Orman Bakanlığı son 5 yılda 881 bin dekarlık mera ağaçlandırdı

Orman Bakanlığı son 5 yılda 881 bin dekarlık mera ağaçlandırdı

26.10.2017

Bugün Kırşehir’e gelerek 36 milyon liralık harcama yapılarak yatırımı gerçekleştirilecek 5 tesisin temelini atıp, Kırşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Güzler Evcil Hayvanlar Parkı ve Piknik Alanı’nın açılışını yapacak Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, son 5 yılda 880 bin 920 dekarlık bozuk merayı ağaçlandırdıklarını bildirdi. Prof. Dr. Eroğlu, Türkiye’nin yılda KKTC’nin yüzölçümü kadar […]

Bugün Kırşehir’e gelerek 36 milyon liralık harcama yapılarak yatırımı gerçekleştirilecek 5 tesisin temelini atıp, Kırşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Güzler Evcil Hayvanlar Parkı ve Piknik Alanı’nın açılışını yapacak Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, son 5 yılda 880 bin 920 dekarlık bozuk merayı ağaçlandırdıklarını bildirdi.
Prof. Dr. Eroğlu, Türkiye’nin yılda KKTC’nin yüzölçümü kadar toprağını erozyon nedeniyle kaybettiğini ancak bütün kurumların gayretiyle bunun 168 milyon tona indirildiğini söyledi.
Buna ilişkin çalışmaların sürdürüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, erozyonla mücadele için büyük seferberlik başlattıklarını anlattı.
Uygun durumdaki atıl hazine arazilerinin tahsisinin ağaçlandırma çalışmaları için önemli olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Islah edilmesi uygun olmayan meraların ağaçlandırmaya tahsis edilmesine destek verilmesi gerekmektedir. Mera olarak kullanılması mümkün olmayan alanlarda vasıf değişikliği konusunda, valilerin başkanlığındaki il mera komisyonunda yapılacak görüşmelerle taleplerin dile getirilmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.
Havzaların üst kısımlarında hiç kullanılmayan meraların olduğunu belirten Prof. Dr. Eroğlu, 2012’de yaptıkları protokolle bozuk meraları ağaçlandırmaya başladıklarını bildirdi.
Bakan Prof. Dr. Eroğlu, “Bu alanların mera vasfı da yok, toprak bitmiş zaten, bunlar bize tahsis edildiği takdirde bütün dağları ağaçlandırmak için bir çalışma yapıyoruz. Bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ile mutabakata vardık. Topluca ağaçlandırılması gereken alanlar, kullanılmayan meralar, bozuk, toprağı bitmiş gözüken yerlerin bize verilmesi halinde buraları da ağaçlandıracağız.” dedi.
Özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde orman alanlarının çok az olduğuna işaret eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu bölgelerdeki bozuk meraları ağaçlandırmak için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın da desteğiyle seferberlik başlattıklarını vurguladı.
Son 5 yılda 880 bin 920 dekarlık bozuk merayı ağaçlandırdıklarını bildiren Prof. Dr. Eroğlu, bu konuda valiliklerle koordineli çalıştıklarını kaydetti. Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Alanları tespit edeceğiz ve ağaçlandırmayı sürdüreceğiz. Daha sonra ise kanun müsait, ağaçlar büyüdükten sonra orayı otlatmaya açacağız. Dolayısıyla burada toprak kazanacak ve hayvancılık kazanacak. Meralar tekrar eski haline dönecek.” diye konuştu.
Prof. Dr. Eroğlu, ayrıca 423 bin dekar alanda protokol hükümleri gereği tahsis amacı değişikliği yapılmadan, sahanın mera vasfı korunmak kaydıyla, sel kontrolü ve toprak muhafaza tedbiri maksatlı çalışma yaptıklarını bildirdi. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .