyoruz. Kışın fiyatının daha da artacağı ortada. Bizim yapabileceğimiz fazla bir şey yok” diye konuştular. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .