SALÇA KAYNATILIYOR, TURŞULAR KURULUYOR

SALÇA KAYNATILIYOR, TURŞULAR KURULUYOR

30.09.2017

Kırşehirlilerin kış hazırlığı sürüyor

Kırşehir’de sonbahara girilmesiyle birlikte salçalar kaynatılıyor, turtular kurulmaya başlandı.
Salça kaynatmaya başlayan Kırşehir’deki vatandaşlar mahalle aralarında kazanlar kurup kaynatmaya başladı. Kırşehir Pazarı’ndan kilosu 75 kuruş ile 1 lira arasında salçalık domatesleri alıp, burada kurulan makinelerden çektirip salça kaynatmaya başlayan Kırşehirli kadınlar, kadınlar, kendi yaptıklarının fabrika salçalarından daha lezzetli olduğunu söylüyor. Kentte mahalle ve sokak aralarında bugünlerde ayrı bir telaş yaşanıyor.
Kışlık salça kaynatan ev kadınları, bir yıllık salça için domates ev biberleri önce yıkıyor, temizliyor ve sonra Pazar yerlerinde makineden geçirterek kaynatmaya hazır hale getiriyor. Salça kaynatması ev kadınları için biraz zahmetli gözükse de bu iş onlar için hem ekonomik hem doğal hem de lezzetli oluşu onlara salçanın zahmetini unutturuyor.
Sabahın ilk ışıklarından Akşamın karanlığına kadar bahçelerde görülen dumanlar yaklaşınca mis gibi domates kokusuna dönüşüyor.
Kırşehir’de mahalle arasında evinin önünde salça kaynatan Ayşe Çelik, her sene bu aylarda salça yaptıklarını belirterek, “Ben genelde 5-6 kasa domatesten salça yapıyorum. Bunun karşılığında 5 kiloluk 5-6 bidonsalça çıkıyor. Bu 20 kavanoz salçayı elde etmek için hiç durmadan 7-8 saat kazanda kaynayan salçayı karıştırıyoruz. Bunun güzelliği de burada.Sabahın ilk ışıklarında başladığımız işi akşam saatlerinde sona erdiriyoruz. Çok zahmetli iş ama hazır salçalar kullanmaktansa organik kendi yaptığımız salçalar daha lezzetli oluyor” dedi.
TURŞULAR KURULUYOR
Yaklaşan kış öncesi Kırşehir’de hanımlar kış hazırlıkları çerçevesinde turşu kurmaya da başladılar. Pazardan aldıkları domates, biber, patlıcan, fasülye, acur, kelek gibi turşulukta kullanacakları malzemeleri alan vatandaşlar, kendi sevdiklerini göre turşu kurarak, fiyatların geçen yıla göre iyi olduğunu söylediler. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .