“Paramızın gücünü üretim gücümüz belirler”

“Paramızın gücünü üretim gücümüz belirler”

04.12.2018

MÜSİAD Başkanı Hasan Eraslan: “Paramızın gücünü üretim gücümüz belirler” Kırşehir Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Hasan Eraslan “Paramızın gücünü üretim gücümüz belirler” dedi. Dünyada itibar gören ve en çok sözü geçen ülkelerin üreterek zenginleşmiş ülkeler olduğunu söyleyen Eraslan şunları söyledi: “Türkiye’nin iktisadi sorunlarının çözümü, üretimde gizlidir. Üretim olmadan, ne büyüme olur, ne […]

MÜSİAD Başkanı Hasan Eraslan:
“Paramızın gücünü üretim gücümüz belirler”

Kırşehir Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Hasan Eraslan “Paramızın gücünü üretim gücümüz belirler” dedi.
Dünyada itibar gören ve en çok sözü geçen ülkelerin üreterek zenginleşmiş ülkeler olduğunu söyleyen Eraslan şunları söyledi:
“Türkiye’nin iktisadi sorunlarının çözümü, üretimde gizlidir. Üretim olmadan, ne büyüme olur, ne zenginlik olur, ne istihdam olur, ne işsizlikle baş edebilir, ne enflasyonla baş edebilir, ne ihracat yapabilir, ne ithalat yapabilir, ne kalkınma olur, ne de zenginleşme olur. Üretim, tek sektörlü yapıdan ziyade, çok sektörlü olmak zorundadır. Üretimde, hiçbir sektör ihmal edilmemelidir. Yani tarım ve hayvancılık alanında üretim, sanayi üretimi ve hizmetler sektöründeki üretim, senkronize bir şekilde olmalıdır. Üretim alanlarından bir sektör, kesinlikle bir diğerine feda edilmemelidir. Buna Çoklu Üretim Modeli denmektedir. Ülkemizde uzun bir süredir tüketim, üretimden fazladır. Sorunların çözümü, bu olguyu tersine çevirebilmeyle yakından ilişkilidir. Yani “üreterek tüketme” anlayışına geçiş yaparak, başta ekonomik olmak üzere bütün sorunların üstesinden gelmek mümkündür. Ancak üretmeyi başardığımız ölçüde bu yüzyılın yükselen ülkesi olabiliriz. Aksi takdirde, bugünkü kazanımlarımızı da kaybetmekle yüz yüze kalabiliriz.”
Eraslan “Paranın gücünü, ülkenin üretim gücü belirler” ifadelerini kullandı. Üretimin yenilik (inovasyon) odaklı olması gerektiğini vurgulayan Eraslan, “Yenilik odaklı ekonomi demek, bilgi ve Ar-Ge temelli üretim demektir.” değerlendirmesinde bulundu. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .