Petlas’ta yatırım atağı

Petlas’ta yatırım atağı

21.05.2015

Petlas’ta yatırım atağı 2005 yılında özelleştirilmesinden bugüne çalışan sayısını 2 bin 800’ı çıkaran Petlas, yeni bir yatırım atağı ile çalışan sayısını 3 bin 800’e çıkaracak… Türkiye’nin ilk ve tek yerli lastik fabrikası olarak, çıtayı hep daha yukarı taşıyan Petlas, 2015 yılında çalışan sayısını 3 bin 800’e çıkartacak. 2005 yılında özelleştirilen ve o gün 700 olan […]

petlas

Petlas’ta yatırım atağı

2005 yılında özelleştirilmesinden bugüne çalışan sayısını 2 bin 800’ı çıkaran Petlas, yeni bir yatırım atağı ile çalışan sayısını 3 bin 800’e çıkaracak…

Türkiye’nin ilk ve tek yerli lastik fabrikası olarak, çıtayı hep daha yukarı taşıyan Petlas, 2015 yılında çalışan sayısını 3 bin 800’e çıkartacak.

2005 yılında özelleştirilen ve o gün 700 olan çalışan sayısını 350 milyon dolarlık yatırımla 2 bin 800’e çıkaran Petlas Lastik Fabrikası, 2015 yılında yapacağı 150 milyon dolarlık yatırımla çalışan sayısını 3 bin 800’e çıkartacak.

Kırşehir’in en büyük sanayi kuruluşu olmasının yanında lastik sektöründe ülkenin tek milli kuruluşu olan Petlas, sağladığı istihdamın yanı sıra sosyal sorumluluk bilinci kapsamında birçok projeyi ile yatırımları hayata geçiriyor.

1976 yılında kurulan, 2005 yılında özelleştirildiğinde 700 çalışanı bulunan ve şu anda 2 bin 800 çalışanı ile Kırşehir ekonomisine büyük katkı sağlayan Petlas Lastik Fabrikası, yeni yatırımlarla Kırşehir ekonomisini güçlendiriyor.

Petlas İnsan Kaynakları ve Endüstri İlişkileri Müdürü Mithat Durudoğan, “1974 Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra Türk savaş uçaklarına uçak lastiği üretmek amacıyla 1976’da Petlas kuruldu. Uzun bir yatırım ve inşaat döneminden sonra 1989’da ilk lastik üretildi. 1992 yılında özelleştirme kapsamına alındı ve 1997’de Kombassan Holding tarafından satın alınarak, özelleştirildi. Kombassan Holding iyi niyetli olmasına rağmen yeterli teknolojik birikimi olmadığından, sektörün dışında bir firma olduğundan yürütemedi ve 2005 yılına kadar. 2005 yılında Türkiye’nin en büyük lastik treyderi olan Abdülkadir Özcan, fabrikayı satın aldı. O dönem 700 çalışanı vardı Petlas’ın. O günden bugüne kadar 350 milyon dolar yatırım yapıldı ve şu an çalışan sayımız 2 bin 800 kişi. Son olarak bu yıl 150 milyon dolarlık yatırım kararı aldık ve çalışan sayımız 3 bin 300 olacak” şeklinde konuştu.

EĞİTİME DESTEK

Kırşehir’de sağladığı istihdamla ekonomiye güç veren Petlas Lastik Fabrikası, eğitimde marka kent olan Kırşehir’de hayata geçireceği projelerle eğitime de destek oluyor.

Kırşehir’de 36 derslikli bir lise yapmayı planladıklarını ve 100 öğrenciye yükseköğrenim bursu verdiklerini açıklayan Petlas İnsan Kaynakları ve Endüstri İlişkileri Müdürü Mithat Durudoğan, “Yaşadığımız şehirde, bu şehrin havasını, suyunu ve insan emeğini kullanıyoruz. Ve burada da artık bazı yatırımlar yapmak gerektiği, sosyal ve kültürel etkinlikler yapmamız gerektiğine karar verdik şirket yönetimi olarak. Bu yıl içerisinde birkaç tane büyük projemiz var. Bunlardan bir tanesinin şu anda protokolünü imzaladık. 36 derslikli bir lise yaptıracağız. Çevre Günü etkinliği kapsamında Yeşilyurt İlköğretim Okulu’nun boyaması ile birçok sosyal imkanlar sağlayacağız. Çalışanlarımızdan 100 tanesine öğrenci bursu veriyoruz, yükseköğrenim bursu.Biz Kırşehir’in bir parçasıyız. 25 yıldır çalışıyorum ve şirketin geldiği noktadan gurur duyuyorum. İnşallah bundan sonra daha iyi günlere gideriz” dedi.

ÇALIŞAN AİLELERİ ŞENLİKTE BULUŞTU

ÖTE YANDAN Kırşehir Petlas Lastik Fabrikası yönetimi sosyal sorumluluk bilinciyle kurtuluş meşalasinin yakıldığı gün olan 19 Mayıs’ta Çocuk Şenliği düzenledi.

Ülkemizin bağımsızlık ateşinin yandığı, egemenlik ve özgürlüğün başlangıç noktası olarak kabul ettiğimiz Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış gününde Çocuk Şenliği yapmayı planladıklarını, ancak hava koşullarından dolayı yapamadıklarını belirten Mithat Durudoğan, bağımsızlık ateşinin ilk yandığı yer olan Samsun’da Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının başlattığı bağımsızlık hareketinin yıldönümünde festival havasında bir program gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Ailelerin çocuklarıyla beraber olmasının yanı sıra çocukların babalarının çalışma ortamlarını görmeleri amacıyla böyle bir program düzenlediklerini ifade eden Mithat Durudoğan, fabrika turu ile de Petlas Lastik Fabrikası’nın tanıtıldığını belirtti.

TÜRKİYE’Yİ BAŞARIYLA TEMSİL EDİYOR

Ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine çıkaran kuruluşlardan biri olan Petlas, 1976 yılında kuruldu. Çeşitli girişimlerin ve yoğun çalışmaların ardından 1989 yılında ilk lastiğini üreten kuruluş, ilerleyen yıllarda kapasitesini giderek artırdı. 2005 yılında üretimini Türk sanayinin köklü kuruluşlarından Abdulkadir Özcan A.Ş. bünyesinde sürdürmeye başlayan Petlas’ta değişim rüzgârları hemen hissedildi. Fabrikadan yönetim politikasına, AR-GE çalışmalarından insan kaynaklarına her alanda markayı daha da ilerletecek adımlar atıldı.

Petlas, 2.000.000 m²’lik alan üzerinde yer alan 350.000 m²’lik kapalı alana sahip fabrikada her türlü kara taşıtı lastiğin yanı sıra savaş uçağı lastiği de üretiyor; ülkemizi dünya kara yollarında başarıyla temsil ediyor.

“Güvenli Lastik” kavramına büyük önem veren kuruluş, lastik-deney test merkezinde ürünlerini uluslararası standartlardaki testlerden geçiriyor. Ayrıca daima daha iyiyi yakalamak adına Araştırma-Geliştirme birimindeki uzmanların bilgisayar kontrollü laboratuvarlarında çalışmaları sürüyor. 1998 yılında Alman RWTÜV kurum uzmanlarının denetiminden geçerek aldığı lastik tasarımını da içeren İSO 9001 kalite güvence sistem belgesi ve 1999 yılında Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı uzmanlarının denetiminden geçerek aldığı, yine lastik tasarımını da içeren AQAP-100 Endüstriyele Kalite Güvence Seviye Belgesi, Petlas’ın kalite yolculuğunda kazandığı belgelerin sadece ilk ikisi.

Toplam Kalite Yönetimi modelini tüm birimlerinde uygulayan Petlas, çalışanlarının desteğiyle problemlerin üstesinden gelerek sürekli iyileştirme felsefesini fabrikanın bütününde yaygınlaştırıyor.

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 90′ nın üzerinde ülkede satışa sunulan Petlas, belirlediği vizyonu gereğince dünya pazarlarında, uluslararası markalaşma sürecinin gereği olan araştırma-geliştirme, teknoloji, üretim, yönetim ve pazarlama anlayışı ile yer almakta ve her geçen gün pazar payını artırmaktadır.

Petlas, dünyanın doğusundan batısına geniş ihracat yelpazesi ile uluslararası pazarlarda elde ettiği bu bilgi birikimini, yeni yöntemler ile birleştirerek; pazar payını sürekli artırıp ülke ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunuyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .