ORGAN BAĞIŞI HAFTASI’NDAYIZ, ORGANLARINIZI BAĞIŞLAYIN…

ORGAN BAĞIŞI HAFTASI’NDAYIZ, ORGANLARINIZI BAĞIŞLAYIN…

02.11.2018

“Bir Hayat Biterken, Yeni Bir Hayat Başlatılan” HAYAT kurtarma noktasında kan naklinden hiçbir farkı olmayan organ bağışında sağlıklı her organın nakli gerçekleştirilebilirken, organ nakli bekleyen binlerce hastaya umut oluyor. On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes, başta kalp olmak üzere akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, göz […]

“Bir Hayat Biterken, Yeni Bir Hayat Başlatılan”

HAYAT kurtarma noktasında kan naklinden hiçbir farkı olmayan organ bağışında sağlıklı her organın nakli gerçekleştirilebilirken, organ nakli bekleyen binlerce hastaya umut oluyor.
On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes, başta kalp olmak üzere akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokular bağışlanarak, yeni bir hayatın başlatılmasına vesile oluyor.
Geçtiğimiz hafta Bursa’da geçirdiği trafik kazası sonucu genç yaşta şehit olan Kırşehirli hemşehrimiz polis memuru Hayrettin Yılmaz’ın beş organını bağışlayarak 5 hastaya hayta vermesi tüm Türkiye’de örnek gösteriliyor.
Organ bağışının önemine dikkat çekmek amacıyla değerlendirilen 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’nda organ bağışı yapılarak, yeni bir hayatın başlamasına vesile olunması çağrısında bulunan Kırşehir Sağlık Müdürlüğü “Gelin Organ Bağışlayalım, Bir Hayat Biterken, Bir Hayat Başlatalım” dedi.
“Bir kişiye hayat vermek, bütün insanlara hayat vermeye eşdeğer” ayetini hatırlatarak, kan bağışında gösterdiği teveccühü organ bağışında da göstermesi beklenen Kırşehir halkını aile hekimlikleri, Toplum Sağlığı Merkezi ya da hastanelere başvurarak organ bağışı yapmaya davet eden Kırşehir Sağlık İl Müdürü Dr. Suat Türkoğlu, şunları kaydetti:
“Her yıl dünyada milyonlarca insan organ beklerken yaşamını yitiriyor. Türkiye’de her yıl organ bekleyen hasta sayısı hızla artarken organ bağışı yeterli seviyeye ulaşamadığı için hastalar kaderleri ile baş başa kalıyor.
“Organ Bağışı, kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir.
“Organ Nakli, vücutta görevini yerine getiremeyen bir organın yerine canlı veya kadavradan alınan yeni, sağlam bir organın cerrahi yöntemlerle nakledilmesi işlemidir.
“Beyin ölümü, tüm beyin, beyincik ve hayati merkezlerin yer aldığı beyin sapı denilen özel beyin bölgesinin fonksiyonlarının geri dönülmez şekilde kaybolduğu ve mutlak ölümle sonuçlanan bir süreçtir.
“Beyin ölümü kavramı ile koma, bitkisel hayat ifadeleri karışmaktadır. Koma ve bitkisel hayat tanısı alan hastalarda bazı beyin fonksiyonları çalışmaktadır ve tıbbi destek ile hasta yaşamına yıllarca devam etmektedir. Beyin ölümünde ise hastaya ne kadar tıbbi destek sağlarsanız sağlayın hastanın yaşaması mümkün değildir ve ölüm en kısa sürede gerçekleşmektedir.
“Kimler organ bağışında bulunabilir; 2238 sayılı yasaya göre on sekiz yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir.
2238 sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli Hakkındaki Kanunu’na göre, ‘Madde 14 – Bir kimse sağlığında vücudunun tamamını veya dokularını, tedavi, teşhis ve bilimsel amaçlar için bıraktığını resmi veya yazılı bir vasiyetle belirtmemiş veya bu konudaki isteğini iki tanık huzurunda açıklamamış ise sırayla eşi, reşit çocukları, ana veya babası veya kardeşlerinden birisinin; bunlar yoksa yanında bulunan herhangi bir yakınının muvafakatiyle ölüden organ ve doku alınabilir. Aksine bir vasiyet ibraz edilmedikçe kornea gibi ceset üzerinde bir değişiklik yapmayan dokular alınabilir. Ölü, sağlığında kendisinden ölümünden sonra organ veya doku alınmasına karşı olduğunu belirtmişse organ ve doku alınamaz.’
“Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu 6.3.1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu açıklamıştır.
Bu kararda; ‘Zaruret halinin bulunması , hastanın hayatını veya hayati bir organını kurtarmak için, bundan başka çaresi olmadığının mesleki ehliyet ve dürüstlüğüne güvenilen bir doktor tarafından tespit edilmesi, Doku ve organı alınacak kişinin bu işlemin yapılmış olduğu sırada ölmüş olması, Toplumun huzur ve düzeninin bozulmaması bakımından organ ve dokusu alınacak kişinin sağlığında buna izin vermiş olması veya hayatta iken aksine bir beyanı olmamak şartıyla, yakınlarının rızasının sağlanması, Alınacak organ veya doku karşılığında hiçbir şekilde ücret alınmaması, Tedavisi yapılacak hastanın da kendisine yapılacak olan bu nakle razı olması gerekir’ deniliyor. Kur’an-ı Kerim’de de, ‘Kim Bir İnsana Hayat Verirse Onun Tüm İnsanlara Hayat Vermişçesine Sevap Kazanır’ (Maide Suresi, Ayet 32) beyan olunmaktadır.
“Organ bağışı, organ nakli yapan merkezlerde, hastanelerde, tüm TSM ve aile hekimliklerinde, Sağlık İl Müdürlüklerinde yapılabilir.
“Organ bağışında, organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir. Bağışlanmış olan organın uygunluğu organ bağışlayan kişide beyin ölümü gerçekleştikten sonra araştırılır. Organ bağışında bulunan kişilerin bu konuda aileleri ve yakın çevrelerini bilgilendirmeleri daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından ve beyin ölümünden sonra bağışçı olabilme durumu ile ilgili yapılacak görüşmede karar verme sürecini etkilemesi açısından yararlı olacaktır.”
NAKİL YAPILAN DOKU VE ORGANLAR
“Gelin Organ Bağışlayalım Bir Hayat Biterken Bir Hayat Başlatalım” diyerek organ bağışı davetini yineleyen Kırşehir Sağlık İl Müdürü Dr. Suat Türkoğlu, böbrek, pankreas, karaciğer, akciğer, kalp ve ince bağırsak organları ile kornea, kemik iliği, tendon, kalp kapağı, deri, kemik, yüz ve saçlı deri ve ekstremiteler dokularının naklinin yapılabildiği bilgisini verdi. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .