Otomobil piyasası durgun

Otomobil piyasası durgun

27.05.2015

Kırşehir’e bağlı Çiçekdağı İlçesi’nde ikinci el otomobillerin satışının yapıldığı Çiçekdağı Oto Pazarı’ndaki satıcılar durgunluktan şikâyetçi olduklarını belirttiler. AÇIK Oto Pazarı’nda her pazar olduğu gibi ikinci el otolar alıcılarını bekliyor. Bahar ayları olmasına rağmen piyasanın durgun olduğunu belirten satıcılar, pazarda sadece kuru kalabalığın yaşandığını ve ciddi bir satışın söz konusu olmadığını söylüyorlar. Sadece Pazar günleri açık […]

Kırşehir’e bağlı Çiçekdağı İlçesi’nde ikinci el otomobillerin satışının yapıldığı Çiçekdağı Oto Pazarı’ndaki satıcılar durgunluktan şikâyetçi olduklarını belirttiler.

AÇIK Oto Pazarı’nda her pazar olduğu gibi ikinci el otolar alıcılarını bekliyor. Bahar ayları olmasına rağmen piyasanın durgun olduğunu belirten satıcılar, pazarda sadece kuru kalabalığın yaşandığını ve ciddi bir satışın söz konusu olmadığını söylüyorlar. Sadece Pazar günleri açık olan pazara araçlara bakmak için gelen yüzlerce vatandaş ise şimdilik sadece fiyatları inceliyorlar.
Çiçekdağı’nda ikinci el oto pazarında araçlarını görücüye çıkaran Sait Ünsal, yaz aylarına doğru genellikle ikinci el araç piyasasının canlandığını ancak şu dönemde herhangi bir canlanmanın söz konusu olmadığını belirtti.
Sait Ünsal durgunluğun sebebini, biçercilerin gitmesi ve genel seçimlere bağladığını açıklayarak, “Çiçekdağı ve Yerköy genellikle biçercilik yapıyor. Yaz aylarına doğru biçerciler Doğu ve Güneydoğu Bölgesi illerine ekin biçmeye gidiyor. Onlar gidince piyasalarda da bir durgunluk oluyor. Seçimlerin de ikinci el satışlarını etkilediğini düşünüyorum. Euro ve Dolar’ın yükselmesi ile altın fiyatlarının belirsizliği de etkili oluyor. Çünkü altın fiyatlarının seçimlerden sonra belirleneceğine inan vatandaş elindeki altını değerini bulmadan bozdurmayı düşünmüyor” ifadelerini kullandı.
İkinci el araçlarda fiyatların da yükseldiğini belirten Ünsal, “İkinci el araçlarda son yıllarda fiyatlar yükseldi. Bu da vatandaşın alım gücünü zora sokmaya başladı. Geçtiğimiz yıllara göre araç fiyatları yüzde 20-30 artış gösterdi” dedi.
Düğünlerin de ikinci el araç satışlarının etkilediğini belirten Sait Ünsal, Çiçekdağı’nda düğünler genellikle Ramazan ayından önce ve sonra olur. Düğün zamanlarında insanlarda para olmaz. Çünkü düğün zamanlarında vatandaş çok masraf yapar. Bir düğün sezonunda aşağı yukarı 20-30 düğüne gidilir ve hepsine para veya altın takılır. İkinci el araç satışlarını düğünlerden sonra artmasını bekliyoruz” dedi.
Ekinlerin biçilmesiyle ikinci el araç satışlarının artacağını de belirten Sait Ünsal, “Ekinlerin biçilmesi ile birlikte piyasada bir para hareketliliği olacak. Araba almayı düşünen insanlar eline geçen parayı değerlendirmek isteyecekler. Biçerciler de Doğu ve Güneydoğu’daki işlerini bitirip dönecekler. Eski araçlarını değiştirecekler veya yeni araç sahibi olmak isteyeceklerdir. Böylelikle ikinci el araç satışlarındaki bu durgunluğun da son bulacağını tahmin ediyoruz” dedi.
Vatandaşın temiz araç bulmakta zorlandığını ifade eden Ünsal, “Şu anda temiz araç bulmak zor. Olduğu zaman da hemen satılıyor. Büyük şehirlerden alınan araçlarda boya sorunu var. Çamurlukta az bir boya olsa bile fiyatlar 3-5 bin lira geriye çekiliyor. İnsanların ikinci el araç alırken mutlaka bir ustaya veya imkânları varsa oto ekspertizlerine göstermelerini tavsiye ediyorum. Çünkü bazen aracını satan ikide bunun farkında olmayabiliyor. Boyasız diye alıyor ama bir yerinde boya çıkınca zarara uğruyor. Mutlaka işten anlayan bir ustaya gösterilmelidir ikinci el araçlar” dedi. (Haber Servisi)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .