Özbağ Sulama bentlerini neden bozdunuz?

Özbağ Sulama bentlerini neden bozdunuz?

31.07.2017

Asım ATABEY   Şimdi hangi aydayız? Bildiniz değil mi? Temmuz ayının son günlerinin ve Ağustos ayının ilk günlerini yaşıyoruz. Sebze bahçeleri ve bahçesine sebze ekmiş küçük üreticiler için ne anlama geldiğini bilirsiniz değil mi? Sözü uzatmayım. Ben söyleyivereyim. Sebze tohumları ve kimi sebzelerin fideleri toprağa, Nisan, Mayıs aylarında ekilir. Dikilir. Sebzenin ihtiyacına göre sulama işleri […]

Asım ATABEY

 

Şimdi hangi aydayız?

Bildiniz değil mi?

Temmuz ayının son günlerinin ve Ağustos ayının ilk günlerini yaşıyoruz. Sebze bahçeleri ve bahçesine sebze ekmiş küçük üreticiler için ne anlama geldiğini bilirsiniz değil mi?

Sözü uzatmayım. Ben söyleyivereyim. Sebze tohumları ve kimi sebzelerin fideleri toprağa, Nisan, Mayıs aylarında ekilir. Dikilir. Sebzenin ihtiyacına göre sulama işleri yapılır. Temmuz ayı ortalarında, Ağustos ayında ve Eylül ayının yarısına kadar ki zaman içinde de üretici, ürün elde eder. Kimi sebzeler üç günde bir, kimi sebzeler de haftada bir ürün verir. Her ürün dalından toplandıktan hemen sonra sebze ekili alanların sulanması gerekir. Genelde sebzeler haftada bir sulanması gerekir. Sulama işi geciktirilirse sebzeler kurur. Ürün vermez.

Bakınız ne oldu? Temmuz ayının son haftasında, en büyüğünden bir kepçe ve büyük tonajlı damperli kamyonlar, Özbağ’da belki iki yüz yıl, belki üç yüz yıldan beri, Özbağ’lıların kullandığı, bağ ve bahçelerini, sebze ve meyvelerini suladığı bentleri vardı. Üç yerde bent vardı. Birileri, Jandarma ve polis eşliğinde, ÖZBAĞ’LILARIN BENT’LERİNİ bozmuşlar. Gerekçesi ne olursa olsun, çiftçinin alın terinin karşılığını alacağı bugünlerde, BENTLERİ bozmaya, bugünlerde üreticiyi susuz bırakmaya hiç mi hiç kimsenin hakkı yoktur.

Tamam. BENT’LERİ BOZDUNUZ. Taşıyla toprağıyla aldınız götürdünüz. İyi de bozduğunuz BENT’LERDEN sulama suyu kullanan üreticiler, sebzelerini, meyvelerini nasıl sulayacak? Suyun bir hafta gecikmesiyle kurumaya başlayacak sebzelerini kurumaktan nasıl koruyacak?

Vatandaşın anlattıklarından anlaşılan şu! Bentleri yıkan GÜZLER SULAMA BİRLİĞİ, DEVLET SU İŞLERİ, KIRŞEHİR BELEDİYESİ olarak ifade ediyorlar.

Hangisi yapmış olursa olsun, BENTLER ZAMANSIZ YIKILMIŞTIR. Sizlerin bir bildiği vardı. Öyleyse İlkbahar geldiğinde BENTLERİ YIKACAKTINIZ. Vatandaş da su bulamadığı için sebze ekimi ve meyve dikimi işi yapmayacaktı. Şimdi çiftçi sebzesini ekmiş. Meyvesini dikmiş. Bu BENT’LERİ KULLANMIŞ. Üç ay emek vermiş. Alın teri dökmüş. Tam ürün almaya başlamış.

Hoppalaaaa. Suyunu elinden almışınız. Bunu hangi vicdan, merhamet sahibi, hangi görevli, hangi sorumlu yapar? Tamam. Birileri vatandaşın suyunu elinden aldı?

Peki. Bu kötü duruma neden böyle yaptınız?

Haydi yaptınız. “Neden vatandaşa bir başka yolla sulama suyu vermiyorsunuz?” diyecek bir makam yok mu? Bu ülkede hukuk, adalet diye bir kavram yok mu?

UMARIM ÖZBAĞ’LI küçük üreticilerin bu sesi, SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA KADAR GİDER. Sebzeleri ve meyveleri kurumadan, sebzelerinin kurumasını seyrederken, döktüğü gözyaşları kurumadan, son çare olarak Cumhurbaşkanımızın emirleriyle, SULAMA SUYUNA KAVUŞUR.

İyi de vatandaşın işini kolaylaştırırsan üretici olur. Böyle yapılırsa, vatandaş üretici olmak ister mi? Neyse aklımdan geçen son sözü yazmak istemedim.



YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

kemalbrn

Ey ÖZBAĞ’lılar Sayın Asım ATABEY önemli bir sorununuzu dile getirmiş, buna bir çözüm bulun diyeceğim ama korkarım bir şey yapmayacak, bizleri Erevik’in fasulyesinden, Özbağ’ın domatesinden az-çok mahrum bırakacaksınız. Amaç Kentpark’a daha fazla su sağlamak olabilir. Ama bu doğru bir davranış değil. Kimse 200-300 yıldır devam ede gelen geleneksel-hormonsuz-% 100 Kırşehir’e has yerli sebze üretimini önüne set çekemez. Kırşehir Belediyesi veya DSİ bunu siz yapmış iseniz bir kere daha düşünün. Su mu istiyorsunuz. Irmak vadisi boyuncu binlerce kaçak açılan artezyen kuyuları var. Irmak vadisini geçtim, Çukurçayır gibi yüksek semtlerde bile yüzlerce artezyen kuyuları açılmış ve hobi olarak sebze üretiliyor. Önce yer altı sularımıza sahip çıkalım. Bunu yapma gel 200 yıldır devam ede gelen Kırşehir’e özgü sebze üretiminin önüne set çekecek yollara başvur. Sayın yetkililer gurbette öve öve bitiremediğimiz, Türkiye’de yok böylesi dediğimiz, Kırşehir’imize has sebze üretimimizin önüne set çekmeyin, tersine destekleyin, daha fazla üretim olması için çaba gösterin.

01.08.2017, 16:38

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .