Öğrenciler Engelli Dostu olacak

Öğrenciler Engelli Dostu olacak

21.03.2015

Kırşehir’de Engelli Dostu Okul Projesi kapsamında öğrenci, veli ve personele yönelik eğitimler düzenlenmesi planlanırken, proje kapsamında hazırlanacak olan Engelli Hakları Kitapçığı da Kırşehir’deki okul ve kurumların yanı sıra 81 ile gönderilecek…

KIRŞEHİR’DE öğrenciler engelli haklarına ilişkin bilgilendirilecek.

Kırşehir Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Engelli Dostu Okul Projesi kapsamında 242 okulda 40 bin öğrenciye engelli psikolojisi ve engelli hakları hakkında bilgi sahibi olma ve engelliler ile ilgili hak savunuculuğu yapma potansiyeline kavuşmaları açısından eğitimler verilecek.
30 bin veli ile Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 4 bin 185 personeline söz konusu eğitimlerin verileceği proje çerçevesinde Kırşehir Mili Eğitim Müdürlüğü bünyesinde engelliler ile ilgili tüm konularda hizmet verecek ve müdürlüğümüze bağlı bir engelli personelin çalıştırılacağı ‘Engelli Hakları Danışma Birimi’ kurulacak.
Proje kapsamında toplumsal bilgilendirme noktasında Engelli Hakları Kitapçığı hazırlanacağı bildirilirken, Kırşehir’deki okul ve kurumların yanı sıra 81 ile kitapçık gönderilecek.
Kırşehir Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nden Engelli Okul Dostu Projesi’nin uygulanma sürecine ilişkin yapılan açıklamada, şu bilgiler verildi:
“Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Engelli Dostu Okul’ adlı proje Engelliler Destek Programı (EDES) 2014 programına uygun olarak farkındalık eğitimlerine yönelik projeler kapsamında hazırlanmıştır. Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaptığı bir saha çalışmasında okul ve kurumlarımızın yönetici bazında iyi niyetli olarak engelliler ile ilgili çalışmalar yaptıkları ancak hukuki açıdan bilgi eksikliklerinin olduğu ve engelli psikolojisi konusunda akademik açıdan yetersiz oldukları anlaşılmıştır.
“Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 221 okul 21 kurumda bulunan 450 yöneticiden her kurum ve okul için okul idaresince belirlenen 150 müdür yardımcısına verilecek “engelli psikolojisi ve engelli hakları” eğitimi alarak ‘engelli dostu yönetici’ olacaklardır. Bu yöneticiler okullarda konu ile ilgili personele ve öğrencilere bilgilendirme toplantıları yaparak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı olan tüm personel ve öğrenciler engelliler konusunda farkındalık oluşturulacaktır. Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okul ve kurumlarımız Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde bulunan ilgili komisyon tarafından fiziki açıdan incelenerek ilgili mevzuat uyarınca eksiği bulunmayan okul/kurumlarımız ‘engelli dostu okul’ haline getirilecektir.
“Kırşehir Mili Eğitim Müdürlüğü bünyesinde engelliler ile ilgili tüm konularda hizmet verecek ve müdürlüğümüze bağlı bir engelli personelin çalıştırılacağı ‘Engelli Hakları Danışma Birimi’ kurulacaktır. Bu kapsamda Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı 242 okul ve kurumda bulunan yaklaşık 40 bin öğrenci, 30 bin veli ve 4185 personel engelli psikolojisi ve engelli hakları, hakkında bilgi sahibi olma, engelliler ile ilgili hak savunuculuğu yapma potansiyeline kavuşacaktır.
“Proje kapsamında görünürlüğün artırılması ve toplumsal bilgilendirme ile ilgili engelli psikolojisi ve Engelli Hakları Kitapçığı hazırlanarak müdürlüğümüz bünyesindeki tüm okul/kuruma, Kırşehir’de bulunan tüm resmi ve özel kurumlara, 81 il valiliğine, 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, 81 Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde dağıtımı yapılacaktır.
“Ayrıca Müdürlüğümüz Engelliler Destek Programı kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü’nün 2, Kaman Belediyesi 1, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün 1, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün 1 olmak üzere 5 projeye de ortak olarak katkı sunacaktır.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .