ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURULARI 6 EYLÜL‘DE SONA ERİYOR

ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURULARI 6 EYLÜL‘DE SONA ERİYOR

31.08.2018

Kırşehir Bil Okulları Genel Müdürü Mustafa Çelik, özel okul öğrenci velilerini uyardı ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURULARI 6 EYLÜL‘DE SONA ERİYOR 16 Ağustos’ ta başlayan özel okul teşvik başvuruları 6 Eylül Perşembe günü sona eriyor. MEB tarafından her yıl özel okullarda eğitim öğrenim görecek öğrenciler için verilecek olan Özel okul teşvik başvuruları E-okul ve MEBBİS üzerinden […]

Kırşehir Bil Okulları Genel Müdürü Mustafa Çelik, özel okul öğrenci velilerini uyardı

ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURULARI 6 EYLÜL‘DE SONA ERİYOR

16 Ağustos’ ta başlayan özel okul teşvik başvuruları 6 Eylül Perşembe günü sona eriyor. MEB tarafından her yıl özel okullarda eğitim öğrenim görecek öğrenciler için verilecek olan Özel okul teşvik başvuruları E-okul ve MEBBİS üzerinden gerçekleştirilecek. Özel okul teşvik başvuruları 6 Eylül’de sona erecek.
Milli Eğitim Bakanlığınca, özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için verilecek eğitim ve öğretim desteği başvuruları, 16 Ağustos-6 Eylül’de alınacak. Yeni öğretim yılında yaklaşık okul öncesinde 6 bin, ilkokul, ortaokul ve liselerde 15 biner, temel liselerde ise 24 bin olmak üzere toplam 75 bin öğrenci ilk defa destekten yararlanacak.
Kırşehir Bil Okulları Genel Müdürü Mustafa Çelik özel okul öğrenci velilerine önemli açıklamalarda bulundu.
Çelik açıklamasında; “Kırşehir Bil Okulları olarak altmış beş dönüm arazi üzerine kurduğumuz eğitim yerleşkemiz de; kreş, anaokulu, ilkokul, ortaokul, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Sağlık), Temel Lisesi (Anadolu), Özel Fen Lisesi olmak üzere toplamda yedi adet eğitim kurumumuz ile sizler içinde bizim içinde çok kıymetli olan öğrencilerimize hizmet veriyoruz” dedi.
Çelik yaptığı açıklamada; Yeni eğitim-öğretim döneminde devletimizin sağlamış olduğu özel okul eğitim teşvik uygulaması konusunda aşağıdaki açıklamaklar da bulunarak öğrenci velilerinin dikkatini çekti.
ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURULARI NE ZAMAN?
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için verilecek eğitim ve öğretim desteği başvuruları, 16 Ağustos – 6 Eylül arasında alınacak.
Özel Okullarda Öğrenim Gören/Görecek Öğrenciler İçin Verilecek Eğitim ve Öğretim Desteği Uygulama e-Kılavuzu yayımlandı. Buna göre, eğitim ve öğretim desteğinden yararlanmak isteyen öğrenciler, e-okul, özel okullar ise MEBBİS üzerinden 16 Ağustos-6 Eylül’de başvurularını yapabilecek.
Tercih yapmaya hak kazanan öğrencilerin isimleri, 7 Eylül’de Bakanlığın internet sitesinde yayımlanacak ve aynı gün öğrencilerin tercih işlemleri de başlamış olacak. 14 Eylül’e kadar devam edecek olan tercih sürecinin ardından 17 Eylül’de yerleştirme sonuçları ilan edilecek ve 17-21 Eylül’de nakil ve kesin kayıt işlemleri yapılacak.
Başvurularda 78 bin kişinin belirtilen tarihlerde özel okullara kayıt yaptırmaması halinde yeniden tercih alınmadan öğrencilerin önceki tercihleri doğrultusunda ek yerleştirmeler yapılacak ve 28 Eylül itibarıyla 2018-2019 öğretim yılı eğitim ve öğretim desteği işlemleri tamamlanmış olacak.
TEŞVİK KİMLERE VERİLECEK?
Eğitim ve öğretim desteği, yörenin kalkınmada öncelik derecesi ve gelişmişlik durumu, öğrencinin ailesinin gelir düzeyi, eğitim bölgesinin öğrenci sayısı, desteklenen öğrenci ve öğrencinin gideceği okulun başarı seviyeleri ile öncelikli öğrenciler gibi ölçütlerin ayrı ayrı veya birlikte dikkate alınmasıyla verilecek.
Her öğrenci için verilebilecek eğitim öğretim desteği tutarı resmi okullarda öğrenim görecek bir öğrencinin okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde devlete maliyetinin 1,5 katını geçmemek üzere, önceki yılın verileri esas alınarak tespit edildi.
DESTEK TUTARLARI
Okul öncesi eğitim kurumlarındaki 6 bin öğrenciye 3 bin 290’ar lira, ilkokullardaki 15 bin öğrenciye 3 bin 960’ar lira, ortaokullar ve liselerdeki 15 biner öğrenciye 4 bin 610’ar lira ile temel liselerdeki 24 bin öğrenciye 3 bin 960’ar lira olmak üzere, toplam 75 bin öğrenciye, bu yıl ilk kez eğitim öğretim desteği verilecek.
DESTEK VERİLECEK ALANLAR VE TUTARLARI

OSB dışında açılan özel mesleki ve teknik liselerinde öğrenim gören 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerine verilecek eğitim ve öğretim desteği tutarları, belirlenen alan veya dallara göre değişecek, 9’uncu sınıf öğrencileri için ise aynı olacak.
Buna göre, Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi 4 bin 950 lira, Biyomedikal Cihaz Teknolojileri 5 bin 920 lira, Denizcilik Alanı ile Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri 6 bin 460 lira, Elektrik Elektronik Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Tarım Teknolojileri 6 bin 990 lira, Gemi Yapımı 7 bin 420 lira, Gıda Teknolojisi 6 bin 240 lira, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı 5 bin 380 lira, İnşaat Teknolojisi 5 bin 920 lira, Kimya Teknolojisi 6 bin 350 lira, Kuyumculuk Teknolojisi 4 bin 730 lira, Matbaa Teknolojisi 6 bin 890 lira, Metal Teknolojisi 6 bin 350 lira, Metalürji Teknolojisi 5 bin 380 lira, Mobilya ve İç Mekan Tasarımı 5 bin 600 lira, Tekstil Teknolojisi 6 bin 130 lira, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme 5 bin 700 lira, Plastik Teknolojisi 6 bin 350 lira, Raylı Sistemler Teknolojisi 5 bin 380 lira, Seramik Cam Teknolojisi, Tasarım Teknolojisi 4 bin 730 lira, Uçak Bakım Alanı 5 bin 920 lira, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri 7 bin 210 lira olmak üzere 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerine eğitim ve öğretim desteği verilecek.
OSB’lerde açılan özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği verilen alanlar ve tutarları ise şöyle:
“Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi 5 bin 60 lira, Bilişim Teknolojisi 4 bin 630 lira, Biyomedikal Cihaz Teknolojileri 5 bin 920 lira, Elektrik Elektronik Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Motorlu Araçlar Teknolojisi ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri 7 bin 420 lira, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri 6 bin 890 lira, Gıda Teknolojisi ile Tekstil Teknolojisi 6 bin 460 lira, Kimya Teknolojisi ile Metal Teknolojisi 6 bin 780 lira, Matbaa Teknolojisi 6 bin 990 lira, Metalürji Teknolojisi 5 bin 920 lira, Mobilya ve İç Mekan Tasarımı 6 bin 130 lira, Plastik Teknolojisi 6 bin 780 lira, Tarım Teknolojileri 7 bin 320 lira, Tasarım Teknolojisi 5 bin 380 lira, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme 6 bin 30 lira, Seramik Cam Teknolojisi 5 bin 380 lira”
Ayrıca, OSB’lerde açılan özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören 9’uncu sınıf öğrencilerine, belirlenen alan veya dallarda, farklılık gözetilmeksizin 4 bin 630 lira, OSB dışında açılan özel mesleki· ve teknik liselerinde öğrenim gören 9’uncu sınıf öğrencilerine ise 4 bin 590 lira eğitim öğretim desteği verilecek. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .