Otopark sorunu giderek artıyor

Otopark sorunu giderek artıyor

10.07.2018

Kırşehir’in cadde ve sokaklarında trafik yoğunluğu arttı! Otopark sorunu giderek artıyor Kırşehir’de yıllardır kamuoyunun çözülmesini beklediği otopark sorunu, Kırşehir Belediyesi’nin yürüttüğü altyapı ve kaldırım çalışmalarının ardından daha da arttı. 70 bine geçen araç sayısına ilave olarak gurbetçilerimizin de yıllık izinlerini geçirmek üzere şehrimize gelmesiyle trafik sorunu daha da arttı. Her geçen gün artan trafik ve […]


Kırşehir’in cadde ve sokaklarında trafik yoğunluğu arttı!

Otopark sorunu giderek artıyor

Kırşehir’de yıllardır kamuoyunun çözülmesini beklediği otopark sorunu, Kırşehir Belediyesi’nin yürüttüğü altyapı ve kaldırım çalışmalarının ardından daha da arttı.
70 bine geçen araç sayısına ilave olarak gurbetçilerimizin de yıllık izinlerini geçirmek üzere şehrimize gelmesiyle trafik sorunu daha da arttı.
Her geçen gün artan trafik ve park sorununa çözüm bulunamazken, Belediye’nin kaldırımları genişletip, yolları daraltması, bazı caddeleri tek yönlü hale getirmesiyle şehir trafik adeta felç olmaya başladı.
Şehirde uygun bir yere park edilmiş ve gece-gündüz yerinden oynamayan araçların sayısı da giderek artıyor. Kırşehir Emniyet Müdürlüğü’nün ana caddelere bırakılan ve “satılık” levhası yazılan araçlar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmasına rağmen bazı sorumsuz sürücüler araçlarını yine rastgele yol kenarlarına çekerek trafik sıkışıklığının artmasına neden oluyor.
Şehir merkezinde araç kiralama yapanların araçları cadde boyuna çekmeleri de trafiğin daha da sıkışmasına neden oluyor.
Ankara Caddesi, Terme Caddesi, Atatürk Caddesi ve Lise Caddesi’nde yolun her iki tarafına araçlar çekiliyor. Kaldırımların genişletilmesi ile daralan yollar, alışveriş yapmak için kısa süreli durmak zorunda kalan araç sahipleri de bu duruma eklenince trafik tek şeride düşüyor. Bu da dolayısıyla trafiğin kilitlenmesine ve araç kuyruğunun oluşmasına neden oluyor. Belediye kavşağında başlayan yığılma nedeniyle araç kuyruğu Terme Caddesi’ne kadar uzanıyor. Bu durum araç sahiplerinin tepkilerine neden oluyor.
Kırşehir şehir merkezinin bu kadar araç sirkülâsyonunu kaldırma kapasitesinin olmadığının araç kullanıcıları tarafından farkına varılması beklenirken, caddeleri araç pazarına dönüştüren bu şekildeki duyarsız davranışların da yapılmaması gerektiği hem vatandaş, hem yetkililer tarafından dile getiriliyor.
Lise Caddesi, Ankara Caddesi, Terme Caddesi ve Atatürk Caddesi’nde uygulanmasına son verilen uygulama ile trafik iyiden iyiye keşmekeş bir hal alırken, trafikte birbirine saygılı davranmayan sürücüler nedeniyle de kapalı otopark misali kullanılan ve son zamanlarda da araç pazarına dönen caddelerde hem yayalar, hem araçlar sıkıntılar yaşıyor.
Şehir içi trafik düzenlemesinden sorumlu olan İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’nün gerekli cezai uygulamaları yapması beklenirken, Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ile birlikte Kırşehir Belediyesi ve Kırşehir Valiliği başta olmak üzere sivil toplum kuruluş temsilcilerinin bir araya gelerek yapacağı istişare ile çözüm odaklı uygulamaların hayata geçirilmesi bekleniyor. İl Trafik Komisyonu’nun ana caddelerde araç parkını tamamen yasaklaması gerektiğini belirten vatandaşlar, bu yapılmadığı takdirde Kırşehir’in otopark şehri olacağına dikkati çektiler.
Atatürk Caddesi, Mehmet Ali Yapıcı Bulvarı, Lise Caddesi ve Terme Caddesi’nde olmak üzere 4 caddede park edilen araçların trafiğin felç olmasına neden olduğunu belirten Kırşehirliler, Belediye’nin bu sorunu çözümlemek için yapmayı kararlaştırdığı otoparkları biran önce hayata geçirmesi gerektiğini, tatilde okulların bahçelerinin de otopark olarak kullanılmasının önünün açılması gerektiğini ifade ettiler.
Araç parkından şikayetçi olan esnafın da işyerinin önüne aracını park ettiğini belirten vatandaşlar “Kırşehir’de esnaflar iş yapamıyoruz diye boşuna yaygara yapmasınlar. İşyerinin önüne araçlarını park eden kendileri. Önce kendileri araçlarını caddeye park etmesinler, sonra konuşsunlar. Çarşıdaki bir çok esnaf hem bunu yapıyor, hem de tepki gösteriyor. Burada mağdur olan onlar değil bizleriz. Biz alışveriş yapmak için çarşıya gelemiyoruz. Belediye bu konuda neden gereğini yapmıyor? Kaldırıma ürün çıkartanlara ceza kesiyor da araç park edenlere neden ceza kesmiyor? Bu bir çifte standarttır. Bırakın Kırşehir’in ana caddelerini, arka ve ara caddeler bile ikili-üçlü otopark olmuş. Böyle devam ederse Kırşehir trafiği içinden çıkılmaz hale gelecektir. Yetkililer artık bu soruna köklü çözüm getirmek için radikal kararlar almalı ve çözüm üretmelidirler” diye konuştular.
Yıllık izinlerini geçirmek üzere Kırşehir’e gelen gurbetçilerimiz de yaşanan trafik sıkışıklığına tepki göstererek, “Belediyemizin kaldırım çalışmaları güzel olmuş. Çiçeklerle, ağaçlarla süslemiş. Ama yolların daraltılması hoş olmamış. Yolların daraltması nedeniyle kazalar oluyor, hatta araçlar birbirini sürtünerek geçiş yapabiliyor. Belediye Başkanımızın yaptığı bu hizmetler yol kenarlarına park edilen araçlar yüzünden görülmüyor. Bu konuda önce otomobillerin yaşadığı otopark sorunu çözümlenmeli ye da trafiğe bir çeki düzen verilmelidir” dediler.
IŞIKLARA UYAN YOK, KAZALAR ARTIYOR
Şehir merkezinde yaşanan maddi hasarlı kazaların büyük çoğunluğunun ışıklardan kaynaklandığını belirten vatandaşlar, Ankara-Kayseri Karayolu’ndaki ışıkların birbirine paralel şekilde ayarlanması gerektiğini söylediler.
Hıza uymayan sürücülerin ışıklarda kazalara neden olduğunu belirten vatandaşlar, geçtiğimiz günlerde Coşkuntuna Oteli önünde gelen trafik kazasının da bu nedenle yaşandığını ileri sürerek, sinyalizasyonların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade ettiler. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .