Sağlıkçılar, “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü”nde buluştu

Sağlıkçılar, “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü”nde buluştu

30.01.2015

Halk Sağlığı İl Müdürü Bekir Demirbaş:
“Sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı değişikliği ile birçok hastalığı önlemiş olacağız”

 

 

KIRŞEHİR’DE 2014 yılında başlatılan ve yıl boyunca her hafta gerçekleştirilen “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü”, 2015 yılında da devam ediyor.
Sağlık Bakanlığı tarafından toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek ve böylece ülkemizde obezite ve obezite ile ilişkili kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıklarının görülme sıklığını azaltmak amacıyla Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı yürütülüyor.
Program çerçevesinde 2014 yılı “Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı” olarak belirlenmiş ve bu kapsamda yürüyüşler gerçekleştirilmişti.
Hafta sonu gerçekleştirilen Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü, 2015 yılında farklı olarak hafta içinde de yapılacak.
fiziksel hareketsizliğin azaltılmasına yönelik Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Sağlıklı Yaşam yürüyüşü”, 29 Ocak Perşembe günü Kent Park’ta gerçekleştirildi.
Halk Sağlığı İl Müdürlüğü birimleri çalışanlarının katıldığı yürüyüşün amacına yönelik açıklamalarda bulunan Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı değişikliği ile birçok hastalığın önlenebileceğine dikkat çekti.

YÜRÜYÜŞ.
Haftada en az 3 gün ve en az yarım saat yürüyüş yapılması gerektiğini hatırlatan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, Kırşehir halkının da yürüyüşlere katılmasını beklediklerini belirterek, şunları söyledi:
“Sağlıklı Yaşam Yürüyüşlerimiz devam etmekte. 2014 yılında başlattığımız Sağlıklı Yaşam Yürüyüşlerimize 2015 yılında da her hafta yürütmeye devam edeceğiz. Halk Sağlığı Müdürlüğümüz personelleri, Toplum Sağlığı Merkezimiz, Verem Savaş Dispanserimiz, Ana-Çocuk Sağlığı Birimimiz, Halk Sağlığı Laboratuvarımız, KETEM’de çalışan personelimiz ile hep birlikte Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü’nü yapıyoruz.
“Bilindiği üzere birçok kronik hastalığın önüne geçmek için hareketli hayatın vurgusunu Sağlık Bakanlığımız her platformda anlatmakta. Tüm Türkiye’de Sağlıklı Yaşam Yürüyüşleri her hafta yapılmaktadır. Bugüne kadar hep hafta sonları Sağlıklı Yaşam Yürüyüşleri yapmaktaydık. Bugünden itibaren de kurumumuz bazı haftalarda hafta içi, bazen de hafta sonu olmak üzere Sağlıklı Yaşam Yürüyüşlerini yapacağız. 2015 yılının Ocak ayının ilk defa hafta içi Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü’nü de Halk Sağlığı Müdürlüğü personelimizle gerçekleştirdik. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarını da kattığımız bir plan dahilinde yürüyüşlerimiz devam edecek.
“Kırşehir halkını da yürüyüşlerimize davet ediyoruz. Bundan sonra muhtemelen Kent Park’ta veya bazı haftalarda stadyumda yürüyüşlerimiz devam edecek. Biz bu yürüyüşlere katılımın mümkün olduğu kadar en üst seviyede olmasını istiyoruz. Çünkü birçok kanser hastalığının önüne geçmekte, yine birçok kronik hastalığın hipertansiyon, kalp-damar hastalıklarının önüne geçilmesinde hareketin çok önemi var. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı değişikliği ile birçok hastalığı önlemiş olacağız. Bu kapsamda yaptığımız bu yürüyüşü gün geçtikçe halkın katılımıyla artarak devam etmesi umudu içerisindeyiz. Basın mensubu arkadaşlarımıza da desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Halk Sağlığı personeline de teşekkür ediyorum.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .