Ölçü ve tartı aletlerinde muayene zamanı

Ölçü ve tartı aletlerinde muayene zamanı

12.01.2018

Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aleti kullananlara 2.101,00 TL ceza uygulanacak…

KIRŞEHİR Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan, ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene müracaatlarının başladığını bildirerek, 28 Şubat 2018 Çarşamba günü mesai bitimine kadar yaptırılması gerektiğini hatırlattı.
Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullananlara 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nun 15/c maddesine göre 2.101,00 TL idari para cezası uygulanacağını belirten Kırşehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan, müracaatların İl Müdürlüğü’ne yapılmasını istedi.
İdari para cezası uygulanan ve tutanakla tespit edilen uygunsuzluğun tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ortadan kaldırılmaması halinde söz konusu ölçü aletlerine el konularak mülkiyetinin kamuya geçirileceğini ifade eden İl Müdürü Süleyman Aslan, ölçü ve tartı aleti kullanıcılarını uyardığı açıklamasında, şunları kaydetti:
“Ölçü ve Tartı Aletlerinin Periyodik Muayene müracaatları 28 Şubat 2018 tarihinde sona erecektir.
“3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olarak kullanımının sağlanılması, muayenesi ve damgalanması işlemleri Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince yürütülmektedir.
“Kanun hükümlerine göre ölçü ve ölçü aletlerinin iki yılda bir muayene edilerek damgalanması zorunlu bulunmaktadır. Ölçü ve ölçü aletlerinin 2018 yılı periyodik muayene müracaatları 2 Ocak tarihinde başlamış olup, 28 Şubat 2018 günü Çarşamba günü mesai bitiminde sona erecektir.
“Akaryakıt istasyonlarında kullanılmakta olan akaryakıt ve LPG sayaçları, tartım kapasitesi 2.000 kg’ın üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri ile kantar ve basküllerin periyodik muayene müracaatları İl Müdürlüğümüze yapılacaktır.
“Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık ve kapalı pazaryerlerinde kullanılan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip olmayan 3’üncü ve 4’üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000 kg ve altında mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar ve ibreli terazilerin periyodik muayene müracaatları Kırşehir ve Kaman Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğuna yapılacaktır.
“Otomatik tartı aletleri, tartım kapasitesi 2000 kg’a kadar (2000 kg dahil) okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip III üncü ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri ile 1’inci ve 2’nci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri ve taksimetrelerin periyodik muayene müracaatları ise belgelendirilmiş yetkili muayene servislerine yapılacaktır.
İki yıllık damga süresini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılmadan kullanılması yasaktır. Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullananlara 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nun 15/c maddesine göre 2.101,00 TL idari para cezası uygulanacaktır.
“Ayrıca idari para cezası uygulanan ve tutanakla tespit edilen uygunsuzluğun tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ortadan kaldırılmaması halinde bu ölçü aletlerine el konularak mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir.
“Ölçü ve tartı aletleri kullanıcılarının, ileride mağdur duruma düşmemeleri bakımından ilgili kuruluşlara en geç 28 Şubat 2018 Çarşamba günü mesai bitimine kadar periyodik muayene müracaatlarını yapmaları zorunlu bulunmaktadır.”
Bilgi 386-213 34 09 telefonundan ya da stmkirsehiril@sanayi.gov.tr mail adresi veya http://kirsehir.sanayi.gov.tr adresinden alınabilecek.
(HABER: Gülnaz CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .