PİR AHİ EVRAN’IN ŞED’İ DÜNYAYI KUŞATIYOR

PİR AHİ EVRAN’IN ŞED’İ DÜNYAYI KUŞATIYOR

22.09.2017

Ahilik geleneğinde kaliteli malzeme ve doğru üretim yapan esnafın kalfalıktan ustalığa geçişin sembolize edildiği “Şed Kuşatma”, Başbakan Binali Yıldırım’ın katılacağı törende bugün gerçekleştirilecek…

KADİM kültürlere ev sahipliği yapmış Kırşehir’de Pir Ahi Evran-ı Veli’nin sosyal ve ticaret hayatına yönelik prensipleri, felsefesi ve ahlakının günümüzde de yaşatılmasını sağlayan 30. Ahilik Haftası ve 53. Esnaf Bayramı kutlamalarının resmi töreni bugün gerçekleştirilecek.
Ahilik geleneğinde, kalfalıktan ustalığa geçişin sembolize edildiği “Şed Kuşatma” gösterilerinin gerçekleşeceği törenlere, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra çok sayıda davetli ile birlikte Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve çok sayıda Bakan, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile 81 ilin Esnaf Oda Başkanları katılacak.
Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 53 yıldır bayram olarak, 30 yıldan bu yana da hafta niteliğinde kutlanan Ahilik Haftası etkinliklerinin resmi kutlama programı, saat 11.00’de Cacabey Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak.
Mehteran Bölüğü’nün konseri sonrasında Şed Kuşatma Töreni gerçekleştirilecek.
Protokol konuşmalarının ardından Başbakan Binali Yıldırım’ın Kırşehirlilere hitap edeceği törende “Yılın Ahisi”, “Yılın Kalfası”, “Yılın Çırağı” ödülleri ile “Ahilik Hizmet” ve “Ahilik Onur” ödülü verilecek.
Bugün de Anıt Meydanı’nda Ahi pilavı, helva ve şerbet ikramı olacak.
30. Ahilik Haftası ve 53. Esnaf Bayramı’nın son günü olan yarın da saat 14.00’te eski otogar altında bulunan alanda atlı cirit gösterisi yapılacak. Haftanın son etkinliğinde saat 19.00’da Kent Park’ta Belediye THM korosu konser verecek.

USTA ESNAFLARA ÖDÜL

AHİLİK Haftası kutlamalarında birlik, beraberlik ve dayanışmanın göstergesi olan Esnaf Gecesi’nde Ahi esnafı bir araya geldi. Gecede usta esnaflar ödüllendirildi.
30. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında açılan Mucur standını ziyaret eden Vali Necati Şentürk, Esnaf Gecesi’ne katıldı.
Ahi Evran Külliyesinde kurulan standını inceleyerek bilgiler alan ve vatandaşlara Ahi pilavı dağıtan Vali Necati Şentürk’e Mucur Kaymakamı Kaya Çelik, Ticaret İl Müdürü Mahmut Dalgalı ve ilçe yöneticileri eşlik etti.
30. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen Esnaf Gecesi’ne Vali Necati Şentürk’ün yanı sıra Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Baro Başkanı Av. Mehtap Karaburçak Tuzcu, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Orhan Ekemen, İl Genel Meclisi Başkanı Barbaros Dulkadiroğlu, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahamettin Öztürk, daire müdürleri, esnaflar ve aileleri katıldı.
Vali Necati Şentürk, programda yaptığı konuşmada, böylesine güzel bir akşamda Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında esnaf vatandaşlarımızla bir arada bulunmaktan dolayı memnun olduklarını dile getirdi.
İlimizde esnafın sorunlarını çözmek için çalışmalar yürüttüklerini belirten Valimiz Sayın Necati Şentürk, “2014 yılında esnafımıza 878 bin TL, 2015’te de 1 milyon 278 bin TL, 2016 yılında da 2 milyon 572 bin TL, 2017 yılında da 3 milyon 200 bin TL hibe yardımı yapıldı. Ve yine KOSGEB’in verdiği rakamlara göre ilimizde 1300 esnafımıza 24 milyon TL faizsiz kredi desteği verildi. Allah milletimize, devletimize zeval vermesin. Ayrıca, Cumartesi günü Sayın Başbakanımızın teşrif edeceği, onurlandıracağı Cacabey Meydanındaki Ahilik kutlamalarına bütün esnafımızı ve bütün Kırşehirlileri bekliyorum” dedi.
Kırşehir’de mesleğine, işine yıllarını vermiş usta esnafların ödüllendirildiği program Türk Halk Müziği sanatçılarının verdiği konser ile sona erdi.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .