PİYASALARDA “VİZE” DEPREMİ

PİYASALARDA “VİZE” DEPREMİ

10.10.2017

Euro ve altın tarihi rekor kırdı, dolar sert yükseldi, Kırşehir’de herkes şokta!

İşyeri kirası dövizle onlar esnaf ta, döviz borcu olan da kara kara düşünüyor…

 

ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize restleşmesine piyasaların tepkisi sert oldu. Kırşehir’de dolar ve Euro’nun hızlı yükselişi dövizle borçlu olan herkesi düşündürmeye başladı.
1 doların 3.70, Euro’nun da 4.30 liraya çıkmasının şokunu yaşayan Kırşehir’deki herkes bu artış zamları da beraberinde getireceğini, durgunluğun yaşandığı piyasaların daha da duracağını söylediler.
ABD ile vize konusunda yaşanan gelişmeler TL’de sert değer kaybına neden olmasını değerlendiren Kırşehirliler, “Bu piyasaları anlamakta güçlük çekiyoruz. Bir vize kararı ile bu kadar sert yükseliş olur mu? Demek ki Türk ekonomisi pamuk ipliğine bağlıymış” diye konuştular.
DÖVİZ BORCU OLANLAR SIKINTIDA!
Kırşehir’de dövizle borçlanan, ya da dövizle işyeri kiralayan esnaf ve sanatkarlar, dövizdeki ani yükselişin şokunu yaşıyor.
Kırşehir’de birçok işyerinde kiraların dolar ya Euro olduğunu belirten esnaflar “Terme Caddesi ve Ankara Caddesi başta olmak üzere ana caddelerde işleri kiraları dövizle veriliyor. 5 bin Euro’ya kiralanan bir işyerinin maliyeti bir gecede 600-700 lirayı geçti. Zaten doğru dürüst iş yapamıyor, kiramızı ödemekte zorluk çekerken, dövizdeki bu hızlı artış karşısında ne yapacağımızı şaşırdık. Böyle devam ederse pek çok esnafın işyerini kapatmaktan başka çaresi kalmayacak” diye konuşurlarken, dolar ya da Euro karşılığında ithal edilen ürünlerde de fiyat artışları bekleniyor.
Şehrimizdeki bazı esnaflar, döviz kurundaki artışın sattıkları ürünlerin fiyatlarını da olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek “Bizim işyerimizde sattığımız pek çok ürün ithal. Dolarla alıp, TL’ye çevirip satıyoruz. Dolardaki artış sonucu biz de mecburen fiyatlarımızı yeniden belirlememiz gerekiyor. Ancak zaten doğru dürüst satış yapamazken, dolardaki artışa oranla biz de fiyatlarımızı artırsak hiç satış yapamayacağız. İnşallah piyasalar bu şoku kısa sürede atlatır ve dövizdeki yükselişin önüne geçirilir. Yoksa bu kıy çok zor geçecek” diye konuştular. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .