“Plânlı ve programlı büyüyerek gelişiyoruz”

“Plânlı ve programlı büyüyerek gelişiyoruz”

26.09.2018

Rektör Karakaya, üniversitenin son durumunu basınla paylaştı “Plânlı ve programlı büyüyerek gelişiyoruz” Pilot üniversite olan, aldığı TSE kalite belgesiyle eğitimde sürekli başarı çıtasını yükselten, hem açtığı yeni fakülte ve yüksekokullarla 80 ildeki öğrencilerin tercih ettiği bir konuma gelmesini sağlayan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitenin son durumu hakkında Kırşehir’deki basın mensuplarına […]

Rektör Karakaya, üniversitenin son durumunu basınla paylaştı

“Plânlı ve programlı büyüyerek gelişiyoruz”

Pilot üniversite olan, aldığı TSE kalite belgesiyle eğitimde sürekli başarı çıtasını yükselten, hem açtığı yeni fakülte ve yüksekokullarla 80 ildeki öğrencilerin tercih ettiği bir konuma gelmesini sağlayan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitenin son durumu hakkında Kırşehir’deki basın mensuplarına bilgiler aktardı.
Gazetemiz imtiyaz sahibi Murat Seyitgazioğlu ile Gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü Salih Güner’in de katıldığı toplantıda üniversitenin çalışmalarını ve projelerini değerlendiren Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin pilot üniversitelerden biri olarak ürettiği projelerle başarı grafiğini yükselttiğini ve bölgenin kalkınmasında etkili olduğunu anlattı.
Üniversitemizin kalite sürecindeki başarılı çalışmalarıyla kendisini kanıtladığını dile getiren Rektör Karakaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin yükseköğretimde diğer üniversitelere örnek teşkil ettiğini kaydetti.
Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, projelerin hayata geçmeye başladığını ve üniversitemizin ilinde ve bölgesinde etkin bir rol oynadığını, kalite çalışmalarında tüm üniversite çalışanlarının yoğun emek sarf ettiğine dikkati çekerek, kalite çalışmalarının üniversitede devam ettiğini ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi olarak Mükemmellik Ödülüne aday olduğunu ifade etti.
Üniversitenin genel ve fiziki durumunu hakkında bilgiler de veren Prof. Dr. Vatan Karakaya, tamamlanan ve devam eden inşaatlarla Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin öğrenci sayısının da 22 binlere ulaştığını, önümüzdeki yılda bu sayıyı 27 binlere çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin 2018 yılı bütçesinin tamamını yatırıma dönüştürdüklerini ve yapımları tamamlanan binaların bir kısmının eğitim ve öğretime açıldığını, Fizik tedavi ve rehabilitasyon Hastanesi başta olmak üzere diğer binaların da yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirten Rektör Karakaya, “Ülkemizde yaşanan ekonomik krizden üniversite olarak elbette biz de etkileniyoruz. Ama şükürler olsun ki yatırımlarda bir sorun yaşamadık. Çünkü yatırımlarımızın bir çoğu tamamlandı, bir kısmı da tamamlanmak üzere” dedi.
2006 yılında kurulan ve son iki yıldır Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın yoğun gayret ve çabaları ile bina yapımları hızlanan, yeni fakülte ve yüksek okullarının açılmasıyla öğrenci sayısı 22 bine ulaşan Ahi Evran Üniversitesi’nde 2019 yılı hedefi öğrenci sayısını 27 bine ulaştırmak.
Ahi Evran Üniversitesi’nde 9 proje ve 29 işin fiziki gerçekleşme oranının yüzde 90’lara ulaştığını olduğunu ifade eden Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, bugüne kadar 350 milyon liralık bir yatırım yaptıklarına dikkati çekti.
9 bin 757 m2 kapalı alanda yapımına 14.10.2016 tarihinde başladıkları Rektörlük binasını kullanmaya başladıklarını belirten Rektör Karakaya, aynı dönemde Yabancı Diller Yüksekokulu’nu tamamlayarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine başladığını ifade etti.

TOKİ 1. Etap altyapı çalışmalarının yüzde 99’unun tamamlandığını anlatan Rektör Karakaya, yapımları devam eden fakülte ve yüksekokulların tamamlanmasıyla birlikte açacakları yeni fakülte ve yüksekokullar ve bölümlerle gelecek yıl öğrenci sayısını 27 binlere çıkarmayı hedeflediklerini belirten Rektör Karakaya, “Ahi Evran Üniversitesi’ni fiziki altyapısını hızla tamamlamak ve kaliteden ödün vermeden öğrenci sayısını hızla arttırmayı hedefliyoruz. Üniversitemize bağlı 8 Fakülte, 3 Enstitü, 5 Yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokulu, 13 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile 21 bin 600 öğrencimiz var. Biz istiyoruz ki kaliteli eğitimden ödün vermeyen, başarılı bilim insanlarını yetiştirmektir. Bugüne kadar bundan asla ödün vermedik. Hiçbir zaman vermeyeceğiz. Üniversitemizde özellikle profesör ve doçent kadrolarında artış sağladık, önümüzdeki dönemlerde konuyla alakalı olarak süreci devam ettireceğiz. Üniversitemizde şu an 26 profesör, 55 doçent, 207 yardımcı doçent, 412 öğretim elemanı olmak üzere toplam 700 akademik personel bulunuyor” dedi.
HEDEFİMİZ PLANLI BÜYÜMEK
Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Türkiye’de 5 pilot üniversite arasında gösterilmesinin üniversite ve Kırşehir için büyük taşıdığını da belirterek “Bina inşaatlarımız hızla ilerlerken, biz pilot üniversitemizin gereklerini yerine getirmek için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Ahi Evran Üniversitesi, ülkemizin hızla büyüyen üniversiteleri arasında yer alacaktır. Buna eminim. Bağbaşı Yerleşkesi’nde hızla büyüyen inşaatlarımız yakında hizmete girecek. Bu binalar tamamlandığında ve faaliyete geçtiğinde, Kırşehir’e yurt içinden gelecek çok sayıda hastayı saymazsak günde en az 200 yabancı hastanın geleceğini ve bunun Kırşehir ekonomisine çok büyük kazanç sağlayacak. Teknopark için de gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bunun için teknoloji transfer merkezi oluşturuyoruz. Kırşehir’in gelişim endeksinde ilk 50 şehir içinde olmasına çalışıyoruz. Biz burada Kırşehir’e kalacak eserler bırakmaya çalışıyoruz. Üniversitemiz tarım ve jeotermal alanında bölgesel kalkınmada teşvik ve destek alacak 5 pilot üniversiteden birisi. Biz bunu en iyi ve en verimli şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Kırşehir ile bütünleşmek için planlar yapıyoruz. Hedefimiz, hızlı ve planlı şekilde büyümektir. Kırşehir ekonomisine ve ülke ekonomisine katkı sunmak” diye konuştu.
Liselerden doğrudan meslek yüksekokullarına geçişin kaldırılması nedeniyle her üniversitede olduğu gibi Ahi Evran Üniversitesi’nde de 2 bine yakın öğrenci kaybı olduğunu, buna rağmen geçen yıl 18 bin olan öğrenci sayısının 21 bin 600’e yükseldiğini de hatırlatan Rektör Karakaya, gelecek yıl hedeflerinin yeni fakülte ve yüksekokullar ile bölümlerin çeşitlendirilmesi ile bu sayının 2019 yılında 27 binlere ulaşmasını hedeflediklerini kaydetti.
Ahi Evran Üniversitesi’ne 81 ilden sadece bir ilden öğrenci tercihi olmadığını ifade eden Rektör Karakaya, hedeflerinin üniversite olarak Kırşehir ve ülke ekonomisine katkılar sağlayacak önemli projeleri hayata geçirmek olduğunu sözlerine ekledi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .