Sağlıklı Yaşamın Adresi; Kent Park

Sağlıklı Yaşamın Adresi; Kent Park

23.05.2015

Kent Park’ta gerçekleştirilen Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü ile düzenli fiziksel aktivitenin, yaşamın her döneminde sağlık için son derece önemli olduğu mesajı veriliyor…

3 copy

KIRŞEHİR’DE Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü yapıldı.

Düzenli fiziksel aktivitenin, yaşamın her döneminde sağlık için son derece önemli olduğu mesajının verilmesi ve toplumda fiziksel aktivitenin sağlık üzerine etkisi konusunda farkındalık yaratılması amacıyla her hafta gerçekleştirilen Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü, 22 Mayıs Cuma günü gerçekleştirildi.
Sağlık Bakanlığı tarafından toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek ve böylece ülkemizde obezite ve obezite ile ilişkili kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıklarının görülme sıklığını azaltmak amacıyla yürütülen Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü etkinliği devam ediyor.
Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü, düzenli fiziksel aktivitenin, yaşamın her döneminde sağlık için son derece önemli olduğu mesajının verilmesi ve toplumda fiziksel aktivitenin sağlık üzerine etkisi konusunda farkındalık yaratılması amacıyla her hafta gerçekleştirdiği Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü’nü 22 Mayıs 2015 Cuma günü Kent Park’ta gerçekleştirdi.
Yürüyüşe Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, Şube Müdürleri Dr. Atilla Kaya ve Dr. İlker Kılıç ile sağlık çalışanlarımız ve vatandaşlar katıldı.

Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, sağlık üzerindeki etkileri ciddi boyutlara ulaşan obeziteye karşı uyarılarda bulundu.
Birçok hastalığın ortaya çıkmasına zemin oluşturan ve önlenmediği takdirde yaşam süresini ve kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir sağlık sorunu olan şişmanlık-obezitenin dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülme sıklığının gittikçe arttığını ve sağlık üzerindeki etkilerinin ciddi boyutlara ulaştığını belirten Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Şişmanlık, yarattığı mekanik ve psikolojik sorunlar yanında yüksek kan basıncı, yüksek kan kolesterolü, kalp damar hastalıkları, inme, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, artritler ve solunum yetersizlikleri gibi birçok hastalığın ortaya çıkış hızını arttırmaktadır. Aşırı besin alımı, fiziksel hareketin yetersiz olması ve kalıtımsal nedenler şişmanlığın oluşumunda etkindir. Yapılan çalışmalar; şişman anne ve babanın çocuklarının, zayıf anne ve babanın çocuklarına kıyasla 3 kez daha fazla şişman olduğunu ortaya koymuştur. Yine hormonal etkiler, yaşın ilerlemesi ile birlikte bazal metabolizma hızının yavaşlaması ve cinsiyet farklılığı da şişmanlığa neden olabilmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla şişmanlık daha sık görülmektedir” dedi.
Dr. Bekir Demirbaş, obezite riskini azaltmak için yaşam şekline yönelik de, “Yiyecek alışverişini tok karnına yapmak, yenmemesi gereken besinleri satın almamak. Alışverişe liste hazırlayıp çıkmak. Yenmeye hazır besinleri satın almamak. Satın alırken enerjisi düşük besinleri seçmek. Boş zamanlarda yiyecek atıştırmak yerine egzersiz yapmak. Sık aralıklarla azar azar yemek, öğün atlamamak. Göz önünde yiyecek bulundurmamak. Mutfağa fazla zaman ayırmamak, en kısa sürede işi bitirip uzaklaşmak. Yenilmemesi gereken besinleri evde bulundurmamak. Yemekte küçük, salatada büyük tabak kullanmak, servis malzemelerini küçük seçmek. Tabakta yemek bırakmaktan çekinmemek, kalanı ara öğünde yemek. Mümkün olduğunca iyi çiğnemek ve yavaş yiyerek lokmaların tadına varmak. Lokmalar arasında çatalı kaşığı elinden bırakmak. Yemek yerken başka aktiviteler yapmamak. Akşam yemeğinden sonra bir şey yememek. Özel günlerde düşük kalorili yiyecekleri tercih etmek, eğer fazla yenilirse sonraki öğünü sadece salata ve biraz peynirle geçiştirmek. Herhangi bir sağlık problemi yok ise aktiviteyi arttırmak, kısa mesafelerde taşıt kullanmamak, asansöre binmemek, hızlı tempoyla yürümek, ev işlerini kendi kendine yapmaya çalışmak. Yemek pişirirken düşük enerjili olmasına dikkat etmek. Kilo verme konusunda kendisine güvenmek, sabırlı olmak, sıkıntıları yiyerek gidermek yerine başka faaliyetlerde bulunmak” gibi önerilerde bulundu.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .