Polis Haftası kutlu olsun

Polis Haftası kutlu olsun

12.04.2018

Tarihine baktığımız zaman, yeniçeri ocağının kaldırılmasının ardından yerine10 Nisan 1845’ te polis teşkilatı kurulmuştur. Bu yıl 173 uncu yılı kutlanmaktadır. İnsanlar, topluluklar meydana getirip bir arada yaşamaya başladıkları tarihten itibaren, gerek toplumun ve gerekse de her bir bireyin can ve mallarının korunması gereksinimi duymaya başlamışlar ve güvenliklerinin daha da iyi sağlanmasına önem vermişlerdir. Şehir devletlerinin […]

Tarihine baktığımız zaman, yeniçeri ocağının kaldırılmasının ardından yerine10 Nisan 1845’ te polis teşkilatı kurulmuştur. Bu yıl 173 uncu yılı kutlanmaktadır.
İnsanlar, topluluklar meydana getirip bir arada yaşamaya başladıkları tarihten itibaren, gerek toplumun ve gerekse de her bir bireyin can ve mallarının korunması gereksinimi duymaya başlamışlar ve güvenliklerinin daha da iyi sağlanmasına önem vermişlerdir.
Şehir devletlerinin kurulması ile birlikte tüm toplumun güvenliğini, huzurunu, sükunetini sağlayacak güvenlik birimleri olarak polis teşkilatı oluşturulmuş. Ülkelerin iç güvenliğini sağlayan polislik mesleği, güvenin ve huzurun temini için çeşitli yol ve yöntemleri uygulamak durumundadır. Bu gün Polislik mesleği sadece ülkemizde değil tüm dünya devletlerinde önem verilen bir kurum halini almış durumdadır.
Cumhuriyetin kurulmasından sonra ülke genelinde iç güvenlik ve huzurun sağlanması, halkın canının ve malının korunması görevi, Polis Teşkilatı tarafından sağlanmaya başlanmıştır. Emniyet teşkilatı mensupları, Atatürk ilkeleri ışığında, özgürlükçü, demokratik düzen içinde, millet olarak varlığımızın sürdürülmesi, yasa egemenliğinin ve halkın güvenliğinin sağlanması, halkımızın canının ve malının korunması, suç işlemeye yönelik davranışların önlenmesi, suçluların yakalanarak adalete teslimi ve ilgili yasa ve yönetmeliklerin kendisine verdiği görevleri büyük bir özveri ile yerine getirmektedir. Öyleyse ortada bir emek vardır. Emek verilerek güvene değer görülen her iş takdir ile karşılanmalı ve saygı duyulmalıdır.
Bu gün, eğer güvenli ve huzur içerisinde bulunuyorsak, bunu Polis teşkilatının sevgi dolu, hoşgörülü ve güler yüzlü hizmet veren polislerimize borçlu olduğumuz bilinmelidir.
Polis kardeşlerimiz gece, gündüz, yaz, kış demez. Acılı günlerini bile unutur. Her zaman halkın güveni, huzuru ve korunması için çalıştıkları unutulmamalıdır.
Özlük hakları pek öyle abartıldığı kadar iyi olmadığı zaten biliniyor. Her gelen siyasi iktidarlar polisin özlük haklarının iyileştirilmesi için sözler verir ama kısa sürede unutulur gider. Çalışanı sıkıntılı, emeklisi sıkıntılı, özlük haklarının iyileştirilmesi için ek göstergesi 3600 verildi verilecek denirken anayasa mahkemesine gitti oradan da geri döndü.
Teşkilatın en üst kademesinden en alt kademesine kadar hiç kimse hakkını arama girişiminde bulunmaz, bulunamaz zira suç sayılacağından endişe duyar.
Polis insanlara karşı saygılı ve aynı zamanda sevgi doludur.
Kırşehir’de üç gün önce yapılan Polis haftası kutlamalarında genci yaşlısı, kadını, kızı, çalışanı, emeklisi yani tüm kesimlerden insanlar davet edilmeli törenlerde yerini almalıydı.
Emekliye ayrılmış çarşı ve mahalle bekçileri hatırlanmalı davet edilmeli ve törende yerini almalıydı.
Aslında insanlar emeğini esirgemeyen polisi seviyor ve sayıyor da… Ancak…!
Tabi ki, toplumsal olaylarda tomaları acımasızca insanların üzerine süren polisi değil,
İnsanların gözünü kör edercesine biber gazı sıkan polisi değil,
Jop kullanarak işkence yapan polisi değil,
Tazyikli ve ilaçlı su ile topluma korku salanları değil,
Hele hele T.C. devletinin yasalarını değil de cemaat talimatlarını uygulayan polisleri hiç değil…
Öyleyse her bir karış toprağında şehit kanı olan vatanımızda, toplumun her kesimi olarak bir ve birlikte barış, huzur ve güven içinde kardeşçe yaşamak dileğiyle.
POLİS TEŞKİLATININ 173. YILI KUTLU OLSUN.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .