Rektör Karakaya, üniversitenin gelişim haritasını açıkladı

Rektör Karakaya, üniversitenin gelişim haritasını açıkladı

04.10.2017

Vali Şentürk, Ahi Evran Üniversitesi’ne ve Kırşehir’e kazandırdığı proje ve çalışmalardan dolayı Rektör Karakaya’ya teşekkür etti…

KIRŞEHİR’İN bacasız fabrikası olarak nitelendirilen ve 11 yıllık süreçte son iki yılda yapılan projelerle önemli adımların atıldığı Ahi Evran Üniversitesi’nin gelişimin haritası, İl Koordinasyon Kurulu’nda kamuoyuyla paylaşıldı.
Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitenin gerçekleştirdiği projelerin son durumu ve fiziki yapısı hakkında açıklamalarda bulundu.
2017 yılı 4. Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısına katılan Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitede gerçekleşen çalışmalar, projeler ve inşaat faaliyetlerinin son durumu hakkında Kırşehirlileri bilgilendirdi.
Üniversitede gerçekleşen toplam 9 proje kapsamında 29 ayrı işin devam ettiğini ifade eden Rektör Karakaya, bu işlerin fiziki gerçekleşme oranının yüzde 62, nakdi gerçekleşme oranının ise yüzde 54 olduğunu söyledi.
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılan ve üniversitede tamamlanan TOKİ 1. etap inşaatları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektörlük binasının yüzde 99’unun tamamlandığı ve taşınma işleminin gerçekleştiğini, Yabancı Diller Yüksekokulu’nun da yine yüzde 99’unun tamamlandığı ve taşınma işleminin gerçekleşerek eğitim-öğretime açıldığını belirtti.
Stadyum inşaatında maraton tribünü hariç diğer aşamalarının tamamlandığını dile getiren Rektör Karakaya, TOKİ 1. etap çalışmalarında alt yapı çalışmalarının yüzde 99 oranında tamamlandığını ifade etti.
TOKİ 2. etap kapsamında devam eden inşaatlarla ilgili ayrıntılı bilgi veren Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ziraat Fakültesi, Mimarlık-Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Maraton Tribünü ile Kongre ve Kültür Merkezi inşaatlarının belirtilen tarihlerde bitirileceğini ifade etti.
Kongre ve Kültür Merkezinin üniversite ve Kırşehir’e çok büyük katkılar sağlayacağını söyleyen Rektör Karakaya, “İnşaatlar tamamlandığında üniversitemizin çehresi değişecek” dedi.
TOKİ dışında üniversite tarafından yürütülen inşaat çalışmaları hakkında da bilgiler aktaran Rektör Karakaya, 100 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi inşaatının yüzde 44 oranında tamamlandığını ve inşaat çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtti.
Geçtiğimiz yıl temeli atılan İslami İlimler Fakültesi ile Tıp Fakültesi Morfoloji binası ve 2 bin 664 yataklı öğrenci yurdu inşaatlarının aynı hızla sürdüğünü belirten Rektör Karakaya, Çiçekdağı Meslek Yüksekokulu binasının tamamlanarak eğitim-öğretime açıldığını dile getirdi.
Ahi Evran Üniversitesi Camii inşaatında ise son aşamaya gelindiğini ifade eden Prof. Dr. Vatan Karakaya, cami inşaatının tamamlanabilmesi için Kırşehirli hayırseverlerin yardımına ihtiyaç olduğunu söyledi.
Üniversitenin sosyal olanaklarını genişletmek için de yoğun çaba sarf ettiklerini dile getiren Rektör Karakaya, “Öğrencilerimizin sosyal aktivitelerini yapmaları için sosyal olanakları arttırıyoruz. Üniversitemiz personeli ve öğrencilerinin kullanımına açık olacak olan halı saha bitme aşamasında” dedi.
Tamamlanan işler arasında Eğitim Fakültesi D Blok, Kaman Meslek Yüksekokulu binası, Mucur Meslek Yüksekokulu binası ve 50 metrelik bayrak direği olduğunu dile getiren Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, 50 metrelik bayrak direğinde dalgalanan 150 metrekarelik şanlı bayrağımızın Ahi Evran Üniversitesi’nin simgesi haline geleceğini söyledi.
Rektörlük olarak üzerinde önemle durdukları bir çalışma olan E-Kampüs Projesinin de tamamlanarak ihale sürecine girdiğini açıklayan Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, projenin hayata geçirilmesiyle hem akademik ve idari personelin, hem de öğrencilerin tüm işlerini internet üzerinden yapabileceğini ifade etti.
Merkez Kütüphane Projesi ile 500 kişilik yurt yapımı projesinin tamamlandığını sözlerine ekleyen Rektör Karakaya, Güneş Enerji Sistemi Projesinin görüşmelerinin de devam ettiğini söyledi.
PİLOT ÜNİVERSİTE SÜRECİ HIZLA İLERLİYOR
Ahi Evran Üniversitesi’nin 41 üniversite arasından “Jeotermal ve Tarım” alanında pilot üniversite seçildiğini hatırlatan Rektör Karakaya, Jeotermal Sera, Kaba Yem, Ceviz, Jeotermal Kaynaklı Rehabilitasyon Merkezi (JEOKAREM), Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi ve Sporcu Sağlığı Araştırma, Uygulama ve Termal Rehabilitasyon Merkezi (SAUTER) Projeleri olmak üzere 6 projeyi Kalkınma Bakanlığına sunduklarını ve bakanlıktan onay beklediklerini söyledi.
Vali Necati Şentürk, Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’yı çalışmalarından dolayı tebrik ederek, Ahi Evran Üniversitesi’ne ve Kırşehir’e kazandırdığı proje ve çalışmalardan dolayı da teşekkür etti.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .