Sanayi nitelikli işgücüne kavuşacak

Sanayi nitelikli işgücüne kavuşacak

28.07.2017

KIRŞEHİR sanayisi mesleki ve teknik eğitimin kalitesini artırarak ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemek amacıyla geliştirilen METAD projesiyle büyüyecek. Ahi Evran Üniversitesi’nin sanayi-üniversite işbirliğinde ilimizin sanayi alanında ihtiyacı olan kalifiye elemanı karşılama noktasında bölümler açarak destek olurken, İŞKUR ile Milli Eğitim Bakanlığı da imzalanan protokolle hayata geçirilen METAD projesi ile de Kırşehir sanayisinde beklenen atılımın gerçekleşmesi […]

KIRŞEHİR sanayisi mesleki ve teknik eğitimin kalitesini artırarak ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemek amacıyla geliştirilen METAD projesiyle büyüyecek.
Ahi Evran Üniversitesi’nin sanayi-üniversite işbirliğinde ilimizin sanayi alanında ihtiyacı olan kalifiye elemanı karşılama noktasında bölümler açarak destek olurken, İŞKUR ile Milli Eğitim Bakanlığı da imzalanan protokolle hayata geçirilen METAD projesi ile de Kırşehir sanayisinde beklenen atılımın gerçekleşmesi öngörülüyor.
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), MESS Eğitim Vakfı ile Türkiye İş Kurumu; “Türkiye İçin Mesleki Eğitime Tam Destek” projesinde işbirliği yaptı. Türkiye İş Kurumu’nun da projeye katılmasıyla, meslek liselerinin metal sektörü ile ilgili alanlarında eğitim gören öğrencilere kariyer gelişiminde rehberlik hizmeti verilecek. Öğrencilerin kendilerine uygun mesleğe yönelmeleri sağlanarak, sektöre nitelikli işgücü yetiştirilmesi desteklenecek.
Mesleki ve teknik eğitimin kalitesini yükseltmek ve metal sektörüne nitelikli işgücü yetiştirmek için geçtiğimiz yıl Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü (MTEGM) ve MESS Eğitim Vakfı (MEV) işbirliğinde başlatılan Türkiye İçin Mesleki Eğitime Tam Destek (METAD) Projesinde, İŞKUR ile de işbirliği protokolü imzalandı.
İŞKUR Genel Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda yapılan imza törenine, Genel Müdürü Doç. Dr. İsmet Köksal, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, MESS Genel Sekreteri Av. Hakan Yıldırımoğlu ve MESS Eğitim Vakfı Genel Müdürü Dr. Necdet Kenar, Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak, İş ve Meslek Danışmanlığı Dairesi Başkanı Sinan Temür katıldı.
Protokol töreninde konuşan Genel Müdür Köksal; imzalanan işbirliği protokolünün sanayi sektörünün nitelikli ara eleman ihtiyacının karşılanması noktasında önemli olduğunu söyleyerek “5 yıl sürecek protokol kapsamında ülkemizde sanayi sektörü için nitelikli elemanlar yetiştirilecek. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Sektöre nitelikli eleman kazandırarak sosyal kalkınmayı da desteklemek amacıyla geliştirilen Türkiye İçin Mesleki Eğitime Tam Destek Projesi, geçtiğimiz yılın haziran ayında Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile imzalanan bir protokol ile başladı. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, MESS, MESS Eğitim Vakfı ve İŞKUR arasında imzalanan protokol ile projenin kapsamı genişletilmiş oldu. Bu yeni protokol ile proje kapsamındaki okullarda, öğrencilerin kariyer gelişimlerinin planlı bir şekilde yürütülmesi hedefiyle iş ve meslek danışmanlığı, kariyer gelişimi seminerleri verilecek. Öğretmen ve velilere yapılacak bilgilendirme toplantıları ile 9. sınıf öğrencilerine Mesleki Yönelim Bataryası uygulanacak.
İşbirliği kapsamında, projeye dahil olan okullarda öğrenim gören öğrencilere alan ve dal seçimine yönelik İş ve Meslek Danışmanlığı hizmeti sunumunun yanı sıra öğrenciler ile bursiyerlere iş arama becerileri, CV hazırlama ve Europass CV hazırlama konularında eğitim verilecek. Metal sektörü işgücü piyasası, kariyer fırsatları ile mesleki eğitime yönelik farkındalık arttırmayı içeren veli ve öğretmen toplantıları düzenlenecek. İŞKUR İş ve Meslek Danışmanlarından metal sektöründe ihtisaslaşması planlanan öğrenciler için sektör özelinde eğitim sağlanacak.
METAD Projesi nedir?
Metal sektörüne nitelikli işgücü sağlamak, mesleki ve teknik eğitimin kalitesini artırarak ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemek amacıyla geliştirilen proje, Okul-İşletme İşbirlikleri modelini esas alıyor.
Okul ve İşletmeler arasında işbirliği protokolü imzalanarak okullarda öğretmen eğitimi, yönetici eğitimi, öğrenci eğitimi, öğrencilere iş meslek danışmanlığı, ortak proje geliştirme, okullardaki kapasiteyi geliştirme ve mentörlük gibi çalışmalar yapılıyor. Proje kapsamında mezunlara ise MESS üyesi işyerlerinde istihdam desteği veriliyor. MESS üyesi işyerlerinde çalışanların meslek lisesinde okuyan çocukları MESS Mesleki Eğitim Bursundan da faydalanabiliyor. 9’uncu sınıftaki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine alan ayrımına bakılmaksızın burs verilirken, 10, 11 ve 12’inci sınıflarda metal, elektrik-elektronik, endüstriyel otomasyon, makine, metalurji, plastik, tasarım teknolojileri, tesisat teknolojisi ve iklimlendirme bölümlerinden birini seçen bursiyerlere burs imkânı sağlanıyor.
Geride bıraktığımız eğitim yılında, 9 ilde 18 işletme ile 21 okul arasında işbirliği Protokolü imzalandı. 16 okulda 5000’e yakın 9. sınıf öğrencisine alan seçme konusunda rehberlik sunumları işletmelerin de katılımıyla düzenlendi. 2043 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi burs imkânlarından yararlandı.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .