Öğretmen atamalarında mülakat dramı

Öğretmen atamalarında mülakat dramı

03.03.2020

Yıldırım Kaya, Mecliste Bakan Ziya Selçuk’un yanıtlaması için soru önergesi verildi Öğretmen atamalarında mülakat dramı Kırşehirli hemşehrimiz CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, 25 Şubat Salı günü açıklanan öğretmen mülakatlarına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması için TBMM’ye bir soru önergesi verdi. Yıldırım Kaya, yaptığı açıklamada, “Mülakatta Danıştay’ın, […]

Yıldırım Kaya, Mecliste Bakan Ziya Selçuk’un yanıtlaması için soru önergesi verildi

Öğretmen atamalarında mülakat dramı

Kırşehirli hemşehrimiz CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, 25 Şubat Salı günü açıklanan öğretmen mülakatlarına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması için TBMM’ye bir soru önergesi verdi.
Yıldırım Kaya, yaptığı açıklamada, “Mülakatta Danıştay’ın, ‘Adayın mülakat puanı KPSS puanının üç puan aşağı ya da yukarısında verilebilir’ kararına uyulmamıştır.” dedi.
Kaya, “20 Haziran 2019 tarihinde, “TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu toplantısında, öğretmen atamalarında KPSS puanının aynısının mülakatlarda da verilmesi, mülakatın formaliteye dönüşmesi ve sonunda da kaldırılması konusunda AKP’li komisyon üyeleri ile varılan fikir birliği de uygulanmamıştır.” dedi.
“KPSS’den yüksek puan alanlar ile kendi alanında KPSS birincisi olan öğretmen adaylarına mülakatta çok düşük puanlar verilerek elenmiştir.” diyen Kaya, bir önceki sözleşmeli öğretmen mülakatında, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda varılan mutabakata uyulduğunu hatırlattı.
Yıldırım Kaya TBMM’ye verdiği soru önergesinde Milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a şu soruları sordu:
“1. Danıştay’ın mülakatlarla ilgili verdiği karar neden uygulanmamıştır?
“2. TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda varılan mutabakata neden uyulmamıştır?
“3. Önceki dönem sözleşmeli öğretmen mülakatında, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda varılan mutabakata uyulmasına rağmen, neden eski düzene geri dönülmüştür?
“4. Yüksel puan alan, dereceye giren öğretmen adaylarının, çok düşük puan verilerek elenmesinin nedenleri nelerdir?
“5. Mülakatın kaldırılması için Bakanlığınız tarafından bir çalışma yapılacak mı?” (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .