Organ bağışında “duyarlılık” çağrısı

Organ bağışında “duyarlılık” çağrısı

07.11.2017

Her yıl organ bekleyen hasta sayısı artarken, Sağlık İl Müdürü Türkoğlu, duyarlı davranmanın hepimizin toplumsal sorumluluğu olduğunu söyledi…

Kırşehir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Suat Türkoğlu, Organ Bağışı Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, her yıl organ bekleyen hasta sayısının arttığına dikkat çekti.
Organ Bağışı Haftası’nda Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü tarafından hastanelerde, Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri ile şehir merkezinde halkın yoğun olarak bulunduğu bölgelerde stantlar kurularak bilgilendirmeler yapılacak. Ayrıca sağlık kurumlarında görevli personele yönelik hizmet içi eğitimler düzenlenecek. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliğinde okullarda da eğitimler verilerek, çeşitli etkinlik ve programlar gerçekleştirilecek.
Organ bağışı konusunda duyarlı davranılmasının hepimizin toplumsal sorumluluğu olduğunu ifade eden Kırşehir Sağlık İl Müdürü Uzm. Dr. Suat Türkoğlu, şunları kaydetti.
“Her yıl dünyada milyonlarca insan organ beklerken yaşamını yitiriyor. Türkiye’de her yıl organ bekleyen hasta sayısı hızla artarken organ bağışı yeterli seviyeye ulaşamadığı için hastalar kaderleri ile baş başa kalıyor.
“Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı bir vericiden veya kadavradan alınan sağlam ve aynı görevi üstlenecek bir organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denilmektedir.
“Ülkemizde organ bağışları, Bakanlığımızın kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır. Ülke genelinde Bakanlığımızca ruhsatlandırılmış tam donanımlı 123 nakil merkezi, yeterli ve deneyimli nakil ekipleri ile organ nakli faaliyetlerini başarı ile gerçekleştirilmektedir. Nakil sayısı bakımından Avrupa’da üst sıralarda yer alan ülkemizde, nakillerin büyük çoğunluğu canlıdan gerçekleştirilmektedir. Organ nakli olmuş hastalarda başarı ve sağ kalım oranı Avrupa’da %85-96 olup, bu oran ülkemizde de Avrupa ile eşdeğer durumdadır.
“Ülkemizde nakil yapılabilen organ ve dokular; kalp ve kalp kapağı, karaciğer, böbrek, pankreas, rahim, akciğer, kornea, kemik, kas dokusu, kıkırdak, tendon, ince bağırsak, yüz ve saçlı deri, ekstremite, üst solunum yolu organları, üst sindirim yolu organları olarak sıralanabilir.
“Birçok hasta bağışlanmış bir organ için beklerken ölmektedir. Bağışlanmış bir organ başarılı bir nakilden sonra gerçek bir yaşam armağanıdır. Ne yazık ki insan ancak organ alıcısı durumuna gelince organ bağışının önemini fark edebiliyor.
“Organ bağışının dini yönden bir sakıncasının olmadığı; Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından, ‘Organ bağışı insanın insana yapabileceği en büyük yardımı” olarak tanımlanmıştır. 06.03.1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Kur’an-ı Kerim’de de (Maide Suresi Ayet 32), ‘Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur’ denilmiştir.
“İlimizde Organ Bağışı Haftası faaliyetleri kapsamında Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü olarak amacımız organ bağışı konusunda toplum bilincini oluşturmak, ilgili tüm kesimlerin konuya ilgisini artırmaktır. Bu kapsamda hafta boyunca hastanelerde, Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde ve şehir merkezinde halkımızın yoğun olarak bulunduğu bölgelerde stantlar kurularak halk eğitimi verilmesi, sağlık kurumlarında görevli personellere yönelik hizmet içi eğitim yapılması ve organ bağışı kabul edilmesi ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak okullarımızda eğitimler verilmesi gibi çeşitli etkinlik ve programlar düzenlenmesi planlanmıştır.
“Organ bağışı konusuna toplum olarak hassasiyet göstermeli, organ nakli gerektiren hastalıkların her an bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız. Yaşarken de yaşamdan sonra da başkalarına yardım etmek bizim elimizde. Bu konuda duyarlı davranmak hepimizin toplumsal sorumluluğudur.
“Unutmayalım ki destek olmakta yaşamak kadar güzel bir duygudur.”
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .