REİNA ATEŞ ALTINDAYKEN…

REİNA ATEŞ ALTINDAYKEN…

06.01.2017

Kırşehir olarak 2017 yılına ne kadar umutlu ve mutlu girmiştik. Ama yine bir terör saldırısıyla onlarca masum vatandaşımızın şehit haberiyle sarsıldık. Kırşehir ve ülkem nasıl mutlu olabilsin? Olacak şey mi bu? İstanbul Ortaköy Reina’da IŞİD’in saldırısı sonucu 39 masum insan can verdi. IŞİD amacına ulaştı mı ulaşmadı mı bilinmez ama olan yine savunmasız insanlara oldu… […]

Kırşehir olarak 2017 yılına ne kadar umutlu ve mutlu girmiştik. Ama yine bir terör saldırısıyla onlarca masum vatandaşımızın şehit haberiyle sarsıldık.
Kırşehir ve ülkem nasıl mutlu olabilsin?
Olacak şey mi bu?
İstanbul Ortaköy Reina’da IŞİD’in saldırısı sonucu 39 masum insan can verdi. IŞİD amacına ulaştı mı ulaşmadı mı bilinmez ama olan yine savunmasız insanlara oldu…
Terör şerefsiz ve korkak yüzünü bir kez daha göstermiş oldu.
Asıl amaç ülke de kaos yaratıp iç savaş çıkartmak ve böylelikle nerden yönetildiği belli olan bu hain kahpe örgütün emelleri gerçekleşmiş olacak.
Ama ülke vatandaşı olarak 15 Temmuz’dan sonra öyle bir kenetlenme ve birlik gösterisinde bulundu ki artık ne yaparlarsa yapsınlar oyuna gelmiyoruz. Öyle ki sağcısı solcusu, Türkü, Kürt’ü, Alevi’si, Sünni’si, Müslümanı gayrimüslimi ile hep birlikte hareket edip ortak tavır ortaya koyuyoruz. Bu davranış aslında inanılmaz bir dayanışmayı da ortaya koyuyor.
Tıpkı son 40 yıllık ülke tarihinde sağ-sol, Alevi, Suni, Türk, Kürt, çatışmaları çıkartıp bizleri bölüp parçalayamadıkları gibi bundan sonra da asla başaramayacaklar. Yeter ki biz bu duruşumuzu hiç bozmayalım.
İçteki hainler ve dıştaki alçaklarda biz bu şekilde hareket ettikçe daha da kuduruyor kuduz köpek gibi sağda solda olay çıkartıyorlar…
Açıklamalar her kesimden içten, çok güzel ve inandırıcı nitelikte geliyor. Bu saldırının Reina’nın ateş altında olması ile caminin ateş altında olup taranması arasında hiçbir fark yok. Olamaz çünkü iki tarafta da insanlar öldürülmekte.
Yılbaşı gecesi kutlamalara karşı bir insan olabilirsiniz (bende öyleyim) ama o gece o saatte evinize gidiyorsunuz ya da işten o vakitte çıktınız ve tam Reina’nın önünde tarananlar arasında siz de varsınız. Arkanızdan aynen sizin düşündüğünüz gibi – “Reina da içki içiyordu, Yılbaşı kutluyordu veya dansöz oynatıyordu öldü”… ? demeleri nasıl hoş değilse, sizin de o şekilde düşünmeniz hiç doğru bir düşünce değildir. Kaldı ki işin bu tarafı bizi ilgilendiren bir konu değil.
O Allah ile kulun arasındaki olan iştir. Yani ölüm Allah’ın emri ise ve her an her yerde ölebiliriz bu bizim elimizde olan bir şey değil.
O gece Reina’da olmak kişilerin kendi tercihleridir ve bu konu ile alakalı birçok yorumda yapılabilir her kesimden. Ancak yapılan yorumlar da orta yolu bulmak ve insanca düşünmek doğal olanı ve insana yakışandır. Yoksa “iyi oldu ne işleri vardı gece kulübünde“, “dansöz oynatırken öldü, bize niye bir şey olmadı” ve buna benzer sözler hiç doğru bir yaklaşım değil.
Orada devlet tarafından görevli ve sırf işi gereği bulanan ve şehit olan polisimiz de var. Aynı şekilde garsonluk yapan veya valelik yapıp çalışan evine çoluk çocuğuna ekmek götüren kimselerde öldürüldü. Belki bu kimseler bu sözleri söyleyen kişilerden daha düzgündür bunu biz bilemeyiz. Ham softa kaba yobazlık yapmaya gerek yok. Öldürülmelerin nereden ve nasıl olursa olsun hiçbir haklı tarafı olamaz. Biz biliyoruz ki yüce kitabımızda ”Bir insanı öldürmek tüm insanlığı öldürmek, bir insanı kurtarmakta tüm bir insanlığı kurtarmak gibidir” ilahi düsturuna uygun hareket etmek zorundayız. Hem biz kimiz ki ölümler üzerinden yorum yapıyoruz bize düşen başsağlığı ve duadır.
Bu terör örgütlerinin tamamı ABD, İran, Avrupa menşelidir bunu artık kendileri bile alenen söylüyorlar.
Sonuç olarak her ne kadar yapılan bazı seviyesiz ve gayri ahlaki açıklamalar haricinde genelde yapılan yorumlar ülke birliği ve sosyal dayanışma yönünde idi.
Bu ve buna benzer saldırılara verilecek en güzel cevap normal yaşantınızı değiştirmeden devam etmektir. Unutmayalım ki hiç kimse ölüme karşı duramaz.YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Kırıkkaleli hoca

öncelikle yüreğinize sağlık. ben de bir Müslüman ve her şeyden önce insan olarak reina da ölen insanlara “içiyorlardı, dansöz oynatıyorlardı, fuhuş yapıyorlardı” diyerek sevinmedim ama üzülmedim de. memleketimizde binlerce sorun varken, nemelazım düşüncesiyle hareket eden, elini taşın altına koymayan, asalak gibi yaşayan, üretime değil tüketime katkı sağlayan gününü gün eden yavşaklar topluluğu bir avuç mutlu azınlık öldü diye oturup da ağlayamam. ha! Müslümanlığın getirdiği ilkeleri doğrultusunda da sevinmiyorum. insan insandır. tövbe kapısı açık. sevinmek bize yakışmaz. askerlerimiz, polislerimiz ölürken inanın onlar üzülmüyorlardı. bugün de şehit geldi memleket yasta. bugün de reina gitmeyim de içmeyim, fuhuş yapmayım dediler mi? böyle insanlara mı üzülelim üstat? Vallahi sevinmiyorum ama umrumda da değil. etme-bulma dünyasında yaşıyoruz. CANININ İSTEDİĞİ GİBİ YAŞAYAN, CANININ İSTEMEDİĞİ ŞEKİLDE ÖLÜR. saygılarımla…

08.01.2017, 14:43

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .