Sağlığınız için ehil ellere başvurun

Sağlığınız için ehil ellere başvurun

14.08.2017

Doğru kaslara, doğru dozlarda botoksu plastik cerrahi uzmanlarına yaptırılması gerekiyor…

KIRŞEHİR Kamu Hastaneleri Birliği Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Uzmanı Op. Dr. Selçuk Yüce, günümüzde yaygın olarak uygulanan botoks ile ilgili bilgiler verdi.
Botoks yapılmasına ilişkin taleplerin yanı sıra merak edilen soruları yanıtlayan Op. Dr. Selçuk Yüce, botoks ve dolgunun karıştırıldığını, ancak birbirinden farklı uygulamalar olduğunu söyledi.
Botoks ve dolgunun hastaların sağlığı açısından tecrübeli ve bu işin ehli olan kişiler tarafından yapılması gerektiğini belirten Op. Dr. Selçuk Yüce, şunları söyledi:
“Botoks ve dolgu uygulamaları estetik cerrahlar ve dermatologlar tarafından sıkça uygulanıp kolay olması sebebiyle tercih edilen bir yöntemdir. Hastalarımız tarafından da ciddi bir talep görmektedir. Botoks ve dolgu poliklinik şartlarında yapılabilen küçük cerrahi girişim olarak kabul edilmektedir. Özellikle yüz hatlarında kırışıklık şikayetleri olan veya yüz, cilt, elastikiyet kaybı olan hastalarda ciddi şekilde uygulamaktayız. Botoks, hastanın özellikle cilt altı kaslarına uygulanan bir yöntemdir. Poliklinik şartlarda hastanın cildine gerekli dezenfeksiyon işlemlerini uygulama sonrası küçük botoks engelleri dediğimiz iğnelerle uygulama yapmaktayız. Buradaki hedefimiz alın bölgesi, göz çevresi, gözaltı yarısındaki kırışıklıkların düzeltilmesi, cildin kalitesini artırmaya yönelik küçük tedavi uygulamalarıdır. Poliklinik şartlarda yapıyoruz. Hızlı ve kolay oluyor, takriben 10 ile 15 dakika süren bir işlem. İşlem sonrası küçük kızarıklar olup birkaç saat içerisinde geçmektedir. Hasta öğlen saatlerinde girip öğleden sonra bile işine dönebilmektedir. Bu sebeple hem hastalar tarafından hem de biz hekimler tarafından sıkça kullanılan bir yöntem.
“En çok botoksla ilgili kaşımız çok fazla kalkacak mı veya çok donuk bir görüntü veya yüz şekline sahip olacak mıyız, mimikleri mi kullanabilecek miyim gibi sorularla çok sık karşılaşıyoruz. Bu biraz şehir efsanesi yani yıllar öncesi bu tarz görüntüler olmuş, ama günümüzde artık çok gelişmiş olduğu için sulandırma yöntemlerimiz sayesinde bu tarz donuk görüntülerle kesinlikle karşılaşılmamaktadır. Çoğu kez hastaların bir işlem yapıldığını bile soran bir insan bilmemekte. Dolayısıyla güvenle kullandığımız bir yöntem.
“Bunun dışında yüz çevresine uyguladığımız diğer bir küçük cerrahi girişimimiz dolgu uygulamalarıdır. Botoks ve dolgu birbirine çok sık karıştırılmakta. Bu sebeple dolgunun botokstan tamamen farklı bir şey olduğunu bilmemiz lazım. Dolgu sentetik hyaluronik asit dediğimiz vücudumuzda aslında cildimiz eklemlerimiz dahil olmak üzere bir çok yerde bulunan hyaluronik asit dediğimiz bir ürünün sentetik olarak üretilmesi sonrası küçük enjektörlere, tıbbi ilaç firmaları tarafından yerleştirilmesi ve bize gelmesiyle elimizde bulunan sentetik büyü. Hyaluronik asit yüzün alın bölgesi, bir iki kaşın arası, gözaltı, yüz çevresi, yanaklar, elmacık bölgelerimiz, dudak, dudak çevresi, oluk bölgesi her iki burundan dudağa doğru inen çizgiler, gözyaşı oluğu dediğimiz bölgelere uyguladığımız çene, çene altı bölgeye, boyun bölgesine uyguladığımız sentetik materyal.
“Hyaluronik asit sentetik olması sebebiyle tabiî ki geçici bir yöntem bu geçici yöntem 10 ayla başlamakla birlikte 2 sene, 3 sene, 4 seneye kadar uzayabiliyor. Bununla ilgili her materyalin kendine has bir süresi var. Eğer hasta çabuk sonuç almak istiyorsa o zaman hemen sonuç veren ama etkisini 10 ay veya 1,5 sene içerisinde yok eden sentetik materyalleri kullanıyoruz. Eğer hasta hemen sonuç alma gibi bir kaygım yok ama uzun sürsün dileğinde bulunuyorsa o zaman ona uygun dolgu materyallerimizi kullanıyoruz. Dolgu materyaller eğer uzun süre olacaksa 2 sene, 3 seneye kadar sürmekte uygulama şekli yöne poliklinik şartlarında yapılıp gerekli cilt dezenfeksiyonunu takiben küçük iğnelerle ağrısız bir şeklide uygulama yapılmakta.
“Botoks ve dolgunun hastalarımızın sağlığı açısından en önemli kısmı genelde tecrübeli ve bu işin ehli olan kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu uygulama bu şekilde yapıldığı takdirde çok minimal alerji ve enfeksiyon riski olmakla birlikte çok nadir olup pek görmemekteyiz. Dolayısıyla güvenli bir şekilde kullanabileceğiniz bir yöntem.”
(HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .