Piyasada yaprak kımıldamıyor, küçük esnaf kan ağlıyor!

Piyasada yaprak kımıldamıyor, küçük esnaf kan ağlıyor!

11.03.2015

Sanayisi olmayan, turizmden yoksun, sürekli göç verip küçülen Kırşehir’de doların hızlı artışı her sektörü olumsuz yönde etkiliyor

Son aylarda dolardaki hızlı yükseliş tüm sektörleri olumsuz yönde etkiliyor. Kırşehir’de küçük esnaf ve sanatkar doğru dürüst iş yapamazken, inşaat ve otomobil sektörü de bu durumdan olumsuz yönde etkiliyor.

Sanayisi olmayan, turizmden yoksun, sürekli göç verip küçülen Kırşehir’de konut üreten firmalar dolardan kaynaklanan fiyat artışlarıyla maliyetlerin yüzde 25 oranında arttığını belirterek “Tonu bin, bin 200 lira arasındaki demirin tonu bin 500 lirayı geçti. Çimento ve diğer girdiler de buna paralel arttı. Bu da konut fiyatlarına olumsuz yansıyacak. Zaten Kırşehir’de arsa fiyatlarının yüksekliği konut fiyatlarının yüksek olmasına neden oluyor. Bugünlerde dolardan kaynaklanan artışlar da fiyatlara eklenirse ev almak isteyenlerin hayalini boşa çıkartacaktır” dediler.
Kırşehir’de dolardan en çok etkilenen ise küçük esnaf ve sanatkarlar oldu. Dolar endeksli ürün alan esnaflar fiyatların yüzde 25 civarında artması ile iş yapamaz hale geldi. Sattıkları ürünü yerine koymak için yüksek fiyattan ürün almak zorunda kalan Kırşehir’deki esnaflar “Zaten doğru dürüst iş yapamıyorduk. Bir de buna dolar artışı eklenince hiç yapamaz hale geldik. Hükümet günlük basit işlerle uğraşmak yerine ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılara, dövizdeki hızlı yükselişe engel olacak politikalar üretmelidir. Ülkemiz bir seçime gidiyor, hükümet seçimle yatıp seçimle kalkıyor, yeniden kazanmak için her şeyi yapıyor. Ama nedense piyasayı rahatlatmak adına hiçbir şey yapmıyor. Dolar aldı başını gidiyor, hpükümet seyrediyor. Dolarla borçlananları, dolarla alış-veriş yapmak zorunda olanları kimse düşünmüyor” diye konuştular.
Otomobil sektöründe vergiden kaynaklanan fiyat yükselmesine bugünlerde bir de dolar artışı eklenince fiyatların uçtuğu bildirildi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .