Prim dolandırıcılığına dikkat

Prim dolandırıcılığına dikkat

23.01.2015

SGK, genel sağlık sigortası prim borçları için hesaba para yatırılması talebinde bulunan kişilere itibar edilmemesi uyarısında bulundu… KIRŞEHİR’DE Sosyal Güvenlik Kurumu’nun adı kullanılarak, “prim borçlarını sileceğiz” denilerek, vatandaşların dolandırıldığını bildirildi. Kırşehir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İL Müdürü Mehmet Ali Fırat, bazı şahısların Sosyal Güvenlik Kurumu’nun adını kullanarak, genel sağlık sigortası prim borçlarını silmek için verdikleri […]

SGK, genel sağlık sigortası prim borçları için hesaba para yatırılması talebinde bulunan kişilere itibar edilmemesi uyarısında bulundu…

KIRŞEHİR’DE Sosyal Güvenlik Kurumu’nun adı kullanılarak, “prim borçlarını sileceğiz” denilerek, vatandaşların dolandırıldığını bildirildi.
Kırşehir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İL Müdürü Mehmet Ali Fırat, bazı şahısların Sosyal Güvenlik Kurumu’nun adını kullanarak, genel sağlık sigortası prim borçlarını silmek için verdikleri banka hesabına belirli miktarlarda para yatırmalarını istedikleri ve bu şekilde vatandaşları dolandırdıklarını bildirdi.
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hiçbir vatandaşın “Genel sağlık sigortası borcunuz var. Verilen hesaba borcunuzu yatırınız” denilerek aranmadığını belirterek, vatandaşların bu tarz bir yaklaşım içerisinde olan şahıslara hiçbir şekilde itibar etmemelerini ve bu şahısların verdikleri banka hesabına herhangi bir para yatırmamalarını isteyen SGK Kırşehir İl Müdürü Mehmet Ali Fırat, şunları kaydetti:
“Son dönemde bazı şahısların vatandaşlarımızı Kurumumuzun adını vererek aradığı, bu kişilerden genel sağlık sigortası prim borçlarını silmek için verdikleri banka hesabına belirli miktarlarda para yatırmalarını istedikleri ve bu şekilde vatandaşlarımızı dolandırmaya yönelik teşebbüste bulundukları tespit edilmiş olup, konu hakkında kurumumuzca aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.
“Bilindiği üzere 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 92’inci maddesi uyarınca ülkemizde yaşayanlardan herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayanlar 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda tescil edilen vatandaşlarımızın yapmış olduğu gelir testi başvurusu sonucunda aile içinde kişi başına düşen aylık geliri tespit edilmekte ve ödemeleri gereken genel sağlık sigortası primleri vatandaşlarımıza posta yoluyla bildirilmektedir. Ödemeler, kurumumuz ile anlaşmalı bankalara, PTT şubelerine ve kurumumuz web sayfası üzerinden kredi kartı ile yapılabilmektedir. Ayrıca zorunlu genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu durumunu öğrenmek isteyen vatandaşlarımız Kurum ünitelerimizden ya da www.sgk.gov.tr adresindeki ‘E-SGK/E-Hizmetler/GSS Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’ ekranından kimlik bilgileri ile sorgulama yapabilmektedir.
“Kurumumuz tarafından hiçbir vatandaşımız ‘Genel sağlık sigortası borcunuz var. Verilen hesaba borcunuzu yatırınız’ gibi ifadeler kullanılarak aranmamaktadır. Vatandaşlarımızın bu tarz bir yaklaşım içerisinde olan şahıslara hiçbir şekilde itibar etmemelerini ve bu şahısların verdikleri banka hesabına herhangi bir para yatırmamalarını, böylelikle olası dolandırıcılık girişimlerinin önüne geçilebileceğini bildiririz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .