ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI YATIRIMLARI DEĞERLENDİRİLDİ

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI YATIRIMLARI DEĞERLENDİRİLDİ

07.03.2015

Vali Şentürk: “Yamula Barajı Sulaması projesi yapılıyor. Önümüzdeki yıllarda ihalesi yapılacak ve araziler sulu tarıma kavuşacaktır”

KIRŞEHİR’DE Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca yapılan yatırımlar Bakanlık Müsteşarı Lütfi Akça’nın katılımı ile düzenlenen Koordinasyon Toplantısında değerlendirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı yatırımlarının değerlendirileceği toplantıya katılmak üzere ilimize gelen Bakanlık Müsteşarı Lütfi Akça programına Vali Necati Şentürk’ü ziyaret ederek başladı.
Valilik ziyaretinin ardından Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi salonunda düzenlenen Koordinasyon Toplantısı’na Vali Necati Şentürk ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Lütfi Akça’nın yanı sıra Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bulut, Belediye Başkan Vekili Veli Şahin, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Murat Acu, Orman Genel Müdür Yardımcısı Halil Coşkun, Meteoroloji Genel Müdür Yardımcısı Ali Karataş, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Akıncıoğlu, Bakanlığa bağlı bölge müdürleri, kaymakamlar, belediye başkanları ile ilgili kurum amirleri katıldı.

b (6) copy
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Necati Şentürk, ilimizde düzenlenen Koordinasyon Toplantısının, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ait ilimizde devam eden yatırımların değerlendirilmesinin yanı sıra gelecek yıllarda yapılması planlanan projelerin de belirlenmesine katkı sunacağını söyledi.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın çok önemli sulama projeleri yürüttüğünü ifade eden Vali Necati Şentürk, “Bu önemli projelerinden biriside Yamula Barajı Sulamasıdır. Kırşehir’de sulanabilir tarım arazilerinin % 9’u sulanmaktadır. Yamula Barajı Sulaması tamamlandığında Mucur ve Boztepe ilçelerimiz ağırlıkta olmak üzere 650 bin dekar alan sulu tarıma kavuşacaktır. Bu sulama ilimizin tarımsal açıdan büyük bir gelişme göstermesine vesile olacaktır” dedi.

b (2) copy
İlimizin ormanlık açıdan çok fakir bir durumda bulunduğuna da işaret eden Vali Necati Şentürk, ağaçlandırmaya önem vereceklerini ifade etti.
Toplantıda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Kırşehir’deki faaliyetlerini gözden geçireceklerini belirten Bakanlık Müsteşarı Lüfti Akça ise konuşmasında, “Bu toplantıda Kırşehir’deki mevcut ve proje safhasında olan yatırımlarımızın durumunu, problemlerini koordineli bir şekilde ele alacağız. Kırşehir için önemli olan içme suyu projemiz de son hızıyla devam ediyor. Ormanlık alanları geliştirmek için ağaçlandırmaya büyük önem verdiğimiz Kırşehir’deki var olan doğal güzelliği de korumak için çeşitli projeler yürütüyoruz. En büyük amacımız, ülke genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de sulanabilir arazinin tamamını suyla buluşturmaktır. Yamula Barajı Sulaması projesi yapılıyor. Önümüzdeki yıllarda ihalesi yapılacak ve araziler sulu tarıma kavuşacaktır” dedi.
Toplantı, DSİ 12. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya, OSİB 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç ve Meteoroloji 7. Bölge Müdürü Ali Özkır’ın yaptıkları sunumun ardından koordine gerektiren konuların görüşülmesi ve taleplerin değerlendirilmesi ile sona erdi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .