Polis Teşkilatının kuruluş yıldönümü

Polis Teşkilatının kuruluş yıldönümü

09.04.2019

Tarihine baktığımız zaman, yeniçeri ocağının kaldırılmasının ardından yerine10 Nisan 1845’ te polis teşkilatı kurulmuştur. Bu yıl 174 üncü yılı kutlanmaktadır. İnsanlar, topluluklar meydana getirip bir arada yaşamaya başladıkları tarihten itibaren, gerek toplumun ve gerekse de her bir bireyin can ve mallarının korunması gereksinimi duymaya başlamışlar ve güvenliklerinin daha da iyi sağlanmasına önem vermişlerdir. Şehir devletlerinin […]

Tarihine baktığımız zaman, yeniçeri ocağının kaldırılmasının ardından yerine10 Nisan 1845’ te polis teşkilatı kurulmuştur. Bu yıl 174 üncü yılı kutlanmaktadır.
İnsanlar, topluluklar meydana getirip bir arada yaşamaya başladıkları tarihten itibaren, gerek toplumun ve gerekse de her bir bireyin can ve mallarının korunması gereksinimi duymaya başlamışlar ve güvenliklerinin daha da iyi sağlanmasına önem vermişlerdir. Şehir devletlerinin kurulması ile birlikte tüm toplumun güvenliğini, huzurunu, sükûnetini sağlayacak güvenlik birimleri olarak polis teşkilatı oluşturulmuş.
Ülkelerin iç güvenliğini sağlayan polislik mesleği, güvenin ve huzurun temini için çeşitli yol ve yöntemleri uygulamak durumundadır. Bu gün Polislik mesleği sadece ülkemizde değil tüm dünya devletlerinde önem verilen bir kurum halini almış durumdadır.
Cumhuriyetin kurulmasından sonra ülke genelinde iç güvenlik ve huzurun sağlanması, halkın canının ve malının korunması görevi, Polis Teşkilatı tarafından sağlanmaya başlanmıştır.
Emniyet teşkilatı mensupları, Atatürk ilkeleri ışığında, özgürlükçü, demokratik düzen içinde, millet olarak varlığımızın sürdürülmesi, yasa egemenliğinin ve halkın güvenliğinin sağlanması, halkımızın canının ve malının korunması, suç işlemeye yönelik davranışların önlenmesi, suçluların yakalanarak adalete teslimi ve ilgili yasa ve yönetmeliklerin kendisine verdiği görevleri büyük bir özveri ile yerine getirmektedir. Öyleyse ortada bir emek vardır.
Emek verilerek güvene değer görülen her iş takdir ile karşılanmalı ve saygı duyulmalıdır.
Bugün, eğer toplum olarak güvenli ve huzur içerisinde bulunuyorsak, bunu Polis teşkilatının sevgi dolu, hoşgörülü ve güler yüzlü hizmet veren polislerimize borçlu olduğumuz bilinmelidir.
Polis kardeşlerimiz gece, gündüz, yaz, kış demez. Acılı günlerini bile unutur, her zaman halkın güveni, huzuru ve korunması için çalıştıkları unutulmamalıdır.
Özlük hakları pek öyle abartıldığı kadar iyi olmadığı zaten biliniyor. Her gelen siyasi iktidarlar polisin özlük haklarının iyileştirilmesi için sözler verir ama kısa sürede unutulur gider. 24 Haziran 2018 genel seçimler öncesinde de polisin ek göstergesinin 3600’e yükseltilmesi sözü verilmişti ama sözler şu ana kadar tutulmadı. Polis teşkilatının en üst kademesinden en alt kademesine kadar hiç kimse hakkını arama girişiminde bulunmaz, bulunamaz zira suç sayılacağından endişe duyar.
Polis insanlara karşı saygılı ve aynı zamanda sevgi doludur.
İnsanlarda emeğini esirgemeyen polisi aslında seviyor ve sayıyor.
Ancak;
İnsanlara tepeden bakan kibir abidesi polisi değil,
T.C. yasaları yerine yıllarca cemaat yasalarını uygulayan polisleri değil,
İnsanların gözünü kör edercesine biber gazı sıkan polisi değil,
Fiziki ve psikolojik baskı yaparak siyasi davranan polisi hiç değil.
Öyleyse her bir karış toprağında şehit kanı olan vatanımızda, toplumun her kesimi olarak bir ve birlikte barış, huzur ve güven içinde kardeşçe yaşamak dileğiyle.
POLİS TEŞKİLATININ 174. YILI KUTLU OLSUN.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .