SAĞLIKLI KİLO ARTIŞI NASIL OLMALI?

SAĞLIKLI KİLO ARTIŞI NASIL OLMALI?

18.11.2018

Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen Cansu Teke önerilerde bulundu SAĞLIKLI KİLO ARTIŞI NASIL OLMALI? Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen Cansu Teke, sağlıklı kilo almak isteyenlere çeşitli önerilerde bulundu. Zayıf olan ve kilo almak isteyenlerin önce kapsamlı bir tahlil yaptırması gerektiğini ifade eden Cansu Teke, bir endokrinolji uzmanına muayenesi ve […]

Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen Cansu Teke önerilerde bulundu

SAĞLIKLI KİLO ARTIŞI NASIL OLMALI?

Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen Cansu Teke, sağlıklı kilo almak isteyenlere çeşitli önerilerde bulundu.
Zayıf olan ve kilo almak isteyenlerin önce kapsamlı bir tahlil yaptırması gerektiğini ifade eden Cansu Teke, bir endokrinolji uzmanına muayenesi ve ardından beslenme uzmanı ile sağlıklı bir program yapmaları gerektiğini ifade ederek, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e aracılığı ile şu bilgileri verdi:
“Çoğu zaman zayıflama konusunda yardım aldığınız biz diyetisyenler aslında hastalıklar durumunda dengeli ve doğru beslenme programları da hazırlıyoruz. Şimdi sizlere kilo alma yolculuğunda yardımcı olacak önerilerde bulunmak istiyorum. Kilo almak isteyenlerin alışkanlık haline getirmesi gereken birkaç ufak tüyo…
HEM KALSİYUM KAYNAĞI HEM YÜKSEK KALORİLİ: SÜTLÜ TATLILAR TÜKETİN…
“Muhallebi, puding, tavukgöğsü gibi sütlü tatlılar; besleyici ve yüksek kalorili besinlerdir. İhtiyacınıza göre günde 1 veya 2 porsiyon sütlü tatlı tüketebilirsiniz. Tercih edeceğiniz tatlılarınıza ceviz, badem, fındık, kuru meyveler ilave ederek tüketirseniz enerji alımını arttırmış olursunuz. Zevkinize göre hazırladığınız tatlıları ara öğünlerde tüketmeye özen gösterin.
MARATONUN EN İYİ YARDIMCISI TAZE SIKILMIŞ MEYVE SULARI
“Çay, kahve, meşrubat gibi içecekler yerine süt, taze sıkılmış meyve suyu, ayran, ev yapımı limonata ve meyveli ev yapımı soğuk çay tüketin. Böylece besin ögeleri ve enerji alımınızı arttırmış olursunuz. Örneğin; bir avuç büyüklüğünde (1 porsiyon) meyveyi yiyerek doyabilirsiniz ama; taze sıkılmış meyve suları içerek 1 porsiyon meyve yerine o, ara öğünlerinizde posa alımınızı arttırmak amacıyla meyveler de olsun.
ANA ÖĞÜNLERLE BİRLİKTE SIVI TÜKETİMİNDEN KAÇININ
“Mide hacminizi iyi değerlendirin. Volümetrik besinler ile mideyi hemen doldurmayın. Yemek sırasında fazla sıvı alımı, çabuk doymanıza ve yemeği yarıda bırakmanıza sebep olabilir. Bu yüzden kilo almak istiyorsanız yemeğinize çorba yerine ana yemekle başlayın. Yemekle birlikte de cacık veya ayran gibi sıvılar yerine yoğurt tercih edin. Aynı şekilde yemekte içilen su tokluk sağlar. Suyu yemekle değil; aralarda 1’er bardak şeklinde tüketin. Sağlıklı bir vücut için gün içerisinde ortalama 2lt. su içmeniz gerektiğini unutmayın.
KURU MEYVELER VE YAĞLI TOHUMLARI YANINIZDAN AYIRMAYIN
“Tüketmesi ve taşıması oldukça kolay olan bu besinleri ara öğünlerinizden eksik etmeyin. Bu besinler, vitaminler, mineraller ve kanseri önlemekte destekçi anti-oksidanlardan ve sağlıklı yağlardan zengin olmaları açısından avantajlarıdır. Kuru meyvelere örnek: kuru üzüm, kurutulmuş yaban mersini, kurutulmuş turna yemişi, kuru hurma, kuru incir, kuru kayısı olabilir. Yağlı tohumlara örnekler de; badem, ceviz, fıstık, fındık, kaju, antep fıstığı, ay çekirdeği ve kabak çekirdeği olabilir. Ofis çekmecenizde, arabanızda, çantanızda, evinizin salon masasında, okul çantanızdan bu besinleri mutlaka bulundurun.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .