Ömer Çetiner: “Su, hava gibi olmazsa olmazımız”

Ömer Çetiner: “Su, hava gibi olmazsa olmazımız”

05.03.2015

KIRŞEHİR’İN suyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı raporla kirli olduğu belirlenirken, Kırşehir Seyfe Gölü Ekoloji Derneği Başkanı (SEYGED) ve Makine Mühendisi Ömer Çetiner, Kırşehir’de halkın musluk suyu içilmez düşüncesiyle damacana suyunu tercih ettiğini, ancak çeşmelerden alınan ve içilen suların miktarının da yadsınamayacak kadar çok olduğunu dile getirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın raporu ile ilgili görüşlerini […]

KIRŞEHİR’İN suyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı raporla kirli olduğu belirlenirken, Kırşehir Seyfe Gölü Ekoloji Derneği Başkanı (SEYGED) ve Makine Mühendisi Ömer Çetiner, Kırşehir’de halkın musluk suyu içilmez düşüncesiyle damacana suyunu tercih ettiğini, ancak çeşmelerden alınan ve içilen suların miktarının da yadsınamayacak kadar çok olduğunu dile getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın raporu ile ilgili görüşlerini aldığımız Ömer Çetiner, asbestli boruların değiştirilmesinin önemli bir aşama olduğunu söyledi.
Yetkililerin daha bilinçli olarak vatandaşları uyarması ve halkın da su noktasında hassas ve dikkatli olması gerektiğini ifade eden Ömer Çetiner, şöyle konuştu:
“Sularımızın analizi sık sık ne zaman yapılıyor tam bilmiyorum. Ama şu an su aldığımız çok çeşmeler var. Hatta ben de dahil temizliğine, saflığına inanarak aldığımız sular var. Ama hâlâ bunların üzerinde suyla ilgili, çeşme üzerlerinde resmi bir not düşülmüş durumda değil. Bu çeşme içilebilir, bu çeşme içilmez veya sadece kullanım suyudur gibi ibareler olursa halkımızı aydınlatmak adına faydalı olur. Ama bir ara yazılmıştı. Tehlikeli dediği halde kullandığımız da oluyordu, ama artık o şahsın kendisiyle ilgili bir olay.
“İnsanların kullanıp kullanmayacağına göre bu tür tahliller alınıp o çeşmelerin içmeye tehlikeli olduğunu belirtir yazılar, el-yüz yıkama amaçlı gibi yazılar olabilir. Şu an şehrimizde Kırşehir Belediyesi’nin su şebeke çalışmaları var. Bu zamanla iyileşecektir. Şu an halkımızda yaygın olarak musluk suyu içilmez düşüncesi var ve çoğumuz damacana suyu kullanıyoruz veya pınarlardan ya da çeşmelerden getiriyoruz. Ama asbestli borular değiştiği zaman daha uygun olacağını düşünüyorum. Çünkü asbestli borular sağlamken bir zararı yok, ama parçalandığı zaman toz zerreciklerinin vücuda büyük zararları var. Belediyemiz hâlâ belli bir yerden suyu alıp oraya kadar götürüyor. Yine bu Seyfe civarında olan bir su alımı. Bu uzak mesafe olduğu için hem işletme maliyeti getiriyor, hem sağlığımıza da değişik zararları olduğunu düşünüyorum.
“Su havadan sonra vücudumuz için olmazsa olmazımız. Havasız uzun süre yaşayamadığımız gibi susuz da daha uzun süre yaşayamadığımız bir unsur. En çok dikkat etmemiz gereken unsurlardan bir tanesi yetkililerin biraz daha konunun üzerine giderek bu sular hakkında bilinçlendirilmesi gerekiyor, çünkü çok su alınıyor özellikle araçlarla gelinerek. Damacana suları da beklettiğiniz zaman durgun sular olumlu sular değil. Hatta küçük göletlerin ısınan kısımlarında mutlaka mikroplar oluşuyor. Bu da güneşin verdiği ısıyla suyun ısınmasıdır. Bilhassa su 25 derecenin üzerinde olduğu zaman, hatta 30 derecenin üzerinde olduğu zaman mikroplar daha çabuk ürüyor. Yüzeysel gelen atıklar birleşebiliyor ki o suların kullanılması dahi doğru değil. Ama zaman zaman bu suları kullanabiliyoruz. Bu bilicin biraz daha artırılmasının, insanların suya karşı dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .