Öğrenciler tarihiyle buluştu

Öğrenciler tarihiyle buluştu

25.05.2015

Müzeler Haftası kapsamında, geçtiğimiz hafta boyunca öğrenciler Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’ni gezerek, tarihini öğrendi…

IMG_0395 copy

KIRŞEHİR’DE kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması açısından önemli olan Müzeler Haftası’nda bir hafta boyunca birçok etkinlik düzenlendi.

Türkiye’de 1982 yılından itibaren 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası’nda Kırşehirli öğrenciler, tarihlerini öğrenme fırsatı buldu.
Müzeciliğin tanıtılması amacıyla UNESCO tarafından ilan edilen 18 Mayıs günü, tüm dünyada “Müzeler Günü” olarak kutlanırken, ülkemizde de 1982 yılından itibaren 18-24 Mayıs tarihleri arasında “Müzeler Haftası” kapsamında etkinlikler düzenlendi.
Kırşehir’de Kırşehir Belediye Başkanlığı başta olmak üzere Kaman Kaymakamlığı, Kaman İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kaman Belediye Başkanlığı ve Kurancılı Belediye Başkanlığı’nın katkı ve destekleriyle Kalehöyük Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’nce 5 gün süren bir program düzenlendi.

YILDIZ ERASLAN copy
18 Mayıs Müzeler Günü’nde Kaman Kalehöyük’te öğrencilerle buluştuklarını belirten Kırşehir Kültür ve Turizm İl Müdürü Yıldız Eraslan, “Müzelerin Kırşehir açısından önemi çok büyük, özellikle Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’nin şehrimiz adına önemi çok büyük. 1986 yılında burada kazı çalışmalarının başladığı günden bugüne yaklaşık 30 yıl oldu. 30 yıldan bu yana müzemiz her geçen gün kendini geliştirdi. 1986 yılında kazılar başladı, ama 2010 yılında da Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzemizin açılışı gerçekleştirildi ve höyükten çıkan eserler, burada sergilenmeye ve ziyaretçileriyle buluşmaya başladı. Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzemizle ilgili bu hafta birçok etkinliğimiz oldu. Biliyorsunuz Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzemizin teknolojik altyapısı kuvvetlendirilmişti geçen yıllar AHİKA’nın desteğiyle. Sırf öğrencilere ve çocuklarımıza müzeyi sevdirmek amacıyla bu çalışma yapılmıştı. Haliyle artık müzeler sıkıcı yerler değil. Tüm çocukların keyifle gezebileceği ve tarihini öğrenebileceği mekanlar haline geldiler. Bu sebeple de hafta boyunca Kalehöyük’te çocuklarımıza yönelik birçok etkinlik oldu” dedi.
MÜZEKARTLA TARİHİ ÖĞRENME FIRSATI
Kırşehir halkının zengin tarih ve kültür birikimine sahip olan coğrafyamızda, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yerini Müzekart ile yılda ikişer kez ücretsiz ziyaret edebilme fırsatı sunan müzekartı edinmelerini isteyen Kırşehir Kültür ve Turizm İl Müdürü Yıldız Eraslan, “Çoğu zaman değişik yerlere gittiğimizde müzeleri de gezme ihtiyacı duyuyoruz ve müzelere ciddi manada meblağlar harcıyoruz, ama edineceğimiz bir müzekartla bunu çok düşük bir meblağa getirmek mümkün. O yüzden ben tüm Kırşehirli halkımıza müzekart edinmeleri konusunda tavsiyede bulunmak istiyorum” ifadesini kullandı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .