“Özel otomobillerde kış lastiği zorunlu değil”

“Özel otomobillerde kış lastiği zorunlu değil”

29.09.2017

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin:

“Özel otomobillerde kış lastiği zorunlu değil”

 

Her yıl kış ayları gelmeden önce yayınlanan genelgeyle ticari faaliyet gösteren araçlarda kış lastiği takılması zorunlu hale geliyor. Ancak bu konuda tam bir kafa karışıklığı yaşanıyor. Çünkü özel araç sahiplerinin de kış lastiği kullanıp kullanmayacağı net bir şekilde ifade edilmiyor. Ayrıca 1 Nisan’da Bakanlık tarafından yayınlanan tebliğe göre otomobillere de kış lastiği zorunluluğu getirilirken, Emniyet Genel Müdürlüğü ve KHK’da ise sadece yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara ilişkin bir zorunluluk olduğu yer alıyor. Hal böyle olunca da sürücülerin kafası karışık. Özel araçlar kış lastiği takmak zorunda mı değil mi konusunda Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin’den açıklama geldi.
Kış lastiği zorunluluğunun sadece ticari araçlara yönelik bir uygulama olduğunu belirten Mehmet Tekin, çıkarılan düzenlemeler kapsamında sadece ticari araçlara yönelik bir kış lastiği zorunluluğu bulunduğunu söyledi.
Bunun dışında özel araçlara yönelik bir kış lastiği zorunluluğunun bulunmadığını hatırlatan Mehmet Tekin, “1 Aralık 2017 tarihinde başlayacak olan kış lastiği uygulaması 4 aylık bir süreyi kapsıyor. Yani 1 aralık 2017 – 1 Nisan 2018 tarihleri arasında kış lastiğini kullanmanız gerekecek” diye konuştu.
Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin kış lastiği uygulamasıyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Bu yıl kış lastiği uygulaması özel otomobillerin de dahil edildiği yönünde basın yayın organlarında çıkan bir haber hemşehrilerimizin kafasını karıştırdı. Bildiğiniz gibi önümüz kış. Bununla ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayınlanan bir kararı var. 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında şehirlerarası şehir içi yolcu ve yük nakli yapan tüm ticari araçlarda kış lastiği takmak zorunlu. 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında olan payı gün sayısını yine valilikler tarafından da ileriye de geriye de çekebiliyor. Valiliklerin emrinde olan bir şey bu. Sadece ticari araçlarda istenen bir şey ama biz tüm vatandaşlarımızdan kış lastiklerini takmalarını istiyoruz. Çünkü ticari araçlar kadar özel araçlarımızda yolda. Bundan dolayı da sadece ticari araçlar değil kışın yolculuk yapan özel araçlar da kış lastiklerini taksınlar. Ticari araçlarda takmayanlara 602 lira cezası var ve araç trafikten men edilecek. Bu da tüm esnafımıza duyurulur. 1 aralık itibariyle trafik ve belediye zabıta ekipleri de şehir içinde denetimini yapacaklar. Buradan tüm esnafımıza duyurulur.”
1 Aralık 2017 tarihinde başlayacak olan kış lastiği uygulaması 4 aylık bir süreyi kapsıyor. Yani 1 Aralık 2017 – 1 Nisan 2018 tarihleri arasında kış lastiğini kullanmanız gerekecek.
ZORUNLU OLARAK KIŞ LASTİĞİ KULLANACAK ARAÇLAR HANGİLERİ?
Kış lastiği uygulaması, eşya ve yolcu taşımak amacıyla ülkemiz karayollarında seyreden ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş olan motorlu araçlar ile yabancı plakalı araçları kapsar. Sadece lastik tekerlekli traktörler, iki ve üç tekerlekli taşıtlarla yapılan taşımalar, römork ve yarı römorklar, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar kapsam dışında tutulmuş.
KIŞ LASTİKLERİ NASIL AYIRT EDİLİR?
Kış lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti aranır. Bu işaretler bulunamazsa trafik polisinin elinde bulunan “kış lastiği deseni” dokümanındaki desenler lastiklerinizde aranır. Dingil üzerinde bulunan içteki lastikler için de aynı durum söz konusu.
KIŞ LASTİĞİ TAKMAMAMIN CEZASI NE KADAR?
Yetkililerin verdiği bilgiye göre cezası tam 625 TL.
CEZAYI ÖDEDİKTEN SONRAKİ SÜREÇTE NE OLACAK?
Size cezayı kesen memur en yakın lastikçiye veya aracınızı bırakabileceğiniz bir yere gidebilmeniz için bir izin kağıdı veriyor. Eğer belli bir süre için geçerli bu izin kağıdı ile gerekli önlemleri almaz ve yola devam ederseniz tekrar ceza yiyebilirsiniz.
KIŞ LASTİĞİ FİYATLARI NE KADAR?
Lastik ebatına göre fiyatlar değişiyor. Ancak otomobillerde çoğunlukla kullanılan 16 ve 17” jantlar için kış lastiği fiyatları ortalama 250 TL ile 400 TL arasında değişiyor. Jant boyutu büyüdükçe fiyatlarda büyüyor. Mesela 19” bir jant için alabileceğiniz ortalama bir kış lastiğinin tanesi 1.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .