“PETLAS BUGÜN KIRŞEHİR’DE VARSA BU İŞÇİLERİMİZİN VE SENDİKAMIZIN DİRENİŞİ SAYESİNDEDİR”

“PETLAS BUGÜN KIRŞEHİR’DE VARSA BU İŞÇİLERİMİZİN VE SENDİKAMIZIN DİRENİŞİ SAYESİNDEDİR”

13.04.2015

Petrol İş Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Recep Sefer: “Petlas bugün çalışıyor ve 3 bine yakın işçi çalışıyorsa işçinin aldığı maaş Kırşehir’de harcanarak Kırşehir ekonomisine katkıda bulunuyorsa 5 Nisan 1994 kapatma kararına direnen işçi arkadaşları ve Petrol iş sendikası sayesindedir” dedi

Petrol İş Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Recep Sefer, Petlas Kırşehir’de çalışıyor ve ekonomiye katkıda bulunuyorsa bunun en büyük payı 5 Nisan 1994 tarihinde kapatma kararına direnen işçiler ve Petrol-İş Sendikası olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz hafta gazetemiz yazarlarından Osman İlhan’ın “Kırşehir Çiğdem”de yayınlanan “5 Nisan 1994 Ve Petlas’ın Kaderi” adlı yazısının ardından Kırşehir’e gelen Petrol-İş Sendikası Kırıkkale Şubesi Başkanı Recep Sefer, Osman İlhan’ı ziyaret ederek o yılları değerlendirdi.
Osman İlhan’ın o günleri değerlendiren yazısının tüm gerçekleri yansıttığını ifade eden Recep Sefer, 5 Nisan 1994’te Petlas’a haksızlık yapıldığını, lastik sektöründe faaliyet gösteren özel sektör tarafından inşaat aşamasındayken engellenmek istendiğini söyledi.
Ama başaramadıklarını, her türlü engellemelere rağmen Petlas’ın üretime başladığını, üreten, satan, kar eden bir duruma geldiğini, fakat Petlas’ın bu konuma gelmesinin birilerini rahatsız ettiğini belirten Recep Sefer, 5 Nisan 1994 tarihinde kapatılması kararının alındığını kaydetti.
Recep Sefer devlet döneminde çalışan Petlas işçisinin söylendiği gibi çalışmadan, yattığı yerden para almadığını, tam aksine işin, çalışmanın ve disiplinin Petlas’ta olduğunu, devlet çalışanından ne kadar lastik istediyse eksiksiz ürettiklerini, işçilerin işe giriş ve çıkışlarında elektronik ortamda kart okuttuklarını ama dertlerini başta Kırşehirli hemşerileri olmak üzere kimselere anlatamadıklarını söyledi.
Recep Sefer “Halbuki Petlas’taki ortam çok güzeldi, biz bizeydik, işçi arkadaşlarımız birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiler. Evlenen, hastalanan arkadaşlarımızla, ölen arkadaşlarımızın ailelerinin maddi manevi yanında oldular. Bu birlikteliği başka hiçbir yerde görmedik.Petlas bizler için okuldu, yardımlaşmanın, çalışmanın, disiplinin ve maneviyatın en üst düzeyde olduğu bir medreseydi. O günleri özlemle anıyoruz” dedi.
Petlas’ı kapattırmamak için o zaman çalışan işçi arkadaşlarımızla örneği görülmemiş bir tepki göstererek eylem yaptıklarını, direndiklerini ve kapattırmadıklarını belirten Recep Sefer “Bugün Petlas çalışıyorsa, üç bine yakın işçi çalışıyorsa, işçinin aldığı maaş Kırşehir’de harcanarak Kırşehir ekonomisine katkıda bulunuyorsa 5 Nisan 1994 kapatma kararına direnen işçi arkadaşları ve Petrol iş sendikası sayesindedir” diye konuştu.
Petrol İş Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Recep Sefer, “Kırşehir Çiğdem” gazetesinin her zaman Petlas’ın ve Petrol-İş Sendikası işçilerinin yanında olduğunu da belirterek “Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’i sürekli takip ediyorum. Kırşehir ve gerçekleri dile getiriyor. Her zaman Petlas’ın ve bizlerin yanında olan gazetemiz Kırşehir Çiğdem’in renkli ve 14 sayfa olarak yayınlanmasından Kırşehirli olarak memnuniyet duyuyorum. Çiğdem Gazetesi tarafsızlık ilkesinden ayrılmıyor ve bünyesinde köşe yazarları ile kaliteli ve güzel yazılar yayınlanıyor. Bundan sonra da bu çizgisinden ayrılmadan yayın hayatına devam etmesini diliyorum” dedi ve Osman İlhan’a ve gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e teşekkür etti.YORUMLAR

Toplam 3 yorum bulunmaktadır.

Ozan Sefer

Öncelikle bu mücadelede her zaman dik duran Recep Sefer ve Petlas işçilerinin umutlarını hiç bir zaman kaybetmeden ne ile karşılaşcaklarını bilmeden mücadelerine aileleri ve arkadaşlarıyla omuz omuza pes etmeden sürdürdükleri için gerçekten gurur duyuyorum.

14.04.2015, 22:54
VAHDETTİN

Bu kadar değerli, bu kadar iki güzel insanı bir arada görmek çok güzel. Osmancığım eline, yüreğine ve içtenliğine sağlık. Petlası gündeme getirerek haber yaptığın için. Recepciğim ağzına sağlık bal gibi tatlı güzel bir o kadarda gerçek sözlerinden dolayı. Teşekkür ediyorum Çiğdem Gazetesi yayınlarınızdan ve yazılarınızdan dolayı. Herkese selamlar.

15.04.2015, 9:49
UĞUR

O zamanlar babamda petlasta çalışyordu. Kapatılacağını duyunca çok üzüldük. Ama Petlas çalışanının direnişi Petlası kapattırmadı. Dolayısıyla Babam ve arkadaşları calışmaya devam etti bizlerde Petlasın sayesinde okuduk iş sahibi olduk evlendik. Tüm petlas çalışanlarına selam olsun.

16.04.2015, 14:14

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .