Oğul Hüseyin Ertaş: “Neşet Ertaş, bu milletin ortak değeridir”

Oğul Hüseyin Ertaş: “Neşet Ertaş, bu milletin ortak değeridir”

25.09.2017

KIRŞEHİR’DE ölümünün 5’inci yıldönümünde anılan büyük ozan, saz ve söz ustası merhum Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş, “Neşet Ertaş, bu milletin ortak değeridir” dedi. Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde geleneksel olarak her yıl düzenlenmesi planlanan Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali de Başbakan Binali Yıldırım tarafından başlatıldı. Neşet Ertaş’ın […]

KIRŞEHİR’DE ölümünün 5’inci yıldönümünde anılan büyük ozan, saz ve söz ustası merhum Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş, “Neşet Ertaş, bu milletin ortak değeridir” dedi.
Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde geleneksel olarak her yıl düzenlenmesi planlanan Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali de Başbakan Binali Yıldırım tarafından başlatıldı.
Neşet Ertaş’ın eşi Leyla, kızları Döne ve Canan Ertaş’ın da yer aldığı törende konuşan Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci başta olmak üzere, Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nin açılışında emeği geçenlere teşekkür etti.
Abdallık geleneğine ilişkin bilgi veren Ertaş, “Abdallığın bir de felsefesi vardır, o da babamızın mezar taşında kısaca özetlenmiştir; saygı, sevgi, hoşgörü. Bu değerler aslında evrensel olmakla beraber bizlerde özel yerleri vardır ve nesilden nesile aktarılır, öğretilir. Biz annemizden, babamızdan, amcamızdan, halalarımızdan böyle gördük, çocuklarımıza da böyle öğretiriz. Bunları karşıdan beklemeyi değil, karşımızdakine göstermeyi öğretiriz. Karşıdan gelmezse de ‘Cahilin kusuruna bakılmaz.’ der, geçeriz. Atalarımızın sözüdür, atasözümüzdür” diye konuştu.
Can yakmama ve gönül kırmamanın öncelikli kurallarından olduğunu vurgulayan Ertaş, şöyle konuştu:
“Saygı olmazsa olmazımızdır. ‘Saygısızca bir çocuğu bile sevemezsiniz’ derdi babam. Saygı, sevgiyi kazandırır. Sevgi, hoşgörü getirir. Hoşgörü, anlayış demektir. Anlayış kavgayı, çatışmayı önler. Bir sevenimiz şöyle bir yorum yapmış, ben çok beğendim, ‘Neşet Ertaş hem Alevi’dir hem Sünni’dir hem Bektaşi’dir hem Türk’tür, hem Kürt’tür hem Laz’dır hem Çerkez’dir.’ Bu, böyle uzayıp gider. Bu memlekette ne kadar çeşit insan varsa Neşet Ertaş odur. Neşet Ertaş, bu milletin ortak değeridir.”
KIRŞEHİR (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .