Öğrencilere nakil hakkı

Öğrencilere nakil hakkı

13.02.2015

Kırşehir’de ilklere imza atan Cacabey Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ne 9. sınıf öğrencileri nakil yaptırabilecek… KIRŞEHİR’DE ortaöğretim eğitiminde öncü olan ve sağladığı imkanlara tercih edilen Cacabey Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ne, 9. sınıf öğrenciler nakil yaptırabiliyor. Kırşehir’de Hemşire Yardımcısı, Ebe Yardımcısı ve Sağlık Bakım Teknisyenliği, Harita ve Kadastro Bölümleri ile lise eğitimi sunan Cacabey Anadolu Sağlık Meslek […]

Kırşehir’de ilklere imza atan Cacabey Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ne 9. sınıf öğrencileri nakil yaptırabilecek…

KIRŞEHİR’DE ortaöğretim eğitiminde öncü olan ve sağladığı imkanlara tercih edilen Cacabey Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ne, 9. sınıf öğrenciler nakil yaptırabiliyor.
Kırşehir’de Hemşire Yardımcısı, Ebe Yardımcısı ve Sağlık Bakım Teknisyenliği, Harita ve Kadastro Bölümleri ile lise eğitimi sunan Cacabey Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nde İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümü de açılmıştı.
Cacabey Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ne naklolmak isteyen 9. sınıf öğrencilerinin 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Mayıs ayına kadar başvurularını yapmaları gerekiyor.

NAKİL ÖZEL CACABEY.avi_snapshot_01.13_[2015.02.13_11.44.11] copy
9. sınıfların nakillerinin yanı sıra Sağlık Meslek Lisesi’nde okuyan, ancak eğitimine özel okulda devam etmek isteyen 10 sınıf öğrencileri içinde kontenjanlarının bulunduğunu açıklayan Cacabey Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Müdiresi Filiz Şimşek, “9. sınıf nakillerimiz devam etmektedir. Bizim Cacabey Sağlık Meslek Lisesi olarak 6 tane bölümümüz mevcuttur. İtfaiye ve Yangın Güvenliği, Harita, Kadastro, Hemşire Yardımcılığı, Ebe Yardımcılığı ve Sağlık Bakım Teknisyenliği vardır. Bunun yanı sıra 10. sınıflardan da Sağlık Meslek Liseleri’nden özele geçmek isteyenler için de kontenjan hakkımız var. Okulların kapanmasına son 3 hafta kalıncaya kadar nakiller devam edecek. Bulunduğu okul müdürlüğüne nakil dilekçesini yazacak, okul idaresi e-okul’dan direk bizim okulumuza nakil verecek ve biz buradan kabul edeceğiz” ifadesini kullandı.
BU ARADA Cacabey Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nde bulunan İtfaiye ve Yangın Güvenliği, Harita, Kadastro, Hemşire Yardımcılığı, Ebe Yardımcılığı ve Sağlık Bakım Teknisyenliği bölümlerine ilişkin görev tanımı ve ilgili eğitimler de şöyle:
“Hemşire ve Ebe Yardımcısı: Hemşire hasta ile tıbbi ve psikolojik bakımından devamla ilgilenebilecek yapıda ve yetenekte sağlık meslek lisesi mezunu yardımcı sağlık personelidir. Kuruma yatırılan hastanın tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak suretiyle ruhsal, duygusal ve genel alışkanlıklarını değerlendirir. Moral gücünü olumlaştırıcı gerekli ortamı ve güveni sağlar. Hastaları tabiplerce yapılacak muayene ve tedaviye hazırlar. Hastaların tedavisi için gerekli bütün kayıt, bakım ve tedavi uygulamalarını meslekleri dahilinde ve tabiplerin tariflerine göre yapmak göreviyle yükümlüdürler. Hastaların ilaçlarını içten ve dıştan olduğuna göre bizzat içirir ve tatbik ederler, enjeksiyonları yaparlar ve bunları hemşire notuna miktar ve zaman belirterek kaydedip imzalarlar. Sık sık kontrolü icap eden hastalarla ameliyatlı hastaları belirli zamanlarda yoklar ve bunlara ait ilaçları verir, yemeklerinin de usulüne uygun verilmesini sağlar. Kendilerine bırakılan pansuman ve tedavileri bizzat yaparlar. Nöbeti devrederken bu gibi hastalar hakkında yapılacak işleri yeni nöbetçi hemşireye verirler.
“Harita ve Kadastro: Harita, tapu ve kadastro alanı arazi ölçümü, harita çizimi ve hesaplamaları yapma, tapu siciline konu olan her türlü işlemi yapma, taşınmaz malların sınırlarını arazi ve harita üzerinde belirleme, hukuki durumlarını tespit etme ve yapılan kadastroyu yenileme yeterliliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Türkiye’de bu sektör hızla gelişmekte ve büyümektedir. Kadastronun işlemlerinin özelleştirilmesi ve hızla gelişen inşaat sektörü ülkemizde harita ve kadastro ara eleman ihtiyacını artırmıştır. Lise öğrenimlerini bu alanda tamamlayan ve diploma almaya hak kazanan öğrenciler, harita, tapu ve kadastro alanının devamı niteliğindeki programların veya bu alana en yakın programların uygulandığı meslek yüksekokuluna sınavsız geçiş yapabilir ve meslek yüksekokullarını başarıyla bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde alanları ile ilgili 4 yıllık fakültelerde öğrenim görebilirler. Ayrıca YGS ve LYS’de başarılı olanlar diğer yükseköğrenim kurumlarını tercih edebilirler. Harita ve inşaat sektöründe harita teknisyeni olarak görev yapan elemanlar şantiye şefliği görevine terfi edebilirler. İki yıllık yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra kamu kurumlarında ve özel sektörde harita teknikeri, topograf olarak büro ve arazi işlerinde çalışırlar. 4 yıllık öğrenim programından mezun olduklarında çalıştıkları kurumlarda harita mühendisi unvanıyla yönetim kademelerinde üst görevlere atanabilirler. Tapu ve kadastro teknisyenleri sınavsız geçiş yaparak 2 yıllık yükseköğrenimden mezun oldukları takdirde kendi kurumlarında hizmet sürelerine bağlı olarak müdür yardımcılığı, kadastro şefi, şef, kadastro üyesi, kontrol memuru kadrolarına atanabilirler.
“İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği: Diploma almaya hak kazanan öğrenci itfaiyecilik ve yangın güvenliği alanının devamı niteliğindeki programların veya bu alana en yakın programların uygulandığı İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği yükseköğretim programlarına devam edebilir. Ayrıca sınavsız yerleşebilecekleri önlisans programları da mevcuttur. İtfaiyecilik ve yangın güvenliği alanından mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlikler doğrultusunda yerel yönetimler, sivil savunma, havaalanları, Orman Genel Müdürlüğü, rafineri ve kimyasal tesisler, organize sanayi bölgeleri itfaiye birimleri ile yangın güvenliği ekipmanları satışı yapan özel firmalarda, özel sektöre ait yangın güvenliği ve itfaiye birimlerinde çalışabilirler.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .