Ölçü aletleri muayenesinde son hafta

Ölçü aletleri muayenesinde son hafta

20.02.2015

Ölçü aletleri muayenelerini 28 Şubat tarihine kadar yaptırmayan kullanıcılara 1.674 TL ceza uygulanacak…

KIRŞEHİR Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, ölçü aletlerinin muayenelerinin 28 Şubat 2015 tarihine kadar yaptırılması gerektiğini bildirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan, 2015 yılında periyodik muayeneye tabi tutulacak ölçü aleti kullanıcılarının Kırşehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerektiğini belirtti.
Hassas kütle ölçüleri kapsamındaki 5 kilodan yukarı kütle ölçüleri, hassas mekanik tartı aletleri, okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağımlı çalışabilme özelliğine sahip elektronik tartı aletleri, maksimum kapasitesi 2000 kg’dan fazla olan tartı aletleri, hububat muayene aletleri, demir yolu yük ve sarnıçlı vagonları, taksimetre, naklimetre, akaryakıt ölçek ve sayaçları ile likit petrol gazı sayaçlarının periyodik muayenelerinin 2 yılda bir; elektrik, su ve gaz sayaçlarının periyodik muayenelerinin ise 10 yılda bir yaptırılmasının zorunlu olduğunu hatırlatan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan, müracaatların Kırşehir ve Kaman Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğu’na yapılabileceğini belirterek, şunları kaydetti:
“3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nun 9. ve 11. maddesi ‘Kanun Kapsamındaki Ölçü ve Ölçü Aletleri Belli Aralıklarla Periyodik Muayeneye Tabi Tutulur’ hükmüne amirdir.
“Söz konusu kanuna dayanılarak Bakanlığımızca hazırlanıp 24.07.1994 tarih ve 22000 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği’nin ‘Madde 9-Ölçü ve ölçü aletlerinden hassas kütle ölçüleri, 5 kilodan yukarı kütle ölçüleri, hassas mekanik tartı aletleri, okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağımlı çalışabilme özelliğine sahip elektronik tartı aletleri, maksimum kapasitesi 2000 kilodan fazla olan tartı aletleri, hububat muayene aletleri, demir yolu yük ve sarnıçlı vagonları, taksimetre, naklimetre, akaryakıt ölçek ve sayaçları ile likit petrol gazı (LPG) sayaçlarının periyodik muayenelerinin iki yılda bir; elektrik, su ve gaz sayaçlarının periyodik muayenelerinin on yılda bir yaptırılması zorunludur. Bu ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene süreleri, damgalandıkları yıldan başlanarak hesaplanır’ hükmü mevcuttur.
2015 yılında periyodik muayeneye tabi tutulacak ölçü aleti kullanıcıları 9. maddenin (a) ve (b) bentlerinde belirtilen ölçü ve ölçü aletleri için Kırşehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerekmektedir.
“Madde 11-Ölçü ve ölçü aletlerinden uzunluk ölçüleri (tek parçalı ağaç metreler), akıcı maddeler için hacim ölçüleri, kuru taneli maddeler için hacim ölçüleri, 5 kiloya kadar (5 kg dahil) hassas olmayan kütle ölçüleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000 kiloya kadar (2000 kg dahil) mekanik tartı aletlerinden masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar, ibreli teraziler, maksimum kapasitesi 2000 kiloya kadar (2000 kg dahil) elektronik tartı aletlerinin periyodik muayenelerinin iki yılda bir yaptırılması zorunludur. Bu ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene süreleri, damgalandıkları yıldan başlanarak hesaplanır’ hükmü mevcuttur.
“Bu ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayeneleri ilgililerin müracaatı üzerine Kırşehir ve Kaman Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğu’na müracaat etmeleri gerekmektedir.
Zamanında müracaat etmeyenler hakkında 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nun 14 ve 15. maddeleri gereği idari ve cezai işlem uygulanacaktır. Her bir ölçü aleti için 1.674,00 TL’dir. Ölçü aleti kullanıcılarının mağdur duruma düşmemeleri için en geç 28 Şubat 2015 tarihine kadar ilgili kurumlara müracaat etmeleri gerekmektedir.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .