“Öğrencilerimize dayatma yapılmasına izin veremeyiz”

“Öğrencilerimize dayatma yapılmasına izin veremeyiz”

01.10.2018

Vali İbrahim Akın, gazetemize açıkladı: “Öğrencilerimize dayatma yapılmasına izin veremeyiz” Vali İbrahim Akın, geçtiğimiz Cuma günü gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in Genel yayın koordinatörü Salih Güner’in köşesinde dile getirdiği, yardımcı kaynak kitaplar ile akıllı ve dinlendirici defterlerin talep edilmesini değerlendirirken, öğrencilere dayatma yapılması asla izin verilmeyeceğini açıkladı. Konuyla ilgili olarak Salih Güner’e bir açıklama yapan Vali İbrahim […]

Vali İbrahim Akın, gazetemize açıkladı:

“Öğrencilerimize dayatma yapılmasına izin veremeyiz”

Vali İbrahim Akın, geçtiğimiz Cuma günü gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in Genel yayın koordinatörü Salih Güner’in köşesinde dile getirdiği, yardımcı kaynak kitaplar ile akıllı ve dinlendirici defterlerin talep edilmesini değerlendirirken, öğrencilere dayatma yapılması asla izin verilmeyeceğini açıkladı.
Konuyla ilgili olarak Salih Güner’e bir açıklama yapan Vali İbrahim Akın, okullarda öğrencilerden akıllı ve dinlendirici gibi kitap ve defterlerin zorla aldırılmasına karşı olduklarını, hele hele dayatma yapılmasına asla müsaade etmeyeceklerini söyledi.
Vali Akın şunları söyledi:
“Sizlerin gündeme getirdiği, Kırşehir’de ilgili bütün yazı ve haberlerini okuyor ve bizim yapacağımız bir şeyler varsa üzerine kararlılıkta gidiyoruz. Son yazını okudum ve okullarımızda akıllı ve dinlendirici defterleri talep edilmesinin de üzerine gerekli çalışmaları başlattık. Elbette geleceğimizin teminatı çocuklarımızın okullarımızda en iyi eğitimi almasını istiyoruz. Anne ve babalar olarak biz de bu konuda büyük fedakârlıklarda bulunuyoruz. Ben de çocuklarıma bu tür kaynak kitap ve defterleri alıyorum. Ancak daha önceki yazılarınızda gündeme getirdiğiniz gibi öğrencilerden talep edilen kırtasiye ve kitapların isimlerinin ve markalarının verilerek belirlenen kırtasiyelere yönlendirilmesine karşıyım. Ben de bu konuda Milli eğitim Müdürümüze gerekli uyarıları yaptım ve talimatlarımı verdim. Okullarımızın geliri olmadığı için öğrencilerimizin bu tür ihtiyaçlarını karşılaması mümkün olmuyor. Hatta temizlik, güvenlik hizmetler için de veliler olarak bizler katkı sunmaya çalışıyoruz. Çünkü biz çocuklarımızın en iyi eğitimi, en iyi, sağlıklı bir ortamda almalarını istediğimiz için veliler olarak okullarımıza katkı sunmaya çalışıyoruz. Ancak ben okullarımızda öğrencilere ve velilere dayatma yapılarak, zorla aldırılmasına, marka ve kırtasiye isimlerinin verilmesine karşıyım. Bu konuda gerekli uyarılarımızı yaptım. Bu konuda dayatmada bulunanlara marka ve kırtasiye isimlerini verenler hakkında yasal işlemleri da başlatacağımızın bilinmesini isterim.”
Kırşehir’in eğitimde marka bir kent olduğunu, bunun için da velilerin büyük özverilerde bulunduğunu vurgu yapan Vali Akın, okullarda görev yapan okul idarecileri ile öğretmenlerin de üzerlerine düşen görevi yapmak için büyük çaba harcadıklarını gördüğü için de onları takdir ve şükranla andıklarını sözlerine ekledi.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI DA UYARDI
Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim ile Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Kırşehir Valiliği’nin de aralarında bulunduğu 81 il Valiliğine resmi yazı yazarak Bakanlıkça dağıtımı yapılan ders kitapları dışındaki hiçbir materyalin öğrencilere aldırılmaması, bunun aksine hareket edenler hakkında Valilikçe işlem tesis edilmesini istedi.
Kırşehir Valiliği’ne de gönderilen genelgede şöyle denildi:
“Milli Eğitim Bakanlığı bağlı okullarda okutulacak olan ders kitapları ile diğer eğitim araçları, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca kabul edilerek Ocak 2724, Haziran 2729 ve Temmuz 2730 sayılı Tebliğler Dergilerinde yayımlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği ‘Öğrencilere Aldırılmayacak Kitaplar’ başlığı altında yer alan 37.maddesinde; “Bakanlık tarafından belirlenmeyen ders kitapları ile okutulacak diğer eğitim araçları öğrencilere aldırılamaz’ hükmü vardır.
“Söz konusu madde hükmüne ve Milli Eğitim Bakanlığınca daha önceden yapılan duyurulara rağmen özellikle yabancı dil derslerine yönelik okullarda yardımcı materyallerin (öğrenci çalışma kitabı, öğretmen ve öğrencilere kaynak ve yardımcı olacak basılı ve elektronik ortamdaki her türlü ders araçları) sınıf içerisinde kullanıldığı bu materyallerden ödev verildiği ve dolayısıyla velilerin de eğitim materyallerini almaya mecbur kaldıkları anlaşılmaktadır.
Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, 25.09.2018 tarih ve 17411997 sayılı yazıları ile; ‘İlgili mevzuat hükümlerine uyularak Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmen ve öğrencilerimize dağıtımı yapılan ders kitapları dışındaki diğer yardımcı materyallerin; okullarda/kurumlarda reklam ve tanıtımının yapılmasına izin verilmemesi, öğrencilerimize aldırılmaması, kullanımı konusunda zorlayıcı tutum içerisinde bulunulmaması ve velilere maddi külfet oluşturacak uygulamalardan kaçınılması, yönetici ve öğretmenlerimizin bilgilendirilmeleri ve aksi uygulamalarda bulunanlar hakkında gerekli idari işlemlerin yapılması için Valiliğinizce her türlü tedbirin alınması hususunda gereğini yapılmasını rica olunur.”
Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü, 25.09.2018 tarih ve 17411997 sayılı yazıları ile; “5-Sınıf içerisinde derslerin işlenişi esnasında Bakanlığımız tarafından belirlenen/gönderilen ders kitabı ile öğretim materyalleri dışında herhangi bir yardımcı kaynak kullanılmayacak, öğrencilerimiz ve velilerimiz yardımcı kaynak satın alması konusunda zorunlu tutulmayacaktır.” açıklamasıyla Kırşehir Valiliği dahil tüm valilikler uyarıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü, 07.09.2018 tarih ve 15772290 sayılı yazıları ile önceki yıllarda ki kaynak kitap ve materyaller aldırılmasın, aldıranlara soruşturma açılsın yazılarını hatırlatarak; “Bakanlığımızca öğretmen ve öğrencilere dağıtımı yapılan materyallerin dışındaki diğer yardımcı materyallerin velilere aldırılmaması, kullanımı konusunda zorlayıcı tutum içerisinde bulunulmaması ve velilere maddi külfet oluşturacak uygulamalardan kaçınılması gerekmektedir.” açıklamasıyla Kırşehir Valiliği’ne yollanan genelge ile 81 ildeki tüm valilikler uyarıldı. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .