Ruh sağlığımızı koruyor muyuz?

Ruh sağlığımızı koruyor muyuz?

11.10.2017

KIRŞEHİR’DE 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kutlandı. Ruh sağlığının ve ruh hastalıklarının toplumda farkında ve anlaşılırlığı arttırmak amacıyla 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim’de kutlanan Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde etkinlik gerçekleştirildi. Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün teması bu yıl “İşyerinde Ruh Sağlığı” olarak belirlenmişti. Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından […]

KIRŞEHİR’DE 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kutlandı.
Ruh sağlığının ve ruh hastalıklarının toplumda farkında ve anlaşılırlığı arttırmak amacıyla 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim’de kutlanan Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde etkinlik gerçekleştirildi.
Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün teması bu yıl “İşyerinde Ruh Sağlığı” olarak belirlenmişti.
Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ziyaret edilerek, merkezin hizmetlerinden yararlanan hastalarla verimli zaman geçirilmesi sağlandı.
Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında hafta boyu eğitim ve etkinliklerin devam edeceği bildirilirken, ruhsal sağlık sorunlarının çalışanın devamsızlığı ile birlikte verimlilik düşüşü ve maliyet artışı gibi olumsuzluklara neden olduğu belirtildi.
Kırşehir’de yöneticilerin ve kurumların çalışanlarına yardımcı olacak ve çalışanların genel ruh sağlığını yükseltecek araçlara sahip olabilmeleri için “İşyerinde Ruh Sağlığı” konusunda farkındalık yaratmaya yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilecek.
BU ARADA verilere göre, çalışan nüfusun % 10’u depresyon nedeniyle işinden ayrılıyor. Her depresyon dönemi başına ortalama 36 iş günü kaybedilirken, ne yazık ki depresyonu olan kişilerin % 50’si tedavi olmuyor. Depresyonun konsantrasyon, karar verme ve hafıza güçlüğü gibi bilişsel belirtilerinin depresif dönemde % 94’e varan oranlarda ortaya çıktığı belirtilirken, bu durumun çalışma işlevlerinde ve üretkenlikte önemli bir bozulmaya sebep olduğu kaydedildi.
Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü tarafından bu yılki teması “İş Yerinde Ruh Sağlığı” olarak belirlenen 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, “İş ve kariyer yaşamın önemli bir parçasıdır. Gelir kaynağı olmasının yanı sıra kişisel amaçların gerçekleştirilmesine, sosyal ilişkiler kurulmasına ve kişinin mesleğine veya topluma hizmet etmesine yardım etmektedir. Araştırmalar gösteriyor ki iş stresi, iş-yaşam dengesizliği, yıldırma ve şiddet sosyal maliyetlere ve üretim kaybına yol açmaktadır. Süreklilik gösteren iş kaynaklı stres fiziksel sağlığı da olumsuz etkilemektedir. İşteki sorumluluklarla aşırı meşgul olmak sıklıkla sağlıksız beslenmeye, yetersiz egzersiz yapmaya yol açarak kilo sorunları, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterole sebep olabilmektedir. Bu, depresyona yol açan tükenmişliğe sebep olabilirken, bir yandan da kalp hastalıkları, felç, obezite, yeme bozuklukları, diyabet ve bazı kanser türlerine yol açabilmektedir. Kronik depresyon diğer hastalıklara karşı bağışıklığı da azaltmaktadır ve hatta erken ölümlere yol açabilmektedir” denildi.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .