Park kargaşası büyüyor, esnaf iş yapamıyor

Park kargaşası büyüyor, esnaf iş yapamıyor

03.02.2015

Kırşehir’de trafik sorununa çeşitli öneriler Kırşehir Elektrik Teknisyenleri ve Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu: “Ceza yazmakla, trafik sorunu çözümlenmez” Kırşehir Elektrik Teknisyenleri ve Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu, Kırşehir’de yaşanan trafik sorununun ciddi boyutlara çıktığını, esnafın bu durumdan büyük ölçüde etkilendiğini belirterek, yetkililere çeşitli önerilerde bulundu. Ana caddelerde park ücretinin düşük olması nedeniyle herkesin aracını […]

Kırşehir’de trafik sorununa çeşitli öneriler

Kırşehir Elektrik Teknisyenleri ve Esnafı Odası Başkanı Kenan
Kerimoğlu: “Ceza yazmakla, trafik sorunu çözümlenmez”

Kırşehir Elektrik Teknisyenleri ve Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu, Kırşehir’de yaşanan trafik sorununun ciddi boyutlara çıktığını, esnafın bu durumdan büyük ölçüde etkilendiğini belirterek, yetkililere çeşitli önerilerde bulundu.
Ana caddelerde park ücretinin düşük olması nedeniyle herkesin aracını park ettiğini, bu nedenle şehir içindeki trafiğin büyük sorun yaşadığını hatırlatan Kenan Kerimoğlu, bu konuda gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada, yetkililere çeşitli önerilerde bulunarak şunları söyledi:
“Kırşehir’de son yıllarda artan araç sayısı ile birlikte trafik sorunu da büyük boyutlara çıktı. Kırşehir’deki trafik sorunundan etkilenen en büyük kesim esnaf ve sanatkarlarımızdır. Vatandaş 3-5 dakikada ihtiyacını karşılamak için caddede duramıyor, alış veriş yapamıyor, malzemesini indiremiyor, ya da işyerinden malzemesini alıp işe gidemiyor. Emniyetimiz hemen aracın fotoğrafını çekip ceza uyguluyor. Bu nedenle vatandaş aracını park edemeyince alışveriş yapamıyor, öyle olunca esnaf ve sanatkarlarımız iş yapamıyor. Çarşıya yakın yerlerde oturan vatandaşlarımız da araçları ile çarşıya gelince, trafik tıkanıyor, kilitleniyor. Belediyemiz bu konuda trafiği rahatlamak adına bir takım çalışmalar yaptığını açıklıyor, ama bir türlü bu çalışmalar sonuçlanmadı. Bu da beraberinde şehir içi trafiğin allak bullak olmasına neden oluyor. Son aylarda Kırşehir Emniyet Müdürlüğü’nün de caddelere ikinci sırada park eden araç sahiplerine ceza kestiğini görüyoruz. Ceza yazmakla, trafik sorunu çözümlenmez. Şehrimizde cadde ve sokaklarda kavşaklar çok uzak olduğu için ana bulvarlarda trafiğin yoğunlaşmasına neden oluyor. Bazı bölümlere geçişler yapılırsa, kavşaklarda bu kadar yığılma olmaz diye düşünüyorum. Caddelerde park ücreti çok düşük. Bu da caddelere herkesin aracını park etmesine neden oluyor. Burada saat ücreti 5-10 lira olmalı ki herkes aracını caddenin kenarına bırakıp gitmemeli. Fiyat biraz caydırıcı olmalıdır. Araç parkı için yeni alanlar oluşturulmalı, mevcut kapalı otoparklar cazip hale getirilmeli. Ayrıca okul bahçeleri, Pazar yeri ücretsiz olmalı ki vatandaşlar araçlarını buralara bırakabilmeli. Kırşehir’imizi yöneten ilgililerimiz bu önerilerimizi dikkate alıp uygulamalıdır. Yoksa bugün ki koşullar devam ettiği sürece şehrimizdeki trafik sorunu giderek işinden içinden çıkılmaz hale gelecektir.”
Trafik sorunundan etkilenen en büyük kesimin küçük esnaf ve sanatkarlar olduğunu da belirten Başkan Kenan Kerimoğlu, “Park sorunu nedeniyle esnaf ve sanatkarlarımız iş yapamaz, para kazanamaz hale geldi. Bu sorun çözümlenmediği takdirde pek çok esnafımız kapısına kilit vurmak sorunda kalacaktır.Yetkililer önce caddelerdeki park ücretini attırmalı ki herkes aracını ana caddelere bırakmamalıdır. Bu konuda biraz anlayış ve çözüm için destek istiyoruz” dedi.
Başkan Kerimoğlu, özel günlerde, sınav günlerinde yolların trafiğe kapatılmasıyla da esnaf ve sanatkarların iş yapamaz hale geldiğini, vatandaşların ev ve işyerlerine gidebilmek için akla karayı seçtiğini sözlerine ekledi.



YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .