Önlem yok, sığındırılıyor!

Önlem yok, sığındırılıyor!

19.01.2015

Kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı ülkemizde, şiddet gören kadınlar, Sığınma Evleri’ne başvururken, Kırşehir’de başvuruda bulunan mağdur kadınlar anında hayati tehlikeden uzaklaştırılıyor… TÜRKİYE’DE 2013 yılında her 10 kadından biri şiddet gördüğü için kolluk kuvvetlerine, mülki amirlere ve savcılara defalarca şikayette bulunmasına ya da koruma tedbir kararı çıkartmasına rağmen ağır yaralandı. Erkekler 2013’te 214 kadın […]

Kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı ülkemizde, şiddet gören kadınlar, Sığınma Evleri’ne başvururken, Kırşehir’de başvuruda bulunan mağdur kadınlar anında hayati tehlikeden uzaklaştırılıyor…
TÜRKİYE’DE 2013 yılında her 10 kadından biri şiddet gördüğü için kolluk kuvvetlerine, mülki amirlere ve savcılara defalarca şikayette bulunmasına ya da koruma tedbir kararı çıkartmasına rağmen ağır yaralandı.
Erkekler 2013’te 214 kadın ve 10 çocuğu öldürdü, 167 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti/tecavüz girişiminde bulundu, 241 kadın ve kız çocuğuna şiddet uyguladı, 161 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu.
Şiddete karşı kolluk kuvvetlerinin ve özellikle ailelerin önleme noktasında gerekli girişimlerde bulunmaması kadınların bir nebze de olsa korunması Sığınma Evleri ile sağlanırken, Sığınma Evleri’nden yararlanmak için nasıl başvuru yapılabileceğine ilişkin Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara, haber ekibimize bilgiler verdi.
Maalesef ülkemizde kadına şiddet olaylarının önüne geçilemiyor. Son zamanlarda kadın cinayetleri arttı. Eşinden ailesinden şiddet gören kadınlar ise gidecek yerleri olmadığı zaman çareyi kadın sığınma evlerinde buluyorlar.
Türkiye’de 18 bin kadın sığınma evlerinde kalırken, ilimiz Kırşehir’de Kadın Sığınma Evi olmamasına rağmen müracaatlar anında değerlendiriliyor ve şiddet gören, hayati tehlikesi bulunan kadınlar tehlikeden uzaklaştırılıyor.
Kadın Sığınma Evi’ne nasıl müracaat edilebileceğine ilişkin bilgiler veren Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara, şiddet gören kadınların polis, jandarma ya da 183 Acil Telefon Hattı’nı aradıklarında yetkililerin kadına ulaşarak tehlikeden uzaklaştırdığını ve uygun görülen sığınma evlerine yerleştirildiğini söyledi.
Kadınların çocuklarıyla birlikte 6 ay süreyle sığınma evlerinde kalabilirken, kız çocuklarının 18, erkek çocuklarının ise 12 yaşına kadar sığınma evlerinde kalabildiğini belirten Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara, “6 ay sonunda kadın evine dönmemişse ve gidecek yeri yoksa ikinci bir 6 aylık süre daha sığınma evlerinde kalabiliyor. Kadınların kaldığı sığınma evleri illerde gizli tutuluyor ve toplumun özellikle de sığınma evlerinde kalanların yakınlarının bilmemesi gerekiyor. Şayet sığınma evlerinin yerleri deşifre olmuşsa evin yeri kısa sürede değiştiriliyor. Kadınlar ve çocuklar sığınma evlerine herhangi bir ücret ödemeden kalabiliyorlar” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .