Pazarcı esnafı mutlu

Pazarcı esnafı mutlu

11.02.2015

Pazarcı esnafı mutlu Bir kaç hafta önce cumartesi pazarında bazı pazarcı esnafı arkadaşların daveti üzerine çaylarını içmiş, marketlerin sebze ve meyveleri dışarıda satmaları konusunda  dertlerini dinlemiş, ve gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in bana ayrılan köşesinde sorunlarını anlatmıştım. Bu hafta cumartesi pazarına gittiğimde pazarcı esnafını huzurlu ve neşeli gördüm. Kendilerine “Allah neşenizi daim etsin maşallah yüzünüz gülüyor” dediğimde […]

Pazarcı esnafı mutlu

Bir kaç hafta önce cumartesi pazarında bazı pazarcı esnafı arkadaşların daveti üzerine çaylarını içmiş, marketlerin sebze ve meyveleri dışarıda satmaları konusunda  dertlerini dinlemiş, ve gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in bana ayrılan köşesinde sorunlarını anlatmıştım.
Bu hafta cumartesi pazarına gittiğimde pazarcı esnafını huzurlu ve neşeli gördüm. Kendilerine “Allah neşenizi daim etsin maşallah yüzünüz gülüyor” dediğimde “ Nasıl gülmesin kardeşim taleplerimiz doğrultusunda marketler sebze ve meyveleri dışarıda satmıyorlar, böyle olunca pazarda ki vatandaş sayısı da, satışlarımızda arttı, işlerimiz iyi oldu. Bize bu mutluluğu yaşatan başta belediye başkanımız Yaşar Bahçeci olmak üzere esnaf odaları başkanına, ticaret odası başkanına,  ilimizde faaliyet göstererek dışarıda sebze ve meyve satan marketlerin sahiplerine, sorunlarımızı gündeme getirerek geniş kitlelere duyuran size ve ‘Kırşehir Çiğdem’ Gazetesi ile diğer basın kuruluşlarına teşekkür ediyoruz” dediler.
Ne güzel bir olay. Karşılıklı anlayış, saygı, düşünce çerçevesinde, Rabbena hep bana zihniyetinden uzak ve ben  siftahımı yaparak bu günkü rızkımı kazandım ama yandaki esnaf arkadaşım  siftah yapmadı, rızkını kazanmadı gidin oradan alın diyen Ahilik ahlakı anlayışıyla  bu meselenin  tatlıya bağlanmış olması ilimize ve esnaflarımıza yakışan bir anlayış.
Artık iş pazarcı esnafına düşmektedir. Pazarcı esnafı kardeşlerimizde kendilerine bu anlayışı gösterenleri mahcup etmemeli, sebzenin meyvenin iyisini tezgahın önüne dizip vatandaşa verirken arkada taraftan çürüklerini vermemeli, poşetlerin ağzını hemen bağlamamalı, vatandaşla konuşurken üslubuna dikkat etmelidir.
Pazarcı esnafı kardeşlerimizden şu hususu özellikle rica ediyorum. Hepiniz değil ama içinizden esnaf olmanın, halka hizmet etmenin ne demek olduğunu bilmeyen bazılarının hareketleri, söylemleri, imalı konuşmaları ve burada yazmak istemediğim bazı hal, davranış ve söylemleri hoş olmamaktadır.  Ayrıca herkes nasibi yer, her vatandaşın aldığı yerler bellidir. Şahsen benim dört veya beş tane alışveriş yaptığım pazar esnafı arkadaşlarım, dostlarım var onların dışında  alış veriş yaptığım esnaf yoktur. İsteyen istediği kadar bağırsın  başka yerden sebze meyve almam. Bağırmakla vatandaş gelmez, vatandaş, kaliteyi,  temizliği, saygıyı, güler yüzü ve kendisine çürük mal vermeyen esnafı tercih etmektedir.
Burada tüm pazarcı esnafı kardeşlerimize sesleniyorum. Marketlerin dışarıda sebze ve meyve satmamaları için göstermiş olduğunuz birlik ve beraberliği kendi aranızdaki çürükleri uyarmak veya temizlemek içinde sağlarsanız pazar yerlerine kalite gelir, vatandaşı pazar yerine tamamen çekersiniz. Haftanın belirli gününde bir araya gelerek pazaryeri hakkında durum değerlendirmesi yapmalısınız. Hatalarınızı, güzel taraflarınızı anlatmalı, uyarılması gerekenleri uyarmalısınız her şeyden önce evinize götürerek kendinizin yemeyeceği sebze ve meyveleri vatandaşa vermemelisiniz.
Eğer  basit gibi görünen bu önemli konularda kendinize çeki düzen verirseniz kazanan sizler olursunuz, aksi durumda vatandaş için pazaryeri olacağına market olur gider oradan seçerek alır.
Elinize geçen bu fırsatı iyi değerlendirirseniz kazanan sizler olursunuz. Aksi ise sizler için hüsran olur.

 YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Pazarı Ali

Pazarcı esnafının çayını içerek dertlerini dinleyerek gündeme getirdiğiniz için teşekkür ediyorum

12.02.2015, 9:08

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .