REKTÖR PROF. DR. KUDRET SAYLAM: “Üniversitemiz lider bir konuma ulaşacak”

REKTÖR PROF. DR. KUDRET SAYLAM: “Üniversitemiz lider bir konuma ulaşacak”

06.02.2015

KIRŞEHİR (AA) – Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam, üniversitenin saygınlığının artarak lider bir konuma ulaşacağına inançlarının tam olduğunu söyledi. Saylam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitenin kurulduğu günden bu yana eğitim ve öğretim faaliyetleriyle her alanda yetkin ve yenilikçi, eşit hizmet ve kalite odaklı yönetim anlayışı ile evrensel bilime katkıda bulunan, insanlığın […]

KIRŞEHİR (AA) – Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam, üniversitenin saygınlığının artarak lider bir konuma ulaşacağına inançlarının tam olduğunu söyledi.

Saylam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitenin kurulduğu günden bu yana eğitim ve öğretim faaliyetleriyle her alanda yetkin ve yenilikçi, eşit hizmet ve kalite odaklı yönetim anlayışı ile evrensel bilime katkıda bulunan, insanlığın gelişimi için bilgiyle donatılmış bireyler yetiştirmeyi amaçladığını belirtti.
Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun 9. maddesine dayanılarak çıkartılan Performans Programları Hakkında Yönetmelik ile Performans Programı Hazırlama Rehberine uygun olarak üniversitenin 2015-2019 yıllarını kapsayan yeni stratejik planının ilk yılını kapsayan 2015 Yılı Performans Programının hazırlandığını ifade eden Saylam, “2015 Yılı Performans Programı ile Üniversitemizin Stratejik Planında yer alan öncelikli amaç ve hedefler doğrultusunda 23 performans hedefi ve bu hedeflere uygun 31 faaliyet belirlenmiştir. Bu hedeflere ulaşmak için gerçekleştirilecek faaliyetlerin bütçe içi ve bütçe dışı kaynaklarla finanse edilmesi planlanmıştır” dedi.
Saylam, üniversite yönetimi olarak stratejik amaçlar, performans hedef ve göstergelerine ulaşmak için katılımcı, şeffaf, hesap verebilme odaklı evrensel akademik ve etik değerlerden ödün vermeyen yönetim anlayışını benimsediklerini vurgulayarak, “Üniversitemizin saygınlığının artarak lider bir konuma ulaşacağına olan inancımız tamdır. Üniversitemiz 2015 Yılı Performans Programında yer alan tüm hedef ve faaliyetlerin uygulama aşamasında, akademik ve idari personelimizce azami özveri ve gayretin gösterileceğinden eminim” diye konuştu.
“647 AKADEMİK VE 367 İDARİ PERSONELİMİZ VAR”
Üniversitenin 3 enstitü, 7 fakülte, 4 yüksekokul ve 7 meslek yüksekokuldan oluştuğunu anlatan Saylam, şöyle devam etti:
“647 akademik ve 367 idari personel bulunmaktadır. Üniversitemizde 19 bin 26 öğrenci öğrenim görmektedir. Üniversitemiz yeni kurulmuş olmasına rağmen öğrencisi, öğretim elemanı ve tüm çalışanlarının mensubu olmaktan gurur duyacağı, tarihinde bilim ve kültür şehri olan Kırşehir’in özlemini duyduğu AEÜ’yü oluşturma yolunda büyük azim ve iradeyle çalışmalarına devam etmektedir.”
Saylam, Kırşehir’in ve ülkenin aydınlık geleceğine önemli katkılar yapacak AEÜ’nün, Kırşehir’i örnek üniversite şehri haline getireceğine inandıklarına işaret ederek, “Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda, üniversitemizde çağın tüm teknolojik gelişmelerini yakından takip eden ve kendisini sürekli yenileyen akademik personelimizle yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinen, milli ve manevi değerlere bağlı, nitelikli bireyler yetiştirmek öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır” dedi.
Kurum kimliğini ve kültürünü geliştirmenin, bölgesel ve ulusal kalkınmaya daha fazla katkıda bulunmanın stratejik planda da yer alan temel değerlerden olduğuna dikkati çeken Saylam, “Eğitim öğretimde kaliteyi gözetmek, iş hayatında tercih edilen öğrenciler yetiştirmek, üniversitenin kaynaklarını geliştirmek bizim için önemli. Kültürel ve sosyal faaliyetleri ilerletmeyi, açık ve şeffaf yönetişim modelleri uygulamayı, ürün ve hizmetlerin geliştirilmesinde paydaşların çıkarlarını gözetmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
Saylam, akademik özgürlüğü genişletici uygulamaları benimsemek, esnek, gelişime açık ve toplumla özdeşleşen projeler geliştirmenin de amaçları arasında bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:
“Bilimin önderliğine inanmış, yaratıcılığı ve özgün düşünceyi yücelten, demokrat, adaletli, akademik ve etik değerlere sahip, bilimsel kaliteden ödün vermeyen ve sürekli gelişmeyi destekleyen anlayıştayız. Çalışanlarının memnuniyetini sağlayan ve mensubu olmakla gurur duyulan bir üniversite olmak hedefimizdir. Üniversitemiz aynı zamanda çevreye saygılı ve sosyal sorumluluğunun bilincinde olan bir kurumdur.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .