Sahte ürünlere dikkat

Sahte ürünlere dikkat

28.07.2017

Cebinizi korumak isterken sağlığınızdan olmayın…

KIŞIN soğuktan, yazın güneş ve sıcaktan cildimizi korumak için kullandığımız ürünleri dikkatli ve titiz bir şekilde seçerek kullanmamız gerekiyor.
Piyasadaki sahte ürün çokluğuna dikkat çeken Hüseyin Kılıçlıoğlu, Bakanlık izni bulunan ürünlerin kullanılması gerektiğini söyledi.
Ahi Çarşısı’nda 20 yılı aşkındır kozmetik alanında hizmet veren ve kaliteli ürünlerinin yanı sıra Kırşehirlilere ürün seçimi konusunda önemli önerilerde bulunan İlgi Parfümeri sahibi Hüseyin Kılıçlıoğlu, fiyatı uygun olduğu için kullanımı fazla olan sahte ürünlerin neden olduğu tahribatın bazen onarılamadığını belirterek, şunları söyledi:
“Cilt bakım ürünü, artı kozmetik ürünleri sağlık açısından bir hayli önemli ürünlerdir. Çünkü kullanımları çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Bu yüzden de kullanmadan önce ürünlere dikkat edilmesi gerekiyor. Üzerinde Sağlık Bakanlığı’nın izni olması, artı kanun dahilinde ürünlerin imal edilmiş olması gerekiyor. Bu tür ürünler kullanıldığında ciltte herhangi bir sağlık yönünden zarar vermeyeceği konusunda garanti verebilirim. Alerjik ciltler hariçtir bu söylediğime, bazı ciltler alerjik olup her türlü ürüne tepki vermektedir. Şu sıralarda piyasa da oldukça bol miktarda sahte ürün var. Bunun en büyük nedenlerinden biri de artık ekonomik sebeplere yormaktayız. Çünkü sahte ürünler fiyat olarak bir hayli uygun, bir hayli cazip durumdadır. Zaten bunların geniş bir kullanım alanının sağlanmasındaki en büyük etkenlerden biri de fiyatının uygun oluşudur. Bunlar kullanılmadan önce Sağlık Bakanlığı’nın izni, izin tarihi ve hangi belgeyle izin verildiğine dair açıklamaya bakılması gerekiyor. Bunlara dikkat edelim. Ucuz diye sahte ürünler kullanmaktan lütfen uzak durun. Çünkü bıraktığı tahribatlar oldukça yüksek derecede iz bırakmakta ve onarılmaz sonuçlar meydana getirmektedir. Bu nedenle kullandığımız ürünlerin sahte olmadığına dikkat edelim. Bu konudaki en büyük etkenlerden bir tanesi ürünün ciltte hasar bırakmaması ve sağlıklı bir şekilde kullanılması olarak memnuniyet yaratacaktır. Bunu anlamanın en kolay yollarından birisi de bilinen bir ürünü kullanmak, marka garantisinin olması ve tanınan ürünü kullanmak yeterlidir.”
DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Bir ürünü almadan önce içeriğini inceleyiniz. Etiketini iyi okuyun. Eğer içindekiler kısmında daha önceden alerjik durum gösterdiğiniz bir madde varsa kesinlikle almayın. Özellikle Sodyum lauryl sulfate, sodyum laureter sülfat, propilen glikol, dietanolamin, kokamid DEA, lauramid DEA, flor, alfa hidroksi asit, alüminyum, bütan, dioksin, flüorokarbonlar, formaldehit, gliserin, kaolin, lanolin, mineral yağ, petrolatum, propan, talk, klorlu bileşikler, PEG gibi kimsayal ürünlerin çok fazla bulunduğu kimyasal ürünleri almaktan kaçınalım. Ürün birleşimin yazılmasının(INCI)zorunlu olduğunu unutmayalım.
Riskli gruptaysanız daha seçici olun. Gebeler, bebek emzirenler, alerjik durumu olanlar ve özellikle bir deri hastalığına sahip olanlar ürünü seçerken çok dikkatli olmalıdırlar.
Kozmetik ürünlerde raf ömrüne dikkat ediniz. Raf ömrünü tamamlamış ürünler kanserojenik ve toksik etki göstermeye daha meyillidir. Dahası bu ürünler beklenmedik yan etkilerin ve alerjilerin gelişmesine neden olabilir. Kozmetiklerin raf ömrü boyunca uygun koşullarda saklanması da son derece önemlidir. Isı, ışık ve nemden etkilenecek ürünler için özel saklama şartlarının oluşturulması gerekmektedir. Aksi taktirde bu ürünler raf ömrünü tamamlamamış olsalar da bozulurlar. Bozulmuş olan ürünün kokusu, kıvamı, rengi değişir ve su/yağ fazı ayrılmış halde görülür. Bu tür bozulmaya uğramış ürünleri kesinlikle kullanmayınız.
Ergonomik ambalaja sahip ürünleri tercih ediniz. Kullanım ve saklama esnasında kolaylıklar sağlayan tasarımları tercih etmeniz hem kullanırken, hem de ürünü saklarken kolaylıklar sağlayacaktır. Kullanım esnasında bakteriyel buluşmanın en az olabilecek ambalajların tercih edilmesi, sağlık açısından son derece önemlidir. Birden çok kişi tarafından kullanılan ürünlerin, yer aldığı kaptan direkt almak yerine tek kullanımlık aplikatörler, fırçalar ve spatulalar yardımıyla alınabilecek ürünleri tercih etmeye özen gösteriniz.
Organik ürünleri tercih etmeye özen gösteriniz. Organik ürün sertifikasına sahip, bitkisel kaynaklardan elde edilen, insan sağlığına ve çevreye dost ürünleri kullanmaya çalışın. Eğer tamamen organik ürünleri alamıyorsanız; İçeriğinde sentetik madde içeriği az olan ürünleri tercih ediniz. Çok fazla hammadde içeren ürünler yerine daha az hammadde içeren ürünleri tercih ediniz.
Aldığınız ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanıp onaylanmadığını mutlaka kontrol ediniz.
Ambalaj tercihi önemlidir. Bazı ürünler günlük olarak sık sık uygulanarak kullanılmasına karşın bazı ürünler haftada veya ayda bir kez kullanılmaktadır. Bu gibi az kullanılan ürünlerin ambalajlarının küçük boyutta olanları tercih edilmelidir. Ambalajı açılmış, zarar görmüş ürünleri kesinlikle almayınız.
(HABER: BEYHAN BALLI)

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .