ÖLÜ ÖMÜRLER ÜLKESİ

ÖLÜ ÖMÜRLER ÜLKESİ

06.07.2017

Yaradılmışsın… Bir annenin tırnaklarını geçirdiği coğrafyada kan ter içinde dünyaya getirilmişsin. Doğmuş, büyümüş, ölmüşsün. Bir ömrü zamanın kollarında bir beşik gibi sallayarak. Yaşarken, daha çok kederlerden geçiyor ömrümüz. Yalanların, sevgisizliklerin, haksızlıkların, hukuksuzlukların bir neşter gibi parçaladığı hayatı kanatarak. Masmavi gökyüzü, sıcacık bir güneş dursa da üzerimizde, iniltiler içindeyiz zonklayan acılarla. Mis gibi bir yaşamı yok […]

Yaradılmışsın…
Bir annenin tırnaklarını geçirdiği coğrafyada kan ter içinde dünyaya getirilmişsin.
Doğmuş, büyümüş, ölmüşsün.
Bir ömrü zamanın kollarında bir beşik gibi sallayarak.
Yaşarken, daha çok kederlerden geçiyor ömrümüz. Yalanların, sevgisizliklerin, haksızlıkların, hukuksuzlukların bir neşter gibi parçaladığı hayatı kanatarak. Masmavi gökyüzü, sıcacık bir güneş dursa da üzerimizde, iniltiler içindeyiz zonklayan acılarla. Mis gibi bir yaşamı yok sayarak ve yok ederek kendimizi.
Daha çok ölümler düşüyor ömrümüze; tecavüzden, cinayetten, öfkeden, kinden izlerle, vicdanın ve şefkatin dünyasından hızla uzaklaşarak. Vicdanın karanlık çukurlarına düşüyoruz.
Anlamayı, anlatmayı ve dinlemeyi bilmiyoruz.
İnsanı ve insanca yaşamı yok etmek için, hep bir yarış içerisindeyiz.
Kokuşmuş kişiliklerimizi, alıveriş merkezlerinde, şaşalı kafeteryalarda, parlak giysilerde para gibi harcayarak. Sokulurken bir birimizin koynuna, içimizde azgınlaşan bir canavarla ilişkilere yürüyoruz. O kendimize dur diyemediğimiz güdüler keskinleşiyor ruhumuzda. Önce, cinsel temalarımız, duyguları sömüren düşüncelerimiz ve bencillik bir yıkım ordusu gibi çöküyor ömrümüze. İlişkilerin mutluluğu ve kurtuluşu için, bir kez olsun savaşmıyoruz, biçimsizce, ahlaksızca, bencilce ne yaşadıysak, kâr görüyoruz. Sonra, övgücü bir hikaye oluyoruz. O aşağılık ruhumuzla, kimsenin görmediği karanlık duvarlar arasında; onun, bunun, şunun kadını ve erkeğiyle hayvanlar gibi sevişiyoruz. Hiç bir gözün gözden haberi yok belki ama, vicdanımıza yüzümüzü dönmeden, onurumuza hesap vermeden çaresiz hayvanlar gibi yaşamaya devam ediyoruz.
Bu ömürde,
Sevgi yoruluyor en çok, umut yoruluyor, aşk yoruluyor, bir de değerini anlayamadığımız yaradılışımız. Büyük bir hızla şeytana koşuyoruz, büyük bir hızla günah olan ne varsa hepsini rahatlıkla işleyerek. O çok mümin geçindiğimiz sıfatımızla, her bir günahta Allah’a karşı geliyoruz. Bu hayatta gurumuzu göz önüne aldığımızda acı çekmiyor, cennet ve cehennem kapımıza dayandığında acılar içinde Allah’a yalvarıyoruz. Oysa işten işten geçmiş, Allah’ın zalim kulu tüm insanlık kredilerini tüketmiş.
Paranın ve iktidarın gücüyle yaşıyoruz. Paranın ve iktidarın gücüyle bir sinek gibi ezerek birbirimizi. Bu güce sahip olanların çoğu bilmiyor ki, o kutsal manevi değerleri yaşamın arka duvarlarında bir başkaları tarafından vahşice harcıyor. Ahlakın, vicdanın, ilişkilerin oturtulduğu renkli fantezi dünyalarıyla.
Yatak odalarında ölüyoruz, cilalı salonlarda, rant odalarında, para kokan bir yaşamda olsa orada ölüyoruz, ve hiç bir güç kurtaramıyor zengin ölümü. Soğuk kaldırım taşlarında, virane varoş evlerinde, köprü altlarında, karanlık ormanlarda ölüyoruz, ve hiçbir onurlu tutum kurtaramıyor bu fukara ölümü. Onurun ve vicdanın arasında bir hiç gibi ölüyoruz. Utanç duymadan, ders almadan, adam olamadan.
Bunca ölümler karşısında, ölümsüzleşmek yerine öldüren sistemin kudretine giderek eğiliyoruz. Sitemin bataklığında bir hayvan gibi boğuluyoruz. Bizi öldürenlerin dünyasını alkışlayarak üstelik. İktidarlarını kristalleştirerek. Kimsiz tabutlar içinde onursuz bir hayatı geride bırakarak.
Oysa, söndürmeden güneşin ışıklarını bakabilmek hayata. Pişmanlık duyacağın bir hatayı yapmadan yaşamak. Kişiliğinden, onurundan, karakterinden ödün vermeden. Ahlaksızlaşmadan, haksızlık yapmadan, yalana ve talana yenilmeden. Bize bahşedilen kısacık bir ömrü, şeref ve haysiyetle geçirmenin erdemini bilerek.
Kırşehirli olmanın gururuyla.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .