Sağlığınızı korumak sofranızdan geçiyor

Sağlığınızı korumak sofranızdan geçiyor

12.03.2018

KIRŞEHİR Sağlık İl Müdürlüğü, Dünya Tuza Dikkat Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, aşırı tuz tüketilmemesi önerisinde bulunurken, az, ama iyotlu tuz tüketiminin önemine dikkat çekti. Dünya Sağlık Örgütü yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını olumsuz etkilememek amacıyla günlük tüketilmesi gereken tuz miktarını […]

KIRŞEHİR Sağlık İl Müdürlüğü, Dünya Tuza Dikkat Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, aşırı tuz tüketilmemesi önerisinde bulunurken, az, ama iyotlu tuz tüketiminin önemine dikkat çekti.
Dünya Sağlık Örgütü yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını olumsuz etkilememek amacıyla günlük tüketilmesi gereken tuz miktarını 5 gram (1 çay kaşığı) olarak öneriyor.
Türkiye’de ise günlük tüketilen tuz miktarı 18 gram.
Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü tarafından Dünya Tuza Dikkat Haftası dolayısıyla yapılan açıklamada, aşırı tuz tüketimini azaltmanın 5 yolu şöyle sıralandı:
“Yaptığınız yemeklerde kullandığınız tuz miktarını yavaş yavaş azaltın, ağız tadınız zamanla az tuza alışacaktır.
“Yemeklerinizi lezzetlendirmek için tuz yerine; çeşitli baharatlar, dereotu, maydanoz limon ve sarımsak gibi besinler kullanın.
“Çocuklarınızda yemeklerine tuz ekleme alışkanlığı gelişmemesi için sofranızdan tuzu ve tuzlu sosları kaldırın.
“Hazır besinleri satın almadan etiketini mutlaka okuyun ve daha az tuz içerenleri tercih edin.
“Turşu, konserve, salamura yaprak, zeytin ve peynir gibi besinleri tüketmeden önce mutlaka suyla yıkayın/suda bekletin; daha fazla taze sebze ve meyve tüketin.”

BU ARADA dünyada olduğu gibi Türkiye’de de beklenen yaşam süresinin ve sağlıksız yaşam alışkanlıklarının artışı ile birlikte kronik hastalıklar da artıyor.
Türkiye Ulusal Hastalık Yükü çalışması verilerine göre ülkemizdeki ölümlerin % 79’i kronik hastalıklar nedeniyle oluşuyor ve ulusal düzeyde ölüme neden olan ilk yirmi hastalık içinde bulaşıcı olmayan kronik hastalıklar (İskemik Kalp hastalıkları, Serebrovasküler Hastalıklar, KOAH, Trakea Bronş ve Akciğer Kanserleri, Hipertansif Kalp Hastalıkları, Diabetes Mellitus gibi) ilk sıralarda yer alıyor.
Ülkemizde ilk on ölüm nedeni içerisinde iskemik kalp hastalıkları 1.sırada, hipertansif kalp hastalıkları 6.sırada, inflamatuar kalp hastalıkları ise 10. sırada yer alıyor.
Temel hastalık gruplarına göre ölüm nedenleri sıralamasında ilk iki sırada kronik hastalıklar yer almakta ve kardiyovasküer hastalıklar % 48 ile ilk sırada yer alırken, bu hastalıkların tuz tüketimi ile yakından ilişkili olduğu belirtiliyor.
Yetişkinlerde hipertansiyon, kalp hastalıkları riski ve inmenin azaltılmasında tuz alımının azaltılmasının etkili olduğu belirtilirken, tuz tüketimi ve kan basıncı arasında direk bir ilişki olduğu, tuz alımı azaltıldığında uzun dönemde inme riski ve kardiyovasküler hastalıkların azalacağı belirtiliyor.
Tuz tüketimi günde 10 gr’dan 5gr’a indirildiğinde inme geçirme hızı % 23, kalp damar hastalıkları hızı % 17 azalıyor. Sağlıklı yetişkinler için önerilen ortalama günlük tuz miktarı yaklaşık 5 gram iken Türkiye’deki günlük tuz alımı ortalaması kişi başı 18 gram.
Türkiye’de tuz tüketimi önerilen değerlerin üç katı iken, halk sağlığının korunması ve hastalıkların oluşumunun önlenmesinde multidisipliner bir yaklaşım ile toplumda tuz tüketiminin kademeli olarak önerilen seviyelere düşürülmesi için tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmalar da Dünya Tuza Dikkat Haftası’nda yapılıyor.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .