Sağlıklı ve güvenli su tüketimine dikkat

Sağlıklı ve güvenli su tüketimine dikkat

30.11.2017

“Sağlıklı su” olarak nitelendirilmeyen mahalle çeşmeleri yerine kontrolleri yapılan şebeke suyunun tüketilmesi konusunda Kırşehirliler uyarıldı…

KIRŞEHİR’DE tüketime sunulan şebeke içme sularının kimyasal ve mikrobiyolojik kontrolleri ile Kırşehirliler sağlıklı su tüketirken, mahalle aralarındaki çeşme sularının kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor.
Kırşehir’de Sağlık İl Müdürlüğü tarafından alınan numunelerle yapılan kontroller sonucunda merkez ve köylerde şebeke suyunda herhangi bir içilemez sorunu ile karşılaşılmazken, mahalle çeşmelerinin kontrollerinde mikroorganizma ürediği belirtildi.
Kırşehir’de merkezinde 15 gün veya ayda 1 kimyasal, günlük ve haftalık şekilde de mikrobiyolojik denetimden geçen şebeke sularının güvenle tüketilebileceği bildirilirken, köylerde de yılda 1 kimyasal, yılda 3-4 defa da mikrobiyolojik denetimler yapılıyor.
Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü, Kırşehir halkını güvenli ve sağlıklı su tüketimine dikkat etmeleri konusunda uyararak, mahalle çeşmelerinden akan suların yapılan kontrollerinde mikrobiyolojik olarak kirli, kimyasal olarak da bozuk çıktığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliğine göre suların denetimi Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılmakta. İlimizde de suların hem kimyasal, hem de mikrobiyolojik değerlendirme kontrollerini de İl Müdürlüğü olarak bizler yapmaktayız. Bizler evlerimizde musluklarımızdan akan suların, ister köylerde olsun, isterse şehir merkezlerinde denetimlerinden sorumlu olmaktayız ve düzenli olarak da bunların denetimlerini yapmaktayız. Bildiğiniz üzere sularda hem kimyasal denetimler, hem de mikrobiyolojik denetimleri belirli periyotlara göre yapıyoruz. Örneğin Kırşehir merkez nüfus olarak daha kalabalık olduğu için 15 gün veya ayda 1 kimyasal denetimlerini, günlük ve haftalık şekilde de mikrobiyolojik denetimlerini yaparken, nüfusu daha küçük köylerimizde de kimyasal denetimleri yıl da bir defa, mikrobiyolojik denetimleri de yılda 3 veya 4 defa yapıyoruz. Bunların dışında da günlük olarak yine ilçe sınırlarımızda, belediyemiz sınırları içerisinde belirli noktalarımızda suların klor değerlerini ölçerek, klor seviyeleri düşükse anında belediyelerimizi, özel idaremizi uyararak gerekli düzenlemelerini sağlamaktayız.
“Suların sağlıklı bir şekilde akması önemli ve bir suya sağlıklı su diyebilmemiz için bu suyun kontrollü su olması gerekmektedir. Kontrollü sudan da maksadımız bir suyun kaynağından evimizdeki musluğumuzdan akıncaya kadar bütün alanın kontrol edilebilir olması gerekmektedir. Kaynak ve kaynak çevresinin kaynaktan depoya ulaştığı isale hattının, depodaki depo güvenliğinin, deponun iç temizliğinden içerisine hiçbir canlının giremeyeceği şekilde tedbirlerin alınmış olmasının, depo çıkışından otomatik klorlama cihazıyla sular klorlandıktan sonra evimize kadar da isale hatlarının sağlıklı olması ve evimizden sağlıklı bir şekilde ulaşması gerekmektedir. Eğer ki bu koşullar sağlanamamış ise o sulara sağlıklı su deme şansına sahip değiliz.
“Şehrimizde hayırseverlerimizin veyahut farklı kurumların dönem dönem yaptırmış olduğu mahalle çeşmeleri de bulunmaktadır. Mahalle çeşmelerinin de birçoğu dağlardaki kaynaklardan, cazibeli kaynaklardan alınan sular. İl ve ilçe merkezinde veya köy merkezinde veya yakın yol kenarlarına şeklinde bir hatla ulaştırılmakta ve buradan vatandaşa sunulmaktadır. Ama mahalle çeşmelerinin hiçbirisinin belirttiğimiz kontrollerden geçme şansı yok. Su kaynağı kontrol altına alınmamış ve çoğu zaman açıkta, içerisini her türlü canlının kirletebileceği şekilde. Yine kaynaktan sonra isale hattı bir depoya ulaşmamakta, direkt kaynaktan en son noktaya musluğa kadar devam etmektedir. Depo olmadığı gibi klorlama şansı da bulunmamaktadır. Dezenfeksiyonu sağlanmadığı için tüm mahalle çeşmeleri, hiçbirini ayırt etmeden tamamını biz sağlıksız su olarak tanımlıyoruz ve içilemez sular içerisinde yer almaktadır. Bu suların hem kireç oranı daha düşük, Sağlık Bakanlığı tarafından kontrol edilmiş, en sağlıklı su bu imiş gibi ifadeleri biz de vatandaşlarımızdan duymaktayız. Ama bunlar tamamen şehir efsanesi, hiçbirisi doğru değil. Mahalle çeşmelerinden dönem dönem numuneler alıyoruz, kontrollerini yapıyoruz. Örneğin 50 numune almışsak bunların 30-40 tanesi hem mikrobiyolojik olarak kirli, hem de kimyasal olarak bozuk çıkmaktadır.
“Vatandaşlarımız bu kaynak sularının çok sağlıklı olduğunu ifade etse de, biz arsenik oranının yüksek olduğunu ve birçok dönemde mikrobiyolojik kontrollerinde de mikroorganizma ürediğini gördük. Belediye ile iş birliği yaparak mahalle çeşmelerine içilmez levhalarını da astırdık. Ama bunlar çok uzun süre kalmadı. Vatandaşlarımız bunları çıkartıyorlar, ama mahalle çeşmeleri kontrolsüz olduğu için biz içilmesini tavsiye etmiyoruz. Evlerimizde akan sularımız onlardan daha sağlıklıdır. Vatandaşımızı bu konuda bilinçlendirerek evde kontrollü su dediğimiz belediyelerimizin sularını veya özel idare tarafından bize arz edilmiş suları kullanmamızı tavsiye ediyoruz.”
(HABER: Gülnaz CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .